Prima pagină » Știri politice » ALDE, despre testarea în masă a românilor: ”Dacă furați mai puțin, atunci ați avea bani pentru a testa toți românii!”

ALDE, despre testarea în masă a românilor: ”Dacă furați mai puțin, atunci ați avea bani pentru a testa toți românii!”

ALDE, despre testarea în masă a românilor: ”Dacă furați mai puțin, atunci ați avea bani pentru a testa toți românii!”

Partidul Alianța Liberalilor și Democraților (ALDE) a postat un mesaj dur în mediul online, în contextul unui subiect extrem de ”fierbinte” – testarea în masă a românilor. Criza medicală indusă de noul coronavirus este din ce în ce mai accentuată, Grupul de Comunicare Strategică anunțând, în ultima perioadă, un număr în creștere al persoanelor infectate pe teritoriul României.

ALDE acuză guvernarea PNL că nu îi respectă pe români și drepturile acestora, iar dacă testarea în masă înseamnă ca românii să afectueze aceste teste pe banii lor atunci se poate discuta despre o greșeală majoră.

Și asta cu atât mai mult cu cât fiecare român plătește asigurările de sănătate și are dreptul de a avea acces la testare în sistemul de stat, fără a fi nevoit să meargă în sistemul privat.

”Când ne-au spus că vor începe testarea în masă a românilor nu credeam că asta înseamnă ca fiecare român să își facă testul de Covid-19 din bani proprii! Speram că Guvernul PNL va face această testare din bani publici, de la buget”

ALDE

”Fiecare român plătește asigurări de sănătate și, în baza acestui contract cu statul privind asigurarea dreptului la sănătate, cu atât mai mult când există un risc major, are dreptul să i se asigure acest acces la testare în sistemul de stat”, scriu reprezentanții ALDE în mediul online.

ALDE: ”Orban & Co au blocat inclusiv autoritățile locale care demarau acțiuni de testare a populației”

Totuși, reprezentanții ALDE avertizează că autoritățile locale sunt blocate de Guvernul Orban, chiar dacă acestea demaraseră deja acțiuni de testare a populației.

Și atunci apare, ca o consecință firească, decizia multor români de a merge pentru a face testul anti-COVID în sistemul privat de sănătate. Și, concluzionează ALDE, chiar dacă guvernul ”se laudă” că poate face 18.000 de teste pe zi, 8.000 de teste efectuate cu doar o zi în urmă au fost făcute în spitale private, acolo unde cei testați au plătit cu banii lor.

”Dar pentru asta ar trebui ca acest Guvern Orban să respecte românii și drepturile lor! În schimb, Orban & Co au blocat inclusiv autoritățile locale care demarau acțiuni de testare a populației, invocând nerespectarea regulilor. Consecința? Românii merg în sistemul privat să își facă testele!”, avertizează reprezentanții ALDE.

”Guvernul se laudă că pot face 18.000 de teste pe zi, dar vedem că din cele 21.000 de teste efectuate cu o zi în urmă, 8.000 sunt făcute de romînii care au mers la spitalele private, pe banii lor!”

ALDE

Soluția ar fi ”să se fure mai puțin”, transmite ALDE, pentru că numai într-o astfel de situație ar exista bani pentru ca toți românii să fie testați. Însă, se mai precizează în mesajul postat, există ”incompetență” și ”rea intenție”.

”Băieți, dacă furați mai puțin, atunci ați avea bani pentru a testa toți românii! Și, până atunci, dacă tot sunteți incompetenți și rău intenționați, nu ar fi corect să le permiteți românilor decontarea acestor teste facute în sistemul privat din asigurările de sănătate plătite statului? Guvernați pentru români, nu pentru interesele voastre!”, se încheie mesajul postat de ALDE în mediul online.

Recomandarea video

Mediafax
Péter Magyar, despre România: ce declara viitorul lider de la Budapesta în vizitele din țara noastră
Digi24
Cea mai puțin vizitată țară din Europa, pentru că turiștii o găsesc „plictisitoare”
Cancan.ro
Viktor Orban și-a recunoscut înfrângerea în urmă cu puțin timp. S-a scris istorie cu un RECORD incredibil
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Cum poate fi îngenuncheat Iranul cu un simplu telefon la Beijing. Soluția generalului care a condus armata SUA
Mediafax
Se cere demisia lui Kelemen Hunor după înfrângerea lui Viktor Orban din Ungaria
Click
Un turist bulgar compară România cu Bulgaria. Orașul care l-a impresionat: „foarte bine organizat, cu arhitectură frumoasă, străzi curate”
Digi24
După eșecul negocierilor de la Islamabad, Trump anunță o blocadă a SUA asupra Strâmtorii Ormuz: „Suntem pe deplin «gata de acțiune»”
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Teodora Stoica după ce s-a vindecat complet de cancer! Alimentul de Paște pe care nu-l mai consumă
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cât de des trebuie să verificăm anvelopele mașinilor?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Astăzi se împlinesc 140 de ani de la naşterea unuia dintre cei mai mari pictori ai României