Prima pagină » Știri » POLUAREA din BUCUREȘTI | Firea cere CSAT pentru poluarea din Capitală: Populaţia trebuie să fie protejată

POLUAREA din BUCUREȘTI | Firea cere CSAT pentru poluarea din Capitală: Populaţia trebuie să fie protejată

POLUAREA din BUCUREȘTI | Firea cere CSAT pentru poluarea din Capitală: Populaţia trebuie să fie protejată
Sursă FOTO: Alexandra Pandrea / Gândul.ro

Primarul Capitalei, Gabriela Firea, a solicitat Consiliului Suprem de Apărare a Ţării o întrunirea în care să fie dezbătută problema poluării din București, cu precădere situația apărută în noaptea de duminică spre luni (1 – 2 martie), când gradul de poluare a fost unul foarte ridicat.

„Au trecut trei zile de la accidentul ecologic din Capitală și, din păcate, nici până în acest moment populația nu a fost informată cu privire la cauza acestui accident. Am văzut că tentaţia este aceea ca instituţia principală responsabilă din ţară cu protecţia mediului, şi anume Ministerul Mediului, încearcă să dea vină pe alte instituţii. (…) Am transmis deja o adresă către preşedintele României şi către CSAT în care am descris în termeni tehnici şi administrativi ceea ce s-a întâmplat în Bucureşti în 1 şi 2 martie şi am transmis solicitarea de a se analiza situaţia în cadrul unei şedinţe a CSAT.

Populaţia trebuie să fie protejată şi nu ajută la nimic dacă responsabilii şi decidenţii de la Guvern aruncă responsabilitatea dintr-o parte în acealaltă. Sunt convinsă că preşedintele se va implica, cu prerogativele constituţionale pe care le are, şi cu siguranţă vom afla care este poluatorul.

De asemenea, am transmis o scrisoare cu solicitarea şi rugămintea către preşedintele Camerei Deputaţilor, Marcel Ciolacu, de a se analiza ceea ce s-a întâmplat în Municipiul Bucureşti în noaptea de duminică spre luni, şi la Comisia de protecţia mediului din Parlament sau dacă este necesar, să se constituie o comisie specială de anchetă din care să facă parte atât parlamentari de la Comisia de mediu, cât şi parlamentarii de la Comisia de sănătate şi drepturile omului”, a declarat Gabriela Firea.

Primarul general a anunțat că a identificat „niște piste, câteva variante de poluatori industriali”, pe care le pune la dispoziția autorităților responsabile.

Gabriela Firea a mai spus că a cerut un punct de vedere de la Curtea de Conturi, cu privire la posibilitatea achiziționării de către primărie a unor noi stații de măsurare a calității aerului.

În noaptea de duminică spre luni, aplicaţiile care măsoară calitatea aerului din Bucureşti au înregistrat depăşiri extrem de mari ale cantităţilor de particule în suspensie, chiar şi de 10 ori peste maximul admis.

Ministrul Mediului a precizat că poluarea provine de la arderile necontrolate din Bucureşti şi din judeţul Ilfov. Ministerul Mediului va verifica, până la finalul acestei săptămâni, toate sursele de poluare din zona București – Ilfov, iar operatorii care nu dețin echipamente pentru montorizarea calității aerului vor fi obligați să remedieze situația, a anunțat Costel Alexe, ministrul interimar al Mediului.

 Rețeaua națională și rețelele independente de monitorizare a calității aerului au înregistrat depășiri record ale cotelor de poluare în București în noaptea de duminică spre luni.

Ulterior, Primăria Capitalei a solicitat printr-un comunicat adresat Ministerului Mediului să comunice „de urgență rezultatul verificărilor dispuse pentru identificarea surselor de poluare accidentală care au condus la un nivel extrem de ridicat” al poluării din București.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Becali aruncă bomba despre negocierile pentru Guvern
Digi24
Ruptură majoră între Rusia și cea mai mare țară din Asia Centrală. Active de miliarde de dolari au fost blocate la cererea Ucrainei
Cancan.ro
Rezultatele autopsiei în cazul celor 5 turiști care și-au pierdut viața în timpul unei scufundări în Maldive. Care ar fi cauza morții
Prosport.ro
FOTO. Raluca Zenga, imagini incendiare în costum de baie pe plaja din Maldive
Adevarul
Diana Buzoianu îi răspunde lui Florin Prunea după acuzațiile de „videochat”: „Genul ăsta de atac furibund arată disperarea”
Mediafax
Greșeala fatală a salvatorilor din Maldive. Mărturia bărbatului care a recuperat trupurile italienilor
Click
Horoscop vineri, 22 mai. Leii au o zi specială, iar Balanțele trăiesc clipe magice alături de partenerul lor
Digi24
„La fel, dar diferit”. Cum i-a primit Xi pe Trump și Putin la Beijing și de ce s-a asigurat că diferențele vor fi observate
Cancan.ro
Mario Iorgulescu, prima REACȚIE după ce și-a aflat pedeapsa. Ce mesaj i-a trimis lui Dan Capatos 😲
Ce se întâmplă doctore
Andreea Tonciu, senzuală în costum de baie. Imagini de senzație cu bruneta din vacanță! S-a văzut aproape tot prin bikini
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Amendă de peste 1.000 de lei pentru 51 km/h în localitate. Din iulie, sancțiunea crește
Descopera.ro
Ceva neașteptat a fost găsit într-un oraș vechi de mii de ani
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. -Mămico, noi trăim ca animalele?
Descopera.ro
O „genă a longevității” ar putea proteja creierul de îmbătrânire și demență