Prima pagină » Știri » PROGNOZA METEO, 16 iunie 2020. Instabilitate atmosferică accentuată, în cea mai mare parte a țării

PROGNOZA METEO, 16 iunie 2020. Instabilitate atmosferică accentuată, în cea mai mare parte a țării

PROGNOZA METEO, 16 iunie 2020. Instabilitate atmosferică accentuată, în cea mai mare parte a țării

Prognoza meteo de marți, 16 iunie, arată o instabilitatea atmosferică accentuată în cea mai mare parte a țării, dar în special în sud, în centru și în zonele montane.

Vor fi perioade cu înnorări, averse, frecvente descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului și, izolat, vijelii și grindină.

Ploile vor avea și caracter torențial, iar cantitățile de apă vor fi însemnate. Temperaturile maxime se vor încadra între 20 și 28 de grade Celsius, în Maramureș, iar cele minime vor fi cuprinse între 10 și 19 grade Celsius.

Prognoza meteo în București, pe 16 iunie

Și în Capitală vremea rămâne, în general, instabilă. Vor fi înnorări temporar accentuate și se vor semnala averse, posibil moderate cantitativ, descărcări electrice și intensificări de scurtă durată ale vântului, potrivit stirimeteo.com.

Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 24 de grade Celsius, iar cea minimă va fi de 15-16 grade Celsius.

Când scăpăm ploi și de vremea neplăcută. Prognoza meteo, valabilă până la începutul lunii iulie

Vremea o să își revină, la sfârșitul săptămânii, și revenim de la temperaturi normale pentru această perioadă. În plus, ploile se retrag în zilele următoare, după valurile succesive de alerte meteo și coduri galbene sau portocalii de furtuni și averse.

Pentru majoritatea regiunilor, prognoza meteo pe două săptămâni, publicată luni de ANM, este încurajatoare, mai ales pentru a doua parte a intervalului (sfârșitul lunii iunie).

Va avea loc un proces de încălzire, iar în intervalul 23 – 28 iunie valorile diurne de temperatură vor fi, în medie, de 27…28 de grade, normale pentru final de iunie.

Meteorologii au explicat că vremea cu care ne confruntăm în prezent în România, cu ploi, furtuni şi grindină, nu este ceva neobişnuit în această perioadă a anului. Ei spun că ne aflăm în toiul unui sezon de fenomene severe, care se manifestă în Europa.

Cu toate acestea, situaţia nu este una complet normală, întrucât studiile arată o creştere a frecvenţei şi intensităţii fenomenelor meteo în ultimii ani.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sindicatele din penitenciare, plângere penală împotriva lui Ilie Bolojan pentru abuz în serviciu – DOCUMENT
Digi24
O țară din Europa se pregăteşte să includă utilizarea banilor cash în Constituţie
Cancan.ro
Surpriză la Asia Express 2026! Cu cine va face echipă Gabi Torje în competiție
Prosport.ro
FOTO. Renegatul lui Gigi Becali și-a părăsit soția și s-a cuplat cu ispita de la Insula Iubirii
Adevarul
Rusia trimite migranți în Europa prin tuneluri secrete din Belarus
Mediafax
Abrudean, despre lentoarea deciziilor în coaliție: „Există oarecare opoziție din când în când”
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Stephen Hawking, în dosarele Epstein. Fotografie cu fizicianul zâmbind pe un șezlong, alături de două femei în bikini
Cancan.ro
Cine este Lăcrămioara, iubita lui Florin Prunea? Deși nu a divorțat, Hanțu se afișează cu femeia în vârstă de 50 de ani
Ce se întâmplă doctore
Alimentele ieftine cu care Nicoleta Luciu a slăbit 35 de kg, în mai puțin de două luni. Sunt accesibile tuturor
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Numar record de amenzi, în San Francisco, după ce Poliția a montat radare fixe: Peste 90.000 de abateri, în doar 5 luni
Descopera.ro
Forțe cosmice bizare, detectate pe o planetă din apropiere!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Iubito, ce aș putea face să mă ierți că te-am înșelat?
Descopera.ro
Un crater de impact în formă de potcoavă, descoperit în China, ar putea fi cel mai „tânăr” din lume