Prima pagină » Revolutions » Tu știi de ce ne-am luat rația de libertate? Dumitru Dincă: Dacă din greșeală nu aveai serviciu, te băga la închisoare (Partea I)

Tu știi de ce ne-am luat rația de libertate? Dumitru Dincă: Dacă din greșeală nu aveai serviciu, te băga la închisoare (Partea I)

Tu știi de ce ne-am luat rația de libertate? Dumitru Dincă: Dacă din greșeală nu aveai serviciu, te băga la închisoare (Partea I)
În România socialistă, viața și activitățile de zi cu zi erau o continuă provocare, de la mersul la școală sau la serviciu, până la petrecerea timpului liber în familie sau cu prietenii. Nu se admitea parazitismul social, iar cine era prins că „o arde pe străzi" risca închisoarea.

La 30 de ani de la Revoluție, străzile, mall-urile și parcurile animate zilnic, indiferent că e weekend, vacanță sau nu, fac parte din peisaj. Sunt o obișnuință, dar nu a fost mereu așa. Înainte de 1989, nici nu se punea problema „să atârni” pe străzi, parcuri, baruri sau cinematografe. Toți cetățenii României lui Ceaușescu erau obligați la muncă, altfel riscau închisoarea sau condamnarea la locul de muncă sub acuzația de parazitism sau venituri ilicite. Pe baza Decretului 153/1970 privind „parazitismul social”, orice persoană identificată de organele de miliție fără loc de muncă era încadrată de urgență la muncă în folosul comunității. Se făceau controale pe stradă, razii în baruri, cinematografe și alte locuri unde se putea „pierde timpul”. Condamnarea pentru „parazitism” venea în regim de urgență și cel în cauză primea aproximativ trei luni de pușcărie milițienească, conform Institutului de Investigare a Crimelor Comunismului și Memoria Exilului Românesc (iiccmer.ro).

Ce prevedea Decretul privind combaterea parazitismului social

Intitulat Decretul nr. 153/1970 pentru stabilirea și sancționarea unor contravenții privind regulile de conviețuire socială, ordinea și liniștea publică, care a fost în vigoare până în septembrie 1991, actul normativ era justificat de necesitatea „creșterii conștiinței politico-cetățenești a maselor largi populare”.

Citește continuarea pe platforma REVOLUTIONS…

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Harta razei rachetelor Iranului: Care sunt orașele mari din Europa care ar putea fi lovite. Intră și România în aria lor?
Digi24
De ce nu sare Rusia în ajutorul Teheranului. Avantajele Moscovei în cazul unui război de lungă durată în Iran
Cancan.ro
Doliu în lumea sportului! Și-a pus capăt zilelor la doar 42 de ani
Prosport.ro
FOTO. Anamaria Prodan a încălzit atmosfera cu apariția în costum de baie, la Predeal, deşi temperatura e cu minus!
Adevarul
„Nu ne apără scutul de la Deveselu, e exact invers”. Armele care ne-ar asigura împotriva unor rachete lansate din Iran
Mediafax
Unui violonist român i-a fost acordat dreptul de a folosi timp de 25 de ani o vioară Stradivarius estimată la 10 milioane de euro
Click
Petrecere sofisticată la Muzeul de Artă Recentă. Ce invitați a avut Lucie Portman, soția ambasadorului Marii Britanii în România, la aniversare
Digi24
Cine a lovit școala de fete din Iran, situată lângă o bază a Gărzilor Revoluționare? Explicațiile experților care au analizat imaginile
Cancan.ro
Revin ninsorile în România, potrivit meteorologilor AccuWeather. Când va ninge în Capitală
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Marie Jeanne Ion, la 20 de ani de la răpirea din Irak! Cum arată azi jurnalista. Nu o mai recunoști
Ciao.ro
Inna, Delia sau Gina Pistol, poze pe care le-ar vrea șterse! Ipostaze stânjenitoare în public
Promotor.ro
Dacia deschide comenzile în România pentru noul Spring, actualizat cu motorizări de 70 CP și 100 CP
Descopera.ro
Femeia care a făcut una dintre cele mai mari descoperiri din istorie
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O tipă e în pat cu noul iubit: – E prima oară când fac asta, nu vreau să-ți faci o părere proastă despre mine...
Descopera.ro
Descoperire tulburătoare în Grecia: Peste 150 de cadavre din timpul pandemiei COVID-19 nu s-au descompus nici până azi