Prima pagină » Auto » „Radarul de zgomot”, montat în cea mai vizitată capitală europeană. Ce pedeapsă riscă cei cu automobile care produc prea mulți decibeli

„Radarul de zgomot”, montat în cea mai vizitată capitală europeană. Ce pedeapsă riscă cei cu automobile care produc prea mulți decibeli

„Radarul de zgomot
Primele 40 de sisteme de acest gen au fost instalate în suburbia parisului Villeneuve-le-Roi, în jurul unor baruri și unor clădiri importante.

Următorii doi ani, acest sistem va fi testat, însă nu vor fi încă acordate amenzi pe baza înregistrărilor, ci mai degrabă va fi testat pentru a vedea cum se comportă un astfel de „radar” în situații reale de utilizare. De asemenea, datele colectate vor fi folosite pentru a stabili limita la care nivelul de zgomot este deranjant și care va fi pragul pentru amendă.

Cei care ar trebui să se îngrijoreze sunt cei care își modifică mașinile pentru a produce zgomot de motor sau de evacuare mai mare decât cel din fabrică, cât și cei care au mașini cu probleme pe care nu le-au rezolvat la service. Desigur, cei cu mașini foarte puternice din fabrică, din categoria supercars, vor trebui probabil să se abțină de la apăsarea prea agresivă a accelerației.

Între timp, cât sistemul este testat în zona Villeneuve-le-Roi din Paris, autoritățile vor lucra la un proiect de lege care să reglementeze un astfel de sistem, cu tot cu praguri pentru amenzi.

Citește continuarea…

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Koveși pierde lupta cu sistemul judiciar din Grecia. Recursul în scandalul mandatelor procurorilor, respins
Digi24
El Nino este tot mai aproape. Ce a detectat NASA în Oceanul Pacific: „Va fi mai puternic decât credeam”
Cancan.ro
Fiica lui Liviu Vârciu s-a angajat în America. Unde lucrează Carmina, de fapt: 'De ce să îmi fie rușine?'
Prosport.ro
FOTO, Cât de frumoasă e Ioana, soția lui Gabi Tamaș! Are un trup lucrat
Adevarul
Secretul bine păzit al regimului Ceaușescu: accidentul care a afectat-o grav pe Elena Ceaușescu în 1979. Securitatea a blocat orice informație
Mediafax
Presa maghiară:„România, în pragul falimentului de stat”. Bucureștiul, pe marginea prăpastiei
Click
Vacanță, în gașcă, în Mauritius! Poze rare cu soția lui Dan Negru: „Am reușit să ne păstrăm căsnicia în discreție.”
Digi24
EXCLUSIV PNL-USR-UDMR i-au propus lui Nicușor Dan un acord de reciprocitate cu PSD. Care sunt condițiile pentru guvern (surse)
Cancan.ro
BREAKING. Avem subiectele de la Matematică, la Evaluarea Națională 2026? Cum se rezolvau exercițiile
Ce se întâmplă doctore
În anii ‘90 era una dintre cele frumoase actrițe din lume și juca în cele mai populare filme! O recunoști în cele mai recente imagini surprise de paparazzi? A lăsat actoria în urmă. Cu ce se ocupă acum
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
Bulgaria va începe asamblarea de mașini din China! Ce model vor produce bulgarii?
Descopera.ro
Mesaje de la extratereștri au ajuns deja pe Pământ?!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – O să-i zic nevestei tale că te culci cu secretara!
Descopera.ro
Deși producem peste 4 milioane de tone de lapte anual, doar o treime ajunge în procesare