Prima pagină » Coronavirus » Un senator PSD a fost internat în spital după ce a fost testat pozitiv cu noul coronarivus

Un senator PSD a fost internat în spital după ce a fost testat pozitiv cu noul coronarivus

Radu Cristian
Un senator PSD a fost internat în spital după ce a fost testat pozitiv cu noul coronarivus
Un senator PSD a fost internat în spital după ce a fost testat pozitiv cu noul coronarivus / Sursă Foto: PSD, Facebook

Senatorul Ion Rotaru, președintele organizației PSD Brăila, a fost testat pozitiv cu noul coronavirus. Acesta a fost internat la Spitalul „Matei Balș”, din București.

Senatorul spune că se simte foarte bine

„Este adevărat. Sunt la spital, la Matei Balș. Am făcut un test voluntar acum 12 zile, iar rezultatul mi-a venit în urmă cu cinci zile”, a spus Ion Rotaru pentru Mediafax.

Potrivit senatorului, starea sa este „foarte bună”.

„Nu am probleme deosebite. Starea mea este foarte bună. Aștept rezultatul celui de-al doilea test și sper să fie negativ”, a mai spus Rotaru.

După 14 zile de tratamente anti-COVID, senatorul UDMR Tanczos Barna a fost declarat vindecat. „Am scăpat ușor! #nu-i_de_joaca”

Senatorul UDMR Tanczos Barna, al doilea parlamentar confirmat cu infecția cu noul coronavirus, a anunțat, vineri, printr-o postare pe Facebook, că a fost „liberat” din spital, după 14 zile de tratamente și două rezultate negative la testul pentru SARS-Cov-2.

Senatorul UDMR a detaliat, vineri, pe Facebook, tratamentul pe care l-a primit în timpul internării la Secția de Boli Infecțioase a Spitalului Județean de Urgență Miercurea Ciuc, localitatea sa natală, dar și modul în care a petrecut cele 14 zile de internare.

Parlamentarul anunța, în 11 iulie, că totul „ a început ca o pneumonie obișnuită, dar s-a dovedit destul de repede că aceasta era de fapt cauzată de virusul COVID-19”.

Tot personalul unei primării de sector va fi testat, după ce doi angajați s-au infectat cu coronavirus

Toți angajații Primăriei Sectorului 4 vor fi testați, după ce doi dintre aceștia s-au infectat cu noul coronavirus. Instituția a făcut anunțul într-un comunicat de presă.

„Ca urmare a faptului că doi angajați ai autorității locale au fost confirmați pozitiv la testul COVID-19 în weekend-ul trecut, primarul sectorului 4, Daniel Băluță, a dispus testarea în regim de urgență, în cursul zilei de astăzi, a tuturor funcționarilor angajați ai Primăriei Sectorului 4”, se arată în comunicat.

Sediul primăriei, dezinfectat și igienizat

Potrivit anunțului, sediul primăriei a fost deja dezinfectat și igienizat duminică, pentru ca activitatea Primăriei să continue normal, cu numărul minim necesar de oameni.

Cei doi angajați testați pozitiv nu lucrau în relație directă cu publicul, iar în urma anchetei epidemiologice contacții lor au fost deja izolați la domiciliu pentru 14 zile, anunță Primăria Sectorului 4.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
EXCLUSIV! Ambasadorul Japoniei, dezvăluire surprinzătoare: „Nadia Comăneci”, numele asociat cu România
Digi24
Secretele odiseei lui Putin în Siberia: Ce se ascunde în spatele vizitelor liderului rus în unele din cele mai izolate orașe din Rusia
Cancan.ro
Elena Udrea și Adrian Alexandrov, nași de cununie! Toți au făcut ochii cât cepele când au văzut rochia fostului ministru
Prosport.ro
Cea mai nonconformistă boxeră și-a sărutat pe gură adversara înainte de luptă. Face o avere din imaginile cu ea
Adevarul
Cum arăta Casa Mița Biciclista înainte să devină un loc exclusivist. A fost naționalizată de comuniști și a ajuns să găzduiască familii fără adăpost
Mediafax
ULTIMA ORĂ! Parlamentul intră în alertă! Luni, vot decisiv pentru legile PNRR
Click
Două zodii care se întorc la o fostă iubire. Relațiile din trecut primesc o a doua șansă
Digi24
„Un alt tip de carantină”. Cum s-a schimbat viaţa de zi cu zi a oamenilor din cel mai fierbinte oraş al Europei
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Andreea Esca în costum de baie la 53 de ani. Imaginile publicate de știristă! Fanii au rămas uimiți
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum arată un BMW X5 cu motor V10 și transmisie manuală?
Descopera.ro
A fost descoperită cea mai rapidă stea din Calea Lactee
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Un fenomen ascuns la interiorul atomilor ar putea explica misterioasele raze gamma