Prima pagină » Știri politice » Premierul Viorica Dăncilă a discutat cu ambasadorii români despre aderarea României la Schengen și finalizarea MCV

Premierul Viorica Dăncilă a discutat cu ambasadorii români despre aderarea României la Schengen și finalizarea MCV

Premierul Viorica Dăncilă a discutat cu ambasadorii români despre aderarea României la Schengen și finalizarea MCV
Premierul Viorica Dăncilă a discutat, luni, la Palatul Victoria, cu ambasadorii români despre măsurile necesare pentru aderarea României la spațiul Schengen și finalizarea MCV. O altă temă abordată de oficiali vizează parcursul european al Moldovei.

„În perioada următoare, tematicile europene și cooperarea cu Parlamentul European, Comisia și Consiliul Uniunii Europene rămân prioritare pe agenda guvernamentală, cu accent pe aderarea țării noastre la spațiul Schengen și finalizarea, cât mai curând, a Mecanismului de Cooperare și Verificare.
Din punctul nostru de vedere, eforturile comune la nivel european ar trebui să se mobilizeze pe următoarele patru aspecte principale: promovarea unei creșteri economice incluzive și sustenabile care să contribuie la asigurarea unei convergențe reale în cadrul UE; aprofundarea Pieței unice; garantarea siguranței cetățenilor europeni; definirea unei acțiuni externe eficiente”, a declarat Viorica Dăncilă, în cadrul unei conferințe de presă, după primirea ambasadorilor români.

Șeful Executivului a afirmat că România are ca teme esențiale „egalitatea de gen, respectiv combaterea intoleranței și antisemitismului”.

Un alt subiect de discuție între Viorica Dăncilă și ambasadorii români l-a constituit parcursul european al Moldovei.

„Am dedicat o atenție prioritară relației cu Republica Moldova, pe fundalul obiectivului de importanță strategică al României privind susținerea parcursului european al acesteia. În noiembrie 2018, am condus ședința comună a celor două guverne și, luna trecută, am primit vizita la București a noului prim-ministru al Republicii Moldova – prima sa vizită de la preluarea mandatului.Am reiterat și subliniez și acum în fața dumneavoastră, rugându-vă să acționați în aceeași linie: România va rămâne cel mai sincer susținător al eforturilor Republicii Moldova în parcursul european. Vom acționa constant pentru a crește beneficiile acțiunii externe a Uniunii Europene în Republica Moldova”, a afirmat premierul.

Viorica Dăncilă i-a primit, lunim pe șefii de misiuni ale României în cadrul Reuniunii Anuale a Diplomației Române, la Palatul Victoria.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Presa maghiară despre alegerile de la București: „Aproape nimănui nu i-a păsat cine va fi noul primar”
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Prima gafă de primar a lui Ciprian Ciucu! L-a atacat direct pe Nicușor Dan: 'Mi-a scăpat acest lucru'
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Situație incredibilă într-o comună din Botoșani: după tată și mamă, a venit rândul fiicei să conducă primăria
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Vin ninsorile în București, mai devreme decât ne așteptam. Pe ce dată ninge, potrivit meteorologilor Accuweather
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
UE s-a răzgândit și nu mai interzice motoarele diesel. Dar impune anumite condiții
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Prima casă a omenirii pe Marte ar putea fi construită din bacterii