Prima pagină » Economic » BANI. Pensiile vor fi majorate! Anunțul făcut de premierul Ludovic Orban

BANI. Pensiile vor fi majorate! Anunțul făcut de premierul Ludovic Orban

BANI. Pensiile vor fi majorate! Anunțul făcut de premierul Ludovic Orban
Sursa: Facebook - Guvernul României

Premierul Ludovic Orban a declarat, sâmbătă seara, că pensiile vor creşte, dar procentul cu care vor fi majorate va depinde de starea economiei.

„Pensiile vor creşte. Cu cât vor creşte pensiile, depinde de starea economiei şi de capacitatea efectivă de a putea plăti pensiile nu numai anul ăsta, şi anul viitor, şi anul care urmează şi pe o perioadă de timp. Sustenabilitatea sistemului de pensii este fundamentală şi noi vrem să oferim garanţia fiecărui pensionar că va primi pensia pe care o merită”, a declarat premierul la România TV.

El a adăugat că, în conformitate cu legea responsabilităţii fiscal-bugetare, va trebui prezentat după primul semestru al anului un raport privind situaţia economică şi bugetară.

Bani. „Vom face prognozele de evoluţie a economiei româneşti”

„De asemenea, vom face prognozele de evoluţie a economiei româneşti. De asemenea, vom vedea şi prognozele Comisiei Europene, prognozele care sunt făcute de instituţii internaţionale şi, la baza deciziei pe care o vom lua, va sta realitatea economică şi capacitatea efectivă de a susţine plata pensiilor. Pensiile vor creşte, dar vor creşte cu atât cu cât va permite economia. Cu cât economia va merge mai bine, cu atât pensiile vor putea creşte cu un procent mai mare”, a precizat Orban.

1 septembrie, data așteptată de pensionari

Ludovic Orban a anunțat încă de acum câteva zile intenția Guvernului PNL de a mări pensiile la 1 septembrie, dar numai dacă sunt îndeplinite anumite condiții. Este nevoie, în primul rând, să avem o prognoză pozitivă de la organismele internaționale, „cum e Banca Mondială”, zice liderul liberalilor.

Așadar, aplicabilitatea celei mai așteptate legi din ultimii ani („Legea Olguța Vasilescu”) depinde de ce ne spun străinii. PNL anunță că va lua o decizie doar după ce Banca Mondială și Comisia Europeană publică prognoza despre România. Până atunci, niciun leu de la buget nu va fi adăugat în plus la plata pensiilor!

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe