Prima pagină » Știri » REACȚIE. Traian Băsescu: „Se fac de râs toți. Ăștia de la guvernare au înmuiat măsurile până la desființare de dragul voturilor, iar PSD face mult rău cu propaganda”

REACȚIE. Traian Băsescu: „Se fac de râs toți. Ăștia de la guvernare au înmuiat măsurile până la desființare de dragul voturilor, iar PSD face mult rău cu propaganda”

REACȚIE. Traian Băsescu: „Se fac de râs toți. Ăștia de la guvernare au înmuiat măsurile până la desființare de dragul voturilor, iar PSD face mult rău cu propaganda”
REACȚIE. Traian Băsescu: „Se fac de râs toți. Ăștia de la guvernare au înmuiat măsurile până la desființare de dragul voturilor, iar PSD face mult rău cu propaganda”

Fostul președinte Traian Băsescu consideră că restricțiile s-au relaxat prea repede și starea de urgență trebuia menținută până la 15 iulie.

„Cred că ne jucăm cu focul. Am văzut noile condiţii ale stării de alertă. Cred că sunt insuficiente faţă de riscul major care se prefigurează”, a declarat Traian Băsescu, duminică seara, la Digi24, în contextul numărului mare de îmbolnăviri cu noul coronavirus, raportat în ultimele zile.

„Mă tem că populismul a lăsat din starea de alertă doar un surogat care nu mai serveşte nimănui. Oamenii politici trebuie să ia decizii fără să stea cu ochii pe sondaje. Pe vreme bună şi un prost poate fi om politic, vorba preşedintelui. Marea problemă e dacă eşti om politic în vremuri grele, când trebuie să iei decizii dificile, care nu plac populaţiei. Cred că ne-am grăbit”, a mai spus Băsescu.

Traian Băsescu: „Nu aș fi renunțat la starea de urgență până la 15 iulie!”

Fostul președinte susțină că ar fi menținut starea de urgență până la 15 iulie, „nu amețita stare de alertă, care nu e nici măcar în Constituție”.

„Nu spune nimeni că trebuia să mergem cu încremenirea ţării. Economia trebuie repornită, dar cu măsuri severe. Nu sunt pentru închiderea industriei, sunt pentru închiderea şcolii”, a mai spus fostul şef al statului. „Se fac de râs toţi. PSD nu va veni la guvernare până la alegeri nici dacă îi pici cu ceară.” „Se fac de râs toţi. Ăştia de la guvernare au uitat să dea reguli pentru after-school, au înmuiat măsurile până la desfiinţare de dragul voturilor, celorlalţi li se pare prea mult şi preşedintele cred că trebuie să intervină cu un decret, ca să-i liniştească pe toţi, inclusiv pe cei din societatea civilă, care nu au responsabilitate pentru ceea ce spun şi fac”, a afirmat Băsescu.

Fostul președinte, despre PSD: „Dau din gură…”

Fostul șef al statului face referiri dure la PSD, pentru care faptul că nu este la guvernare ar reprezenta „o mană cerească”. „Dau din gură. Nu vor veni la guvernare până la alegeri nici dacă îi pici cu ceară. În schimb, vor face mult rău cu propaganda”, a declarat Băsescu, referitor la amenințările social-democraților cu moțiunea de cenzură.

Băsescu: Președintele poate emite decret pentru starea de urgență

Traian Băsescu i-a oferit, miercuri, preşedintelui Klaus Iohannis o soluţie pentru a opri scandalul dintre PSD şi PNL pe tema stării de alertă. Europarlamentarul sugerează că „președintele poate emite decret pentru starea de urgență”.

Orban, despre acuzația lui Marcel Ciolacu privind datele false legate de epidemie

Pe de altă parte, premierul României Ludovic Orban a răspuns în cursul serii de duminică, 14 iunie, acuzațiilor lui Marcel Ciolacu referitoare la datele false privind pandemia de coronavirus în România.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
NU renunța la cafea! Un studiu amplu schimbă tot ce știam până acum
Digi24
Rusia pregătește un atac asupra Poloniei, avertizează SUA. Soldații Moscovei ar putea traversa granița și pătrunde pe teritoriul NATO
Cancan.ro
Singura școală din București unde toți elevii au luat sub 5 la Evaluarea Națională 2026
Prosport.ro
Ce imagini! Cum arată la 25 de ani „cea mai frumoasă fată din lume”: s-a căsătorit!
Adevarul
Contradicții între declarațiile lui Bolojan și rapoartele CJ Bihor în dosarul azilelor ilegale: „Am avut o colaborare bună” apare în documente
Mediafax
ATENȚIE, dacă stai pe scaun peste 30 de minute! Ce au descoperit cercetătorii în 12 ani de studiu
Click
Toți au crezut că i-a furat soția lui Bordea. Acum, Spike rupe tăcerea. Adevărul despre relația cu Livia: „Ți-ai făcut o carieră pe numele ei”
Digi24
Trei scenarii privind viitorul Guvern. În ce variantă ar putea fi propus Alexandru Nazare premier
Cancan.ro
DOLIU în lumea radioului! A murit Anne-Marie Ionescu
Ce se întâmplă doctore
Adevărul din spatele calvarului trăit de Andreea Sasu, iubita lui Philipp Plein! A făcut 10 operații în doar trei luni. Ce intervenție estetică i-a provocat infecția care a dus-o la un pas de septicemie
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Oltcit, relansat la Craiova sub umbrela Ford? Cum ar putea arăta
Descopera.ro
O structură mamut observată în spațiul cosmic sfidează tot ce știm!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
Oamenii de știință ar fi descoperit, în sfârșit, cum se răspândește boala Alzheimer prin creier