Prima pagină » Magazin » Stelian Ion, „urări” pentru Ion Iliescu: Îi doresc mulți ani ca să poată răspunde la întrebările despre Revoluție

Stelian Ion, „urări” pentru Ion Iliescu: Îi doresc mulți ani ca să poată răspunde la întrebările despre Revoluție

Stelian Ion, „urări” pentru Ion Iliescu: Îi doresc mulți ani ca să poată răspunde la întrebările despre Revoluție
Sursa FOTO: Mediafax Foto

Marți, de ziua lui Ion Iliescu, Stelian Ion, vicepreședintele USR, a declarat că îi dorește acestuia să trăiască suficient de mult încât să răspundă la întrebările legate de Revoluție. Tot marți, deputaţii au avizat desființarea Institutul Revoluției, din a cărui conducere făcea parte Ion Iliescu.

Întrebat ce îi dorește lui Ion Iliescu de ziua sa, Stelian Ion a spus: „Mi-aş dori să dea răspunsuri cu privire la Mineriadă, cu privire la ce s-a întâmplat la revoluţie. Îi doresc mulţi ani, suficient de mulţi cât să răspundă şi la aceste întrebări în faţa românilor”, relatează mediafax.ro.

Comentând la rândul său cele două evenimente de marți, și anume ziua de naștere a lui Ion Iliescu și decizia de desființare a Institutului Revoluției, deputatul USR Iulian Bulai a spus că fostul președinte a primit un dar pe măsura faptelor sale.

„Un cadou asimetric a primit dumnealui, conducând această instituţie care nu a rezolvat problemele pe care dumnealui le-a creat”, a declarat Bulai.

Robert Cazanciuc, vicepreşedintele Senatului, a declarat că îi urează „la mulți ani” fostului președinte, în timp ce senatorul Teodor Meleșcanu a spus că nu știa că Iliescu este sărbătorit marți.

„Aoleu, nu am ştiut, merci, am să îi dau (mesaj de n.r.) la mulţi ani”, a declarat Meleșcanu.

Ion Iliescu a fost întrebat, la rândul său, cum se simte cu ocazia zilei de naștere. „Nu-i ca la 19. Se adună multe. Dar deocamdată, capul e întreg”, a spus Iliescu.

Acesta a precizat că își petrece ziua de naștere alături de soție. „Nu facem nimic deosebit, dar răspund la telefoane. M-au sunat mulţi cunoscuţi, şi mai din tinereţe, şi mai din perioada de după Revoluţie”, a comentat fostul președinte.

Deputaţii din Comisia de Cultură au dat, marți, un raport favorabil pentru aprobarea OUG privind desfiinţarea Institutului Revoluţiei Române.

Proiectul de lege urmează să ajungă în plenul Camerei Deputaţilor, în calitate de primă cameră sesizată. Ordonanţa, însă, îşi produce deja efectul, fiind adoptată de Guvern în luna decembrie a anului trecut.

Institutul avea ca obiect de activitate analiza ştiinţifică a premiselor, desfăşurării şi efectelor – în plan politic, economic şi social – ale Revoluţiei române din decembrie 1989, în scopul realizării unei imagini documentate, obiective şi cuprinzătoare asupra acestui eveniment cardinal din istoria contemporană a ţării noastre.

Conducerea Institutului Revoluţiei Române era asigurată de un „Colegiu Naţional”, alcătuit din personalităţi reprezentative ale revoluţiei române, printre care Ion Iliescu, Gelu Voican Voiculescu şi Petre Roman. Marți, când s-a dat votul de desființare a Institutului Revoluției, Ion Iliescu împlinește 90 de ani.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bruxelles-ul are în sfârșit calendarul pentru aderarea Ucrainei și Moldovei la UE
Digi24
VIDEO NATO întărește „Poarta Focșani”. General al Alianței: „Suntem pregătiți oricând să luptăm. Chiar și în noaptea aceasta”
Cancan.ro
Nicoleta Luciu, în centrul dezvăluirilor făcute de Sile Cămătaru: ,,A fost doar o..''
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
Ce va alege UE între zâmbetul mieros al chinezilor și ostilitatea lui Trump. „Nu cred prea mult în acest scenariu”
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Ce nu se face de Rusalii. 7 superstiții și tradiții respectate de credincioși
Digi24
„Iată cum doborâți un F-18”: imagini din taberele milițiilor iraniene. Antrenamente cu rachete antiaeriene contra avioanelor de luptă
Cancan.ro
Predicție cutremurătoare pentru viitorul omenirii: Atac nuclear pe teritoriul SUA
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Diana Matei în costum de baie la 44 de ani. Artista a dezvăluit cum reușește să se mențină în formă: „Mi-e foame de când mă știu”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Exclusiv | Cele 400 de radare fixe vor fi puse în funcțiune abia în toamna anului viitor. CNAIR: „Acum se analizează ofertele”
Descopera.ro
De ce turcii fac cafea la nisip?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
De ce bananele nu sunt tocmai bune de adăugat la smoothie-uri?