Prima pagină » Știri » PANDEMIE. Agitație mare în Timișoara. Un al doilea tren cu muncitori pleacă spre Austria

PANDEMIE. Agitație mare în Timișoara. Un al doilea tren cu muncitori pleacă spre Austria

PANDEMIE. Agitație mare în Timișoara. Un al doilea tren cu muncitori pleacă spre Austria

Un al doilea tren cu muncitori va pleca din Gara din Timișoara către Austria. Sute de români din mai multe județe ale țării au venit încărcați cu bagaje pentru a aștepta trenul care îi va duce spre Austria, acolo unde lucrează ca îngrijitori și au contracte cu diferite firme.

De asemenea, cu același tren vor sosi și zeci de muncitori care și-au încheiat tura de serviciu și care vor intra în carantină, scrie ziarul local Opinia Timișoarei.

Al doilea tren spre Austria

Trenul a ajuns în jurul orei 9:00 în stația CFR Timișoara Nord, un tren care a plecat din Viena și care aduce 40 de muncitori care au lucrat în ultimele luni peste hotare.

Potrivit, regulilor aceștia vor fi preluați cu un transport special și duși în zonele de reședință, unde vor sta în carantină în următoarele două săptămâni. Duminică seara, 74 de îngrijitori de bătrâni din 18 județe ale țării, au plecat cu trenul spre Austria, din Gara Timișoara Nord. Încă de la intrarea în Gara de Nord, au fost realizate culoare pentru ca muncitorii să nu se îngrămădească și să poată respecta distanțarea socială impusă de ordonanțele militare.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
AEI: Prețul la gaze pentru populație ar putea scădea cu până la 23%, pentru non-casnici, să crească cu 25%, după aplicarea noii scheme de la 1 aprilie
Digi24
Moscova cere direct anularea deciziei NATO de la summitul din București. Ce înseamnă acest lucru
Cancan.ro
Cât va ține valul de ninsori și ger, de fapt. Cod roșu în Capitală și zăpadă de 50 de cm
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Confesiunile războinicului care conduce un grup de români în prima linie în Ucraina. „Lasă sechele, nu voi mai fi niciodată un civil normal”
Mediafax
UE oferă un salariu de aproape 6.800 de euro și un post permanent. Ce este concursul AD5
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Operațiunea „Conserva”. Cum a mascat propaganda Kremlinului dispariția lui Putin
Cancan.ro
Cel mai cunoscut primar din România și-a terorizat fosta soție: 'A oferit 50.000 de euro ca să-mi facă felul'
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Mircea Radu, fostul prezentator de la „Din dragoste”? E complet transformat la 56 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Controalele cu radarul pistol scot la iveală mai mult decât depășirea vitezei legale. Ce au găsit polițiștii în trafic
Descopera.ro
Descoperire ȘOC într-o peșteră din România
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Un nou studiu a găsit o legătură între băuturile zaharoase și anxietate la tineri