Prima pagină » Auto » PERICOL. Un mare producător auto opreşte o parte din producţie din cauza atacurilor cibernetice

PERICOL. Un mare producător auto opreşte o parte din producţie din cauza atacurilor cibernetice

Ioana Tudorascu
PERICOL. Un mare producător auto opreşte o parte din producţie din cauza atacurilor cibernetice

Compania japoneză de automobile Honda a fost vizată de hackeri. Specialiştii din domeniul securităţii cibernetice au descoperit în sistemul companiei urmele activităţii ilegale. Honda şi-a sistat o parte din producţie până când problema va fi rezolvată.

Compania japoneză producătoare de automobile Honda sistează o parte din operaţiunile de producţie din cauza atacurilor cibernetice. Specialiştii din domeniul informatic au descoperit în sistemul companiei dovezi ale activităţii ilegale a hackerilor. Honda a semnalat breşa de securitate duminică.

Purtătorul de cuvânt al companiei, Chris Abbruzzese, a declarat luni că situaţia este monitorizată în prezent şi sunt evaluate daunele produse.

Reţeaua internă a celor de la Honda a fost infectată cu un virus care blochează sistemul până când victima plăteşte pentru o cheie de criptare. Virusul aparţine unui grup intitulat Snake, care este de asemenea responsabil pentru virusarea gigantului medical european Fresenius.

Angajații de la Dacia, din nou în șomaj tehnic

1100 de angajați de la secţiile Presaj şi Mecanică de la uzina Dacia din Mioveni au intrat în șomaj tehnic la data de 2 iunie.

Cei care sunt în şomaj tehnic fac piese pentru alţii. Atunci, nelucrând ei, n-au ce să lucreze nici ai noştri. (…) Din 15 mii de oameni, stăm acasă 1100. Am convenit ca Presajul să lucreze doar în două schimburi. Fiecare echipă, când îi vine rândul la schimbul trei, stă acasă.” a declarat, pentru Mediafax, Nicolae Pavelescu, lider de sindicat Dacia.

Dacia şi-a reluat activitatea integral din data de 4 mai, însă acum se produc doar 1.180 de maşini pe zi, potrivit sindicaliştilor.

„Industria auto a fost afectată odată cu declanşarea crizei sanitare şi în România, încă din luna februarie, când a fost înregistrat primul caz de infecţie cu COVID – 19 în ţară. Activitatea de fabricaţie pe platforma industrială Dacia de la Mioveni a fost suspendată şi reluată gradual, începând din 21 aprilie, în acord cu partenerii sociali, prioritizând condiţiile de igienă şi securitate pentru protejarea sănătăţii angajaţilor noştri. Din 11 mai, activitatea celor două uzine se desfăşoară în trei echipe, adaptând-o cererii comerciale.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Manchester City câștigă Cupa Angliei în fața celor de la Chelsea
Digi24
Așteptări mari, rezultate dezamăgitoare. Summitul cu Xi îl readuce pe Trump la realitate: China nu a cedat în problemele importante
Cancan.ro
Grindina a făcut prăpăd în România. Ciclonul a lovit o mare parte din țară
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Mai mulți răniți după ce un bărbat a intrat cu mașina într-o mulțime în Italia. Șoferul a înjunghiat un trecător care a încercat să-l oprească
Mediafax
NATO va presa companiile europene de armament să crească investițiile
Click
Horoscop 17 mai. Leii sunt în centrul atenției, Scorpionii au de luat decizii importante
Digi24
Omul pe care Putin îl vrea mort și care ar putea obține pacea în Ucraina: „Am avut de-a face cu ei mulți ani, știu cum să le vorbesc”
Cancan.ro
Cât durează finala Eurovision 2026. Ora la care se va termina spectacolul de la Viena
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Turcii și românii lucrează la o dronă terestră pentru armată: FOTO și primele detalii despre proiect
Descopera.ro
Vera West, femeia care a creat unul dintre cele mai recunoscute costume din istoria filmului horror
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Risc crescut de retrogradare pentru România. Ce a transmis agenția S&P Global Ratings?