Prima pagină » Social » REACȚIE. Managerul spitalului din Vrancea, acuzații de abuz după ce a fost mutat din pensiune în spital: „Prefectul comite abuzuri asupra unui bolnav de Covid-19”

REACȚIE. Managerul spitalului din Vrancea, acuzații de abuz după ce a fost mutat din pensiune în spital: „Prefectul comite abuzuri asupra unui bolnav de Covid-19”

REACȚIE. Managerul spitalului din Vrancea, acuzații de abuz după ce a fost mutat din pensiune în spital: „Prefectul comite abuzuri asupra unui bolnav de Covid-19”

Managerul Spitalului Judeţean din Vrancea, Constantin Mândrilă, obligat să se interneze după ce a fost confirmat cu noul COVID-19, se consideră victima unui abuz după ce a fost mutat dintr-o pensiune în spital.

Directorul Spitalului Județean Vrancea, Constantin Mândrilă a transmis presei o scrisoare în care îşi spune punctul de vedere cu privire la internarea sa forțată şi îl acuză pe prefectul judeţului Vrancea de abuz.

„M-am prezentat la Secţia Boli Infecţioase unde am fost consultat şi mi s-au recoltat analize, iar în urma rezultatelor, dr. Vasilache Mădălina, şefa secţiei, a concluzionat că este o formă uşoară de COVID -19 . După prevederile Protocolului de tratament al infecţiei cu virusul SARS-Cov-2 din 26.03.2020, formele uşoare se tratează la domiciliu în autoizolare. (…) M-am autoizolat imediat la domiciliul ales, am informat prin adresă scrisă DSP Vrancea unde mă aflu şi unde voi sta în autoizolare. Am păstrat legătura permanent cu medicul curant căruia îi raportam zilnic funcţiile vitale (temperatura, concentraţia de oxigen din sânge şi tensiunea), am respectat tratamentul prescris, nu am intrat în contact cu nimeni şi am încercat să mă odihnesc fiind foarte obosit şi speriat. Am anunţat directorul medical şi medicul epidemiolog al spitalului de situaţia mea. Pentru că starea de sănătate îmi permitea, am vorbit cu directorul medical şi am stabilit de comun acord să continui activitatea desfăşurată din izolare”, a transmis directorul Spitalului din Vrancea.

Mândrilă a aflat că este infectat cu virusul COVID-19 în urmă cu câteva zile. În loc să se interneze în spital, el s-a izolat într-o pensiune din Focşani. Duminică, el a fost escortat de angajaţii ISU la secţia de Boli Infecţioase a Spitalului Judeţean.

Managerul spitalului din Focşani consideră că este victima unui abuz, scrie MEDIAFAX.

„Duminică, 12 aprilie 2020, la ora 11.26, m-a sunat prefectul judeţului spunându-mi că din ordinul ministrului sănătăţii trebuie să mă mut urgent la Secţia de Boli Infecţioase. Deşi l-am rugat să îmi trimită şi mie ordinul, pentru că eram curios să văd despre ce este vorba, domnia sa mi-a spus, fără echivoc, că dacă refuz va trimite Poliţia şi mă va muta cu forţa. Eu am încercat să îi explic faptul că domnia sa comite un abuz şi că prin tot ceea ce face în spaţiul public de câteva zile mă tratează nelegal şi înjositor. I-am adus ca argument şi prevederile legale. Domnia sa nu mi-a adus la cunoştinţă nici o prevedere legală”, a precizat Constantin Mândrilă.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Șefa CCR rupe TĂCEREA după întâlnirea cu Bolojan! Ce spune Simina Tănăsescu despre acuzațiile din spațiul public
Digi24
Doi neozeelandezi au pedalat pe lângă Dunăre „de la izvor până la mare” și au documentat cea mai mare problemă din această vară
Cancan.ro
Orașele din România în care sunt anunțate ninsori în septembrie, potrivit meteorologilor Accuweather
Prosport.ro
Bernadette Szocs, poze incendiare de la piscină! Ce mesaj a postat frumoasa sportivă
Adevarul
A fost salvat de două ori de la înec, dar s-a întors în mare cu steagul roșu arborat. Explicația psihologului
Mediafax
Gară imensă de 14,5 miliarde de euro, FĂRĂ aer condiționat! Proiectul care sfidează orice așteptare
Click
Cât a plătit Speak pentru doar două nopți pe litoralul românesc: „Eu nu înțeleg de unde au oamenii ăștia bani”
Digi24
Cum au pierdut doi români veniți din Marea Britanie o mică avere pe aeroportul Otopeni. De ce le-au fost confiscați banii
Cancan.ro
Ei sunt soții care au murit în Grecia, în timp ce se aflau în luna de miere. Elicopterul privat s-a prăbușit!
Ce se întâmplă doctore
Ce i-a provocat infarctul fatal nepotului lui Mircea Rednic, la doar 37 de ani! Mircea Totolici a murit în somn
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Brandul care aduce în România rivalul chinez pentru Land Rover Defender
Descopera.ro
Mulți greșesc: Cum calculezi corect câți ani are câinele tău?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
Cât costă laserul care omoară țânțarii din zbor?