Prima pagină » Știri politice » PUZ Sector 1 și Pădurea Băneasa. Dezinformare marca Nicușor Dan & Clothilde Armand. Primarul Daniel Tudorache: ”Eu salvez pădurea!”

PUZ Sector 1 și Pădurea Băneasa. Dezinformare marca Nicușor Dan & Clothilde Armand. Primarul Daniel Tudorache: ”Eu salvez pădurea!”

Cristian Lisandru
PUZ Sector 1 și Pădurea Băneasa. Dezinformare marca Nicușor Dan & Clothilde Armand. Primarul Daniel Tudorache: ”Eu salvez pădurea!”

Tribunalul Bucureşti a suspendat avizul de mediu pentru Planul Urbanistic Zonal (PUZ) Sector 1, dar această decizie va fi contestată în instanță, a anunțat primarul Setorului 1, Daniel Tudorache. Subiectul ”Pădurea Băneasa & Parcul Herăstrău” a fost prezentat distorsionat în mass-media de către Nicușor Dan – candidat la Primăria Capitalei – și europarlamentarul USR Clothilde Armand, dezinformarea cetățenilor fiind evidentă.

Cu toate că Daniel Nicușor și Clothilde Armand susțin, în media și pe paginile de socializare, că zone din Pădurea Băneasa și din Parcul Herăstrău vor deveni ”zone construibile”, primarul Sectorului 1 îi asigură pe locuitori că nu va fi tăiat niciun copac, specificând și că Parcul Herăstrău este ”o zonă protejată”.

Nicușor Dan și Clothilde Armand au anunțat, marți seară, că au reușit să ”oprească distrugerea Pădurii Băneasa”, numai că perspectiva din care abordează această problemă este una subiectivă și, mai ales, distorionată. „În Parcul Herăstrău se vor construi blocuri, Pădurea Băneasa devine construibilă, iar baza Pro Rapid centru de afaceri”, au scris pe pagina de socializare Clotilde Armand și Nicușor Dan.

PUZ Sector 1. Pădurea Băneasa este protejată de mafia imobiliară

Dar, conform planșei oficiale de la Avizul de Mediu pe care Nicușor Dan și Clothilde Armand îl contestă cu vehemență, pădurea Băneasa a fost trecută, în întregime, în categoria V1 EX – păduri și plantații forestiere în extravilan. Ceea ce, în traducere, înseamnă că acolo nu se poate construi nimic, tocmai pentru că nu ar fi… legal.

Conform noului PUZ Sector 1, Pădurea Băneasa va fi trecută în extravilan

Astfel, pădurea Băneasa va fi trecută, prin PUZ-ul Sector 1, în extravilan. Și concluzia este că nu se mai poate construi nimic. Prin intrarea în vigoare a noului PUZ, informează cetateanul.net,  Pădurea Băneasa va fi trecută în extravilanul orașului – unde nu se poate construi – și va fi inclusă în Fondul forestier național, acesta constituind un bun de interes național. Iar Codul Silvic, pe de altă parte, are la rândul lui prevederi extrem de restrictive.

Și, concluzionând – spre deosebire de afirmațiile făcute în spațiul public de Nicușor Dan și Clothilde Armand – tocmai noul PUZ pune la adăpost pădurea de mafia imobiliară.

PUZ Sector 1. Primarul Daniel Tudorache: ”Înseamnă că nu cunoaștem limba română…”

În partea de nord a sediului SIE (Serviciul de Informații Externe) au fost construite deja imobile, dar noul PUZ Sector 1 va împiedica astfel de ”acțiuni”. Și, opunându-se noului PUZ, Nicușor Dan și Clothilde Armand se opun, astfel, prin tot ceea ce întreprind, tocmai… protejării Pădurii Băneasa, mai precizează sursa citată mai sus.

PUZ Sector 1 nu distruge Pădurea Băneasa. O protejeză

„Dacă a nu lăsa să se taie niciun copac din Pădurea Băneasa înseamnă a desfigura, atunci înseamnă că nu cunoaştem limba română. Prin acest PUZ, se trece Pădurea Băneasa din intravilan în extravilan, ceea ce înseamnă că nu se va mai tăia niciun pom. Eu salvez pădurea. Eu nu mai vreau să se construiască în Pădurea Băneasa!”, a declarat Tudorache, potrivit news.ro.

În ceea ce priveşte Parcul Herăstrău, primarul Sectorului 1 a precizat că acesta este zonă protejată aflată în administrarea Primăriei Capitalei.

”Se va demonstra că tot ceea ce au spus este sau dezinformare crasă sau neştiinţă sau prostie. Au dezinformat cetăţenii Sectorului 1”, a afirmat Daniel Tudorache, referindu-se la Nicuşor Dan şi la Clotilde Armand, contestatari ai proiectului.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
The Economist: Războiul din Golf ar putea aduce o criză alimentară la nivel mondial
Digi24
Prima reacție a Rusiei după armistițiul SUA-Iran. Ce spune Medvedev
Cancan.ro
Ce MESAJ a scris Gică Hagi pe coroana funerară depusă la căpătâiul lui Mircea Lucescu
Prosport.ro
Ce a decis Mircea Lucescu să scrie pe cavoul unde va fi înmormântat în cimitirul Bellu: „Ranguri, glorie, bogăție…”
Adevarul
S-a redeschis Strâmtoarea Ormuz, dar armistițiul SUA-Iran nu va aduce ieftiniri reale la pompă. Explicațiile experților
Mediafax
Carrefour aduce produse românești de la artizani în magazinele din toată țara. Cine se poate înscrie în program
Click
Primele imagini cu sicriul lui Mircea Lucescu la Arena Națională. Programul ceremoniei
Digi24
Ungaria a semnat un acord crucial cu Rusia chiar înainte de alegeri. Ce cuprind cele 12 puncte
Cancan.ro
Răzvan Lucescu, gest sfâșietor după moartea tatălui său. Imaginile spun tot despre durerea lui
Ce se întâmplă doctore
Vedeta pe care nu o mai recunosc oamenii pe stradă: „Pare extrem de bolnavă”! A ajuns piele și os
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Românii caută tot mai multe mașini electrice. Care sunt cele mai căutate modele?
Descopera.ro
Cercetătorii au descoperit de ce îmbătrânește creierul!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - -Nu vă suparați, doamna doctor, mi-e ruşine să spun, sufăr de ...
Descopera.ro
Un nou studiu ne duce mai aproape de aflarea originii inelelor lui Saturn