Prima pagină » Știri » Un polițist din Poliția Rutieră și-a amenințat colegii cu arma din dotare / Vela: Am discutat cu polițistul de la Bacău. Mi-a spus ce are pe suflet și a renunțat la sinucidere / Purtător de cuvânt IPJ Bacău: „A fost testat psihologic în februarie 2016″

Un polițist din Poliția Rutieră și-a amenințat colegii cu arma din dotare / Vela: Am discutat cu polițistul de la Bacău. Mi-a spus ce are pe suflet și a renunțat la sinucidere / Purtător de cuvânt IPJ Bacău: „A fost testat psihologic în februarie 2016″

Un polițist din Poliția Rutieră și-a amenințat colegii cu arma din dotare / Vela: Am discutat cu polițistul de la Bacău. Mi-a spus ce are pe suflet și a renunțat la sinucidere / Purtător de cuvânt IPJ Bacău: „A fost testat psihologic în februarie 2016
Un polițist din Poliția Rutieră Bacău și-a amenințat, luni, colegii cu arma din dotare. Agentil de la Biroul Rutier, aflat în serviciu, a intrat în sediul Poliției agitat și vorbind incoerent.

UPDATE „Astăzi, în jurul orei 09.00, un agent principal de poliție, din cadrul Biroului Rutier al Poliției Municipiului Bacău, aflat în serviciu și având asupra sa armamentul din dotare, a intrat în sediul I.P.J. Bacău, într-o stare vizibilă de agitație și vorbind incoerent.

Imediat, la nivelul I.P.J. Bacău s-au declanșat procedurile specifice, iar în urma discuțiilor purtate, polițistul a predat armamentul din dotare.

În acest moment, cel în cauză este sub supravegherea personalului abilitat, iar în cauză s-a demarat o anchetă internă.

Precizăm că agentul este absolvent al Școlii de agenți de poliție „Vasile Lascăr” Câmpina, promoția 2013, este căsătorit și a fost testat psihologic în februarie 2016.  De asemenea, în perioada 2017- 2018, acesta a fost pus la dispoziție, fiind cercetat într-un dosar penal, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de lovire sau alte violențe”, a declarat Cătălina Păduraru, purtător de cuvânt IPJ Bacău.

Potrivit autorității oficiale, bărbatul în vârstă de 29 de ani a intrat în tura la ora 6.00, a fost în intersecție la dirijat, după care a venit în sediul sa se încălzească. Apoi a zis că urca in birou, pe hol a scos pistolul și a început să strige „Lăsați-mi în pace!”. În 2017 era în concediu la Fălticeni, orașul natal, unde a avut o altercație cu unii de acolo. Instanța l-a declarat nevinovat.

UPDATE Ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela, a afirmat, luni, că a discutat personal la telefon cu polițistul din Bacău care a amenințat că își ia viața și care și-a amenințat colegii cu arma, demnitarul precizând că agentul de la Rutieră i-a spus „ce are pe suflet și a renunțat la sinucidere”.

„Vreau să va spun că am discutat cu băiatul de la Bacău, personal. Cel de la Bacău, un agent de la Poliția Rutieră, a avut ceva pe suflet. Am vorbit cu inspectorul-șef de la Bacău l-am rugat să îmi facă legătură cu el, am vorbit la telefon, mi-a spus ce are pe suflet și a renunțat la sinucidere. (…) I-am spus că doresc să aflu care este motivul acestui gest, până la urmă dramatic. Mi-a explicat omul la telefon, m-am oferit să merg la Bacău, chiar am pregătit un elicopter de la IGAv, să merg la Bacău în această dimineață, s-a răzgândit văzând deschiderea și o să vină la București, să stăm la o cafea și să îmi spună tot ceea ce are pe suflet. I-am promis că nu divulg discuția mea cu el. Oricum nu are legătură cu restructurarea poliției, cu sindicatele”, a declarat Marcel Vela, luni dimineața, la intrarea în sediul Ministerului Afacerilor Interne (MAI).

Un polițist din Poliția Rutieră Bacău și-a amenințat, luni, colegii cu arma din dotare. Agentul de la Biroul Rutier, aflat în serviciu, a intrat în sediul Poliției agitat și vorbind incoerent.

Surse locale spun că polițistul a amenințat cu arma.

În urma discuțiilor purtate cu colegii, polițistul a predat arma.

La această oră, polițistul este sub supravegherea colegilor și a început o anchetă internă.

Polițistul a absolvit Școala de agenți de poliție „Vasile Lascăr” Câmpina în 2013, este căsătorit și a fost testat psihologic în februarie 2016.

De asemenea, în perioada 2017- 2018, acesta a fost pus la dispoziție, fiind cercetat într-un dosar penal, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de lovire sau alte violențe.

Știrea inițială. Potrivit Poliției Bacău, un polițist din Biroul Rutier al Poliției orașului Bacău, aflat în serviciu și având asupra sa armamentul din dotare, a intrat, luni, în sediul I.P.J. Bacău, într-o stare vizibilă de agitație și vorbind incoerent.

Surse locale spun că polițistul a amenințat cu arma.

În urma discuțiilor purtate cu colegii, polițistul a predat arma.

La această oră, polițistul este sub supravegherea colegilor și a început o anchetă internă.

Polițistul a absolvit Școala de agenți de poliție „Vasile Lascăr” Câmpina în 2013, este căsătorit și a fost testat psihologic în februarie 2016.

De asemenea, în perioada 2017- 2018, acesta a fost pus la dispoziție, fiind cercetat într-un dosar penal, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de lovire sau alte violențe.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ghidul CNAS 2026: Ce analize și consultații gratuite poți face indiferent dacă ești asigurat
Digi24
Barack Obama explică afirmațiile despre extratereștri și Area 51, după valul de reacții pe rețelele sociale
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Nicușor Dan, absent de la München, în timp ce Maia Sandu a avut întâlniri cu greutate. Capcana marginalizării
Mediafax
UE își reduce criticile la adresa lui Viktor Orbán de teama unor acuzații de interferență în alegeri
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Poveste de film: A vândut tot ce avea în SUA și s-a mutat în România, după ce iubita lui a fost deportată. „I-a luat 10 zile”
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminata Larisa Uță, de la Antena 1, pentru cele 6 săptămâni petrecute la Survivor 2026
Ce se întâmplă doctore
Apariția incendiară a Andreei Bănică în costum de baie la 47 de ani a stârnit reacții: „De ce simți nevoia să te vedem dezbrăcată?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: O singură bandă are prioritate în sensul giratoriu, dar mulți șoferi o evită. Cum se aplică noua regulă din Codul Rutier
Descopera.ro
Singurul animal care nu moare de bătrânețe!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Finlanda sub asediu și temerile României lui Carol al II-lea