Prima pagină » Coronavirus » TENSIUNI. PSD: PNL a împrumutat 80 de miliarde, dar doar trei s-au dus în gestionarea crizei COVID-19

TENSIUNI. PSD: PNL a împrumutat 80 de miliarde, dar doar trei s-au dus în gestionarea crizei COVID-19

TENSIUNI. PSD: PNL a împrumutat 80 de miliarde, dar doar trei s-au dus în gestionarea crizei COVID-19
AJUTOARE. Fonduri de 160 de milioane de lei pentru finanţarea chiriilor în perioada de pandemie. Care sunt condițiile pentru accesare / Sursă FOTO: Shutterstock - caracter ilustrativ

 PSD acuză Guvernul că s-a împrumutat cu 80 de miliarde şi doar trei miliarde au fost folosite pentru gestionarea crizei COVID-19. Social-democraţii transmit că Guvernul minte că nu sunt bani pentru alocaţii şi pensii, fiindcă banii se duc, de fapt, către membrii PNL.

PSD critică dur printr-un comunicat modul în care PNL a folosit miliardele pe care le-a împrumutat

„Cîţu împrumută de miliarde, dar niciun leu nu ajunge la români: nici pensii, nici alocaţii, nici sprijin real pentru producătorii şi firmele româneşti! Doar contracte pentru firmele liberalilor! Guvernul îi minte cu neruşinare pe români că nu sunt bani pentru mărirea pensiilor şi a alocaţiilor, dar faptele arată contrariul”, transmite PSD, printr-un comunicat, relatează Mediafax.

PSD îl critică pe ministrul de Finanţe, Florin Cîţu, că a cheltuit doar trei miliarde pentru a susţine ţara în criza COVID, dar a împrumutat 80 de miliarde.

„Nu vor să spună ţării unde s-au dus banii, fiindcă adevăraţii destinatari sunt membrii şi apropiaţii PNL, nu românii obişnuiţi”, spun social-democrații.

PSD crede că liberalii au făcut licitația pentru măștile de proetcție cu dorința de a face bani pe seama copiilor

Social-democraţii  spun că liberalii „au vrut să facă bani şi pe seama copiilor”, prin licitaţia pentru măşti de protecţie la Ministerul Educaţiei.

„Liberalul Dan Vîlceanu a dat un tun de câteva milioane de euro la Complexul Energetic Oltenia, cu un contract executat, clasic, prin firma mamei sale. Umbra ministrului Bode, înscăunat la Compania de Aeroporturi, a făcut cadou 4 milioane de euro unei firme de casă pentru servicii pe care le executa, până atunci, chiar aeroportul. Pentru români, liberalii spun că nu sunt bani, dar pentru aleşii PNL curg contractele. Opriţi furăciunea, ajutaţi naţiunea!”, mai spune PSD.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe