Prima pagină » Știri politice » PLUS solicită CCR să urgenteze pronunțarea pe sesizarea Avocatului Poporului privind Codul administrativ

PLUS solicită CCR să urgenteze pronunțarea pe sesizarea Avocatului Poporului privind Codul administrativ

PLUS solicită CCR să urgenteze pronunțarea pe sesizarea Avocatului Poporului privind Codul administrativ
Cioloș: Avem toată îndreptățirea să cerem repunerea dosarului pe masa politică a UE
PLUS a depus, marți, la Curtea Constituțională, o solicitare de urgentare a pronunțării CCR cu privire la constituționalitatea Codului administrativ, pentru a putea evita intrarea în vigoare a prevederilor referitoare la pensiile speciale, transmite partidul într-un comunicat de presă.

„1 ianuarie 2020 este termenul de intrare în vigoare a Codului Administrativ, o lege-mamut de care toate guvernările din ultimii ani s-au ferit, înțelegând impactul negativ major pe care îl va avea asupra administrației publice din România. Ultimul guvern PSD a adoptat, însă, prin ordonanță de urgență Codul Administrativ în momentul în care a simțit că rămâne fără majoritate parlamentară, având grijă să asigure un set de privilegii pentru reprezentanții săi în administrația locală. Printre acestea, pensiile speciale pentru primari”, a afirmat Andrei Lupu, membru al Biroului Național PLUS, potrivit comunicatului de presă remis MEDIAFAX.

PLUS precizează că CCR a stabilit ca sesizarea depusă de Avocatul Poporului pe Codul administrativ să fie dezbătută pe 21 ianuarie.

„Deși Avocatul Poporului a sesizat Curtea Constituțională încă din august 2019 cu privire la neconstituționalitatea Codului Administrativ, instanța constituțională a amânat în mod constant pronunțarea în cauză. CCR a stabilit pentru 21 ianuarie primul termen pentru dezbaterea sesizării formulate de Avocatul Poporului împotriva Codului Administrativ adoptat prin ordonanță de urgență de fostul Guvern Dăncilă. Din păcate, o astfel de pronunțare întârziată va permite intrarea în vigoare a Codului Administrativ la 1 ianuarie 2020 și, implicit, nașterea dreptului primarilor de a primi pensii speciale. Un astfel de drept, așa cum a stabilit chiar Curtea Constituțională, nu va putea fi afectat prin legislație ulterioară. Altfel spus, statul român va fi condamnat să plătească pensii speciale primarilor pentru totdeauna”, transmite PLUS.

Partidul condus de Dacian Cioloș solicită Guevrnului, totodată, să adopte OUG pentrru amânarea intrării în vigoare a noului Cod administrativ.

„Există însă două soluții. Prima este adoptarea de către Guvern a unei ordonanțe de urgență prin care să fie amânată intrarea în vigoare a Codului Administrativ. Cea de-a doua privește urgentarea soluționării cauzei de către Curtea Constituțională, astfel încât Codul Administrativ să nu intre în vigoare înainte ca instanța constituțională să stabilească, între altele, dacă privilegii ireversibile precum aceste pensii speciale respectă sau nu Constituția. Prin urmare, facem un apel public către Guvernul PNL, prin care îi solicităm să adopte o ordonanță de urgență pentru amânarea intrării în vigoare a Codului Administrativ. Chiar dacă însuși PNL are numeroși reprezentanți în administrația publică locală, trebuie să înțeleagă că interesul României și echilibrul bugetar sunt dincolo de interesul primarilor de a primi o pensie mai mare. O astfel de amânare are drept principal obiectiv evitarea intrării în vigoare a unei legi atât de importante, dar care ar încălca dispozițiile Constituției”, a subliniat Lupu.

Avocatul Poporului, Renate Weber, a sesizat în luna august Curtea Constituțională cu privire la Ordonanța de urgență a Guvernului pe Codul Administrativ.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
NU renunța la cafea! Un studiu amplu schimbă tot ce știam până acum
Digi24
Rusia pregătește un atac asupra Poloniei, avertizează SUA. Soldații Moscovei ar putea traversa granița și pătrunde pe teritoriul NATO
Cancan.ro
Singura școală din București unde toți elevii au luat sub 5 la Evaluarea Națională 2026
Prosport.ro
Ce imagini! Cum arată la 25 de ani „cea mai frumoasă fată din lume”: s-a căsătorit!
Adevarul
Contradicții între declarațiile lui Bolojan și rapoartele CJ Bihor în dosarul azilelor ilegale: „Am avut o colaborare bună” apare în documente
Mediafax
ATENȚIE, dacă stai pe scaun peste 30 de minute! Ce au descoperit cercetătorii în 12 ani de studiu
Click
Cornelia, dansatoarea maneliștilor, apariție neașteptată alături de soțul ei la piscină. Cum arată la 57 de ani în costum de baie
Digi24
Trei scenarii privind viitorul Guvern. În ce variantă ar putea fi propus Alexandru Nazare premier
Cancan.ro
DOLIU în lumea radioului! A murit Anne-Marie Ionescu
Ce se întâmplă doctore
Vierme de un metru în intestin și 38 de paraziți în creier. Povestea femeii care a aflat prea târziu ce a contractat în timpul unei vacanțe
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Peripețiile unui român care a plecat până în Thassos cu un vehicul electric de oraș
Descopera.ro
O structură mamut observată în spațiul cosmic sfidează tot ce știm!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
Alpii și Pirineii, posibile surse naturale de hidrogen