Prima pagină » Știri externe » DECIZIE. Încă o țară a hotărât să legalizeze relațiile homosexuale

DECIZIE. Încă o țară a hotărât să legalizeze relațiile homosexuale

DECIZIE. Încă o țară a hotărât să legalizeze relațiile homosexuale

Deputații din Gabon au decis eliminarea din Codul Penal al țării a incriminării relațiilor între persoane de același sex, statul devenind, astfel, unul dintre puținele din Africa Subsahariană care abrogă o lege care pedepsește penal relațiile homosexuale.

Astfel, prin această decizie, Legislativul din Gabon a abrogat o lege din 2019 care incriminează homosexualitatea. Propunerea de dezincriminare a homosexualității a venit de la Guvern și a fost aprobată cu 48 de voturi pentru, 24 împotrivă și 25 de abțineri, după cum informează site-ul agenției de presă Reuters.

Proiectul mai are nevoie și de votul Senatului, care se va exprima joi în legătură cu acest subiect.

Guvernul nu a oferit detalii cu privire la motivele pentru care a propus eliminarea acestei prevederi legale din Codul Penal.

Premierul țării, Julien Nkoghe Bekale, inițiatorul propunerii legislative, a explicat că principiile sale religioase, dar și toleranța și respectul pentru viață îl împiedică să fie de acord cu prevederile în vigoare.

„Așa cum sunt împotriva pedepsei cu moartea, așa sunt și împotriva stigmatizării homosexualilor. Felicitări parlamentarilor care și-au schimbat mentalitățile și au demonstrat că au capacitatea de a se adapta vremurilor în care trăim”, a declarat premierul Gabonului.

Sylvia Bongo, prima doamnă a Gabonului, a susținut și ea decizia parlamentarilor. În cadrul unei postări pe o rețea socială, Bongo a declarat că Parlamentul a reinstituit un drept fundamental al cetățenilor țării sale, acela de a iubi liber, fără teama unei eventuale condamnări.

Decizia Parlamentului a stârnit polemici în Gabon

Decizia parlamentarilor a provocat o serie de controverse și a dus la o serie de dezbateri pe rețelele sociale, dar și în interiorul Partidului Democrat din Gabon (PDG), aflat la putere.

Miercuri, mai multe persoane nemulțumite de decizie au fost reținute în fața sediului Senatului, în timpul unui protest.

„Respectul meu față de Constituție și față de valorile noastre strămoșești nu îmi permite să autorizez sau să încurajez asemenea practici”, a spus parlamentarul PDG Blaise Louembe, care a votat împotriva noii legi.

Gabonul este unul dintre cele 73 de state sau teritorii din lume care incriminează relațiile sexuale între persoane de același sex. În Gabon, persoanele condamnate pentru homosexualitate riscau până în prezent pedepse de cel puțin șase luni de închisoare și amenzi penale, potrivit Human Dignity Trust, un grup care militează pentru respectarea drepturilor omului.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
DIICOT, PERCHEZIȚII DE AMPLOARE în Bihor. Rețea suspectată că exploata persoane vulnerabile
Digi24
Cine este Vadim Ermolaev, oligarhul ucrainean rănit în explozia de la Monaco
Cancan.ro
Ce s-a întâmplat cu fetița de 7 ani care s-a stins la o piscină celebră din București? Părinții se aflau la masă și au aflat târziu de tragedie🥺
Prosport.ro
Carmen Negoiță, apariție incendiară în costum de baie! În trecut a pozat complet goală
Adevarul
Un băiețel de 11 ani a murit de rabie după ce un liliac i s-a aşezat pe faţă. Cazul, extrem de rar, folosit de medici ca un avertisment
Mediafax
Salariul minim URCĂ, amenzile se MĂRESC. Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie
Click
Ce s-a întâmplat, de fapt, între Ioana Ginghină și Alexandru Ciucu? Actrița a recunoscut: „Se simțea o atracție”
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
S-a aflat! Cine e bărbatul vizat de atentatul din Monaco. Panică totală în Principat, după atacul cu bombă
Ce se întâmplă doctore
Soția și cei doi copii ai fotbalistului Lucas Trejo, găsiți morți în urma cutremurelor din Venezuela! Ce a postat sportivul cu puțin timp înainte de tragedie
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Amenda pentru centură, mai mare cu aproape 30 de lei. Cu cât cresc celelalte sancțiuni rutiere
Descopera.ro
Care este orașul din lume cu cei mai mulți oameni?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ea e femeia cu care ți-am zis că-ți fac lipeala!
Descopera.ro
Procedura chirurgicală populară care schimbă culoarea ochilor îi alarmează pe oamenii de știință