Prima pagină » Știri politice » Un primar PSD propune: Guvernul să-și asume legi necesare pentru a testa susținerea în Parlament

Un primar PSD propune: Guvernul să-și asume legi necesare pentru a testa susținerea în Parlament

Un primar PSD propune: Guvernul să-și asume legi necesare pentru a testa susținerea în Parlament
Primarul Sectorului 5 Daniel Florea a declarat că o soluție pentru susținerea Guvernului ar fi ca Executivul să supună votului în Parlament un set de măsuri „absolut necesare guvernării". În acest caz, posibilitatea de a depune moțiune de cenzură expiră în trei zile de la prezentarea programului.

Daniel Florea a afirmat înainte de CEx-ul PSD de luni că restructurarea este posibilă înainte de votul pe moțiunea de cenzură.

„Eu cred că da. Eu aș face în felul următor. Mi-aș asuma răspunderea pe un pachet de legi, dintre acelea absolut necesare guvernării, pe care le blochează Opoziția sau dl președinte și au trei zile să depună moțiunea de cenzură. Dacă nu depun, cred că s-au clarificat două probleme: problema susținerii Guvernului și problema moțiunii de cenzură. E propunerea pe care o voi face eu în CEx”, a declarat Daniel Florea.

Totodată, acesta consideră că în maxim o săptămână poate fi rezezolvată criza politică.

„Cred că trebuie să mergem cu Guvernul în Parlament ca să facem o restructurare dar toate aceste lucruri le vom disc la CEx. Avem soluții constituționale pentru a rezolva criza repede, constituțional și repede. În maxim o săptămână”, a mai spus Florea.

Articolul 114 din Constituție prevede următoarele în acest caz:

„(1) Guvernul își poate angaja răspunderea în fața Camerei Deputaților și a Senatului, în ședință comună, asupra unui program, a unei declarații de politică generală sau a unui proiect de lege.

(2) Guvernul este demis dacă o moțiune de cenzură, depusă în termen de 3 zile de la prezentarea programului, a declarației de politică generală sau a proiectului de lege, a fost votată în condițiile articolului 113.

(3) Dacă Guvernul nu a fost demis potrivit alineatului (2), proiectul de lege prezentat, modificat sau completat, după caz, cu amendamente acceptate de Guvern, se consideră adoptat, iar aplicarea programului sau a declarației de politică generală devine obligatorie pentru Guvern.

(4) În cazul în care Președintele României cere reexaminarea legii adoptate potrivit alineatului (3), dezbaterea acesteia se va face în ședința comună a celor două Camere”.

Social-democrații se reunesc, luni, în CEx, pentru a discuta despre blocajul din Guvern, după ce Klaus Iohannis a respins cele trei propuneri de miniștri interimari, au declarat surse din partid pentru Mediafax. O altă temă de discuție vizează campania pentru alegerile prezidențiale.

PNL a anunțat că moțiunea de cenzură este aproape gata și că poartă negocieri cu toate partidele.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nu știi ce să scrii de Paște? 19 mesaje pentru familie, prieteni și nu numai
Digi24
Ucraina a atacat ultima mare conductă prin care ajunge petrolul rusesc în Europa, acuză Gazprom
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 4600 de euro. Terenul este uriaș
Prosport.ro
Gigi Becali i-a pus un teanc de bani în mână lui Alexandru Tudor! Avem imaginile cu gestul surprinzător
Adevarul
Afacerea de succes a unui elev de 17 ani: cumpără depozite cu 100 de dolari și vinde „comori” pe eBay de mii de euro
Mediafax
Criza care seamănă cu pandemia: zboruri anulate, combustibil scump și niciun calendar pentru redresare
Click
Insula ascunsă din Grecia care cucerește turiștii cu peisaje de vis și mâncare ieftină
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Câți lei a plătit Alex din București pentru un singur ardei, în Auchan Vitan: „Eu m-am blocat un pic, recunosc”
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Criză în apărare: dronele israeliene de 400 mil. euro nu mai ajung, Miruță vrea rezilierea
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Test de cultură generală. De ce koala îmbrățișează mereu copacii?