Prima pagină » Știri politice » Klaus Iohannis: În cinci ani am fost în trei vacanțe | Vi se pare arogant dacă v-aș spune că nu aș întreba-o nimic pe Dăncilă? | Voi avea o discuție cu Barna după turul II al alegerilor prezidențiale – VIDEO

Klaus Iohannis: În cinci ani am fost în trei vacanțe | Vi se pare arogant dacă v-aș spune că nu aș întreba-o nimic pe Dăncilă? | Voi avea o discuție cu Barna după turul II al alegerilor prezidențiale – VIDEO

Klaus Iohannis: În cinci ani am fost în trei vacanțe | Vi se pare arogant dacă v-aș spune că nu aș întreba-o nimic pe Dăncilă? | Voi avea o discuție cu Barna după turul II al alegerilor prezidențiale - VIDEO
Klaus Iohannis a declarat, miercuri, că regretă că nu a reușit să termine "mai repede faza pesedistă", susținând că România cu PSD la guvernare "a pierdut nenumărate oportunități". "Au fost ani complicați, dar am evitat crize profunde", a mai spus el.

„Regret că n-am reușit să terminăm mai repede faza PSD-istă, pentru că România cu PSD la guvernare a pierdut nenumărate oportunități. Oportunități și în plan internațional oportunități în plan intern dar și importante oportunități economice ratate din cauza felului în care PSD a acționat și a guvernat. Au fost ani complicați pentru România și cred că pot să spun în acest moment că am reușit, în acești ani, cu toate că a guvernat PSD-ul așa cum am mai zis, să țin România pe linia clară Euroatlantică, am evitat crize profunde în România și sincer mi-aș fi dorit să am ocazia să lucrez împreună cu un Guvern care să lucreze pentru români, care să ducă România înainte”, a declarat Klaus Iohannis.

El a mai spus că a făcut tot ce a putut face un președinte „în condiții constituționale”.

De ce nu acceptă Klaus Iohannis o dezbatere: Dăncilă a fost parte activă a mârlăniilor pesediste

Klaus Iohannis a declarat miercuri seara că nu participă la o dezbatere cu Viorica Dăncilă deoarece aceasta „a fost parte activă a mârlăniilor pesediste și a sprijinit activ încercările de acaparare a Justiției”. El a mai spus că marți va organiza o dezbatere cu politologi și formatori de opinie.

Citește continuarea…

Klaus Iohannis: În cinci ani am fost în trei vacanțe. Chiar dacă am fost plecat, am lucrat

Klaus Iohannis a declarat miercuri că în ultimii cinci ani a fost plecat în trei vacanțe, dar chiar și atunci a lucrat, fiindcă „munca președintelui nu o poate face nimeni”. „Din păcate în ultimii doi ani nu am mai avut vacanțe, fiindcă am scăpat țara de pesediști”, a mai spus el.

Citește continuarea…

Iohannis, despre casele sale: Nu sunt șase, sunt cinci. Tema mi-a fost creată de PSD

Klaus Iohannis a declarat miercuri că Viorica Dăncilă „este prost informată”, el neavând șase, ci cinci case și că, în privința acestora nu își reproșează nimic. „Le-am cumpărat într-un mod absolut legal și cinstiți”, a mai spus șeful statului, afirmând că tema caselor a fost creată de PSD

„Doamna Dăncilă este prost informată. Nu știu cine o informează pe doamna Dăncilă, eu nu am nicio problemă nici în civil, nici în penal. Nu sunt 6, sunt 5 case , între timp pentru că una a fost eliminată. Această chestiune a apărut când am venit eu în politică. În anul 2000 mi-a fost creată de PSD ca să fie folosită de aceștia în campanie electorală. Vă dați seama câtă inventivitate din partea PSD, dacă din anul 2000, în fiecare campanie cu asta au ieșit. Cred că lumea s-a lămurit între timp”, a declarat Klaus Iohannis.

Citește continuarea…

Iohannis, despre desemnarea Vioricăi Dăncilă ca premier: Îmi pare rău. E o mega-dezamăgire

Klaus Iohannis a declarat, miercuri, după ce a fost întrebat de ce a numit-o pe Viorica Dăncilă în funcția de premier, că îi pare rău și că este „o mega dezamăgire” evoluția acesteia de la europarlamentar la premier antidemocratic.

„Nu am bănuit că este așa. Mi s-a prezentat și am zis că acolo la Bruxelles a aflat cum e cu democrația. Este o mega dezamăgire pentru mine această evoluție înspre un premier antidemocratic care se face acum că nu este vinovată. Din acest punct de vedere, ca rezultat final, pot să spun că îmi pare rău, dar atunci, să ne amintim, a fost o majoritate puternică, PSD și ALDE, care nu putea fi contestată”, a declarat Klaus Iohannis.

El a fost întrebat de ce a numit-o pe Viorica Dăncilă ca premier.

Iohannis: Vi se pare arogant dacă v-aș spune că nu aș întreba-o nimic pe Dăncilă?

Klaus Iohannis a declarat, miercuri, că dacă ar fi în aceeași încăpere cu Viorica Dăncilă nu i-ar adresa nicio întrebare, iar dacă ar fi în fața electoratului social-democrat l-ar îndemna să voteze Iohannis în turul doi al alegerilor prezidențiale.

„Vi se pare arogant dacă v-aș spune că nu aș întreba-o nimic?”, a răspuns Klaus Iohannis. El a fost întrebat de un jurnalist ce întrebare i-ar adresa Vioricăi Dăncilă dacă s-ar afla în aceeași încăpere.

Jurnalistul l-a mai întrebat pe șeful statului ce le-ar spune alegătorilor social-democrați, dacă s-ar afla în fața acestora.

„Dragă electorat pesedist, e bine așa? Nu! Atunci alege Klaus Iohannis”, a răspuns zâmbind Iohannis.

Iohannis, întrebat dacă îi suflă cineva în cască: Mă bănuiți câteodată că fără copiuță nu merge?

Președintele Klaus Iohannis i-a întrebat, miercuri, pe jurnaliștii prezenți la conferința de presă de la PNL, dacă îl bănuiesc „câteodată că fără copiuțe nu merge”, fiind întrebat dacă are cască și dacă îi suflă cineva răspunsurile.

„Mă bănuiți câteodată că fără copiuță nu merge? Nu, nu cred că mă bănuiți de așa ceva. Doamne ferește”, le-a spus Klaus Iohannis.

El a fost întrebat dacă are cască în ureche și dacă îi suflă cineva răspunsurile în timpul conferinței de presă.

Șeful statului le-a demonstrat jurnaliștilor că nu are căști în urechi și a făcut un gest dorind să indice că toate răspunsurile sale sunt ale sale, nu ale consilierilor.

Klaus Iohannis a anunțat că va avea o discuție cu Barna după turul II al alegerilor prezidențiale

Președintele Klaus Iohannis a anunțat, miercuri, că după turul doi al alegerilor prezidențiale vrea să aibă o discuție cu președintele USR, Dan Barna, dar și cu alți lideri politici.

„Nu am avut această discuție (cu Dan Barna – n.r.) fiindcă acum mă concentrez pe turul II. Voi avea negreșit o astfel de discuție după alegeri, vom avea astfel de discuții și ne vom pregăti pentru următorul pas, care este, în funcție de evoluția politică, alegeri locale sau alegeri parlamentare anticipate”, a declarat Klaus Iohannis.

Președintele a mai spus că vrea să știe „cine este pregătit să își asume rezolvarea problemelor”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Bătaie” pe turiștii români! Țara care vine cu oferte greu de ignorat
Digi24
Ruptură majoră între Rusia și cea mai mare țară din Asia Centrală. Active de miliarde de dolari au fost blocate la cererea Ucrainei
Cancan.ro
Melek, primele DECLARAȚII după ce Mario Iorgulescu a fost condamnat definitiv la închisoare
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
Armele pe care dăm miliarde, dar prezintă risc pentru viețile militarilor în război. General NATO: „Există soluții mai ieftine și mai sigure”
Mediafax
Bonul din 2007, greu de imaginat azi! Ce cumpărai cu 18,54 lei și cât ar costa acum același coș
Click
Cum arată cea mai urâtă casă din Timișoara: „A bătut-o pe aia de la București”
Digi24
„La fel, dar diferit”. Cum i-a primit Xi pe Trump și Putin la Beijing și de ce s-a asigurat că diferențele vor fi observate
Cancan.ro
Ilona Stepan, membra a juriului din Moldova la Eurovision, a rupt tăcerea. De ce a primit România 3 puncte, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Andreea Tonciu, senzuală în costum de baie. Imagini de senzație cu bruneta din vacanță! S-a văzut aproape tot prin bikini
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Amendă de peste 1.000 de lei pentru 51 km/h în localitate. Din iulie, sancțiunea crește
Descopera.ro
Ceva neașteptat a fost găsit într-un oraș vechi de mii de ani
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. -Mămico, noi trăim ca animalele?
Descopera.ro
Cercetătorii au descoperit de ce oamenii sunt preponderent dreptaci