Prima pagină » Știri » DECIZIE. Marcel Boloș: Peste un milion de români aflați în risc de sărăcie vor beneficia de produse de igienă și alimentare/ Când va începe distribuția pachetelor

DECIZIE. Marcel Boloș: Peste un milion de români aflați în risc de sărăcie vor beneficia de produse de igienă și alimentare/ Când va începe distribuția pachetelor

DECIZIE. Marcel Boloș: Peste un milion de români aflați în risc de sărăcie vor beneficia de produse de igienă și alimentare/ Când va începe distribuția pachetelor

Ministrul Fondurilor Europene, Marcel Boloş, a anunţat joi că Guvernul va aproba o ordonanţă de urgenţă pentru distribuţia pachetelor cu produse de igienă şi alimentare destinate persoanelor aflate în situaţie de vulnerabilitate. Aproape 1,2 milioane de români vor beneficia de aceste pachete.

Pe 4 iunie ar urma să înceapă distribuţia pachetelor de igienă corporală, iar pe 15 iunie a pachetelor alimentare, a arătat Marcel Boloş joi, în debutul şedinţei de Guvern.

Din 4 iunie începe distribuţia pachetului de igienă corporală şi începând cu data de 15 iunie începe distribuţia pachetelor alimentare

„Este vorba de 1.188.000 de beneficiari care aşteaptă această măsură şi venim azi cu un proiect de ordonanţă de urgenţă care reglementează sistemul de distribuţie a acestor pachete alimentare. Pe lângă aceasta, de asemenea avem trusele de igienă corporală care vor ajunge, în general, la persoanele care se află în risc de sărăcie. (…) Cu data de 4 iunie începe distribuţia pachetului de igienă corporală şi începând cu data de 15 iunie începe distribuţia pachetelor alimentare”, a spus ministrul.

Boloş a subliniat că distribuţia va începe în judeţele care cele mai afectate de criza generată de noul coronavirus

„Este, de asemenea, un proiect de act normativ aşteptat de industria alimentară. (…) 225 de milioane de euro (reprezintă alocarea de fonduri europene n.r.). Pentru făină albă, sprijinim industria panificaţiei cu 35.000 de tone de făină albă care ar urma să fie cumpărată din piaţă şi să ajungă în pachetele alimentare. Făină de mălai: 28.000 de tone. E un proiect pe care îl aşteaptă industria alimentară. (Procedura de licitaţie – n.r.) a fost încheiată, contractele sunt încheiate”, a spus el.

Persoanele defavorizate vor primi măști de protecție gratis

Pachetele cu produse de igienă şi alimentare au fost achiziţionate de Ministerul Fondurilor Europene, în baza Programului operaţional „Ajutorarea persoanelor defavorizate” – POAD.

De asemenea, premierul Ludovic Orban a anunțat că executivul va adopta o Ordonanță prin care este stabilit mecanismul prin care persoanele defavorizate vor primi măști de protecție gratis.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Șefa CCR rupe TĂCEREA după întâlnirea cu Bolojan! Ce spune Simina Tănăsescu despre acuzațiile din spațiul public
Digi24
Doi neozeelandezi au pedalat pe lângă Dunăre „de la izvor până la mare” și au documentat cea mai mare problemă din această vară
Cancan.ro
Ei sunt soții care au murit în Grecia, în timp ce se aflau în luna de miere. Elicopterul privat s-a prăbușit!
Prosport.ro
Bernadette Szocs, poze incendiare de la piscină! Ce mesaj a postat frumoasa sportivă
Adevarul
A fost salvat de două ori de la înec, dar s-a întors în mare cu steagul roșu arborat. Explicația psihologului
Mediafax
Gară imensă de 14,5 miliarde de euro, FĂRĂ aer condiționat! Proiectul care sfidează orice așteptare
Click
Rugăciunea pentru momentele de cumpănă. Rostește-o zilnic timp de o lună și caută liniștea sufletească
Digi24
Cum au pierdut doi români veniți din Marea Britanie o mică avere pe aeroportul Otopeni. De ce le-au fost confiscați banii
Cancan.ro
Băutura de 3 lei care ajută microbiomul, potrivit lui Carmen Brumă. Românii o au în casă, dar puțini știu cât e de benefică
Ce se întâmplă doctore
Ce i-a provocat infarctul fatal nepotului lui Mircea Rednic, la doar 37 de ani! Mircea Totolici a murit în somn
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Brandul care aduce în România rivalul chinez pentru Land Rover Defender
Descopera.ro
Mulți greșesc: Cum calculezi corect câți ani are câinele tău?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
Ziua în care Uniunea Sovietică a făcut istorie cu două căţeluşe: Belka şi Strelka