Prima pagină » Știri externe » Presă: Fostul rege Juan Carlos s-ar afla în Abu Dhabi

Presă: Fostul rege Juan Carlos s-ar afla în Abu Dhabi

Presă: Fostul rege Juan Carlos s-ar afla în Abu Dhabi

Fostul rege al Spaniei, Juan Carlos, ar fi locuit în ultimele zile la luxosul hotel Emirates Palace din capitala Emiratelor Arabe Unite, Abu Dhabi, după ce a părăsit luni Spania, la bordul unui avion privat, a informat vineri cotidianul spaniol ABC.

Nici oficialii din Emiratele Arabe Unite, nici reprezentanții hotelului Emirates Palace nu au răspuns întrebărilor în acest sens adresate de către agenția de presă Reuters.

Ținta mai multor acuzații de corupție, Juan Carlos și-a anunțat brusc luni decizia de a părăsi Spania, dar nu a existat nicio confirmare oficială a locului în care acesta se află în prezent, ceea ce a creat o serie întreagă de speculații în ultimele zile.

Potrivit cotidianului spaniol ABC, un avion privat care se îndrepta de la Paris la Abu Dhabi a efectuat o escală în orașul Vigo, din nord-vestul țării, acolo unde Juan Carlos, patru agenți de pază și o altă persoană s-ar fi îmbarcat luni dimineață.

La sosirea pe aeroportul Al Bateen din Abu Dhabi, regele și însoțitorii săi ar fi fost transportați cu elicopterul către hotelul Emirates Palace, deținut de Guvern, informează ABC.

Un purtător de cuvânt al Casei Regale a Spaniei a declarat că nu știe unde se află Juan Carlos. Avocatul fostului monarh nu a comentat informațiile apărute în presă.

Presa a speculat că Juan Carlos s-ar fi aflat în Republica Dominicană

Unele instituții mass-media au speculat că Juan Carlos s-ar afla într-o stațiune de lux din Republica Dominicană, iar altele au informat că acesta s-ar fi deplasat în Portugalia, unde și-a petrecut mare parte din tinerețe. Însă oficialii din ambele țări au spus că nu dețin informații în acest sens.

În iunie, Curtea Supremă din Spania a deschis o anchetă privind implicarea lui Juan Carlos într-un dosar referitor la un contract pentru construirea unei căi ferate de mare viteză în Arabia Saudită, după ce ziarul elvețian La Tribune de Geneve a scris că acesta ar fi primit 100 de milioane de dolari de la fostul rege al Arabiei Saudite. O anchetă în acest sens a fost deschisă și în Elveția.

Fostul monarh nu este cercetat în mod oficial în acest moment. Juan Carlos a refuzat în repetate rânduri să comenteze acuzațiile.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Concubina lui Ilie Bolojan, apariție impecabilă la Viena. Cum s-a prezentat Ioana, de mână cu premierul României
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Horoscop săptămâna 5-11 decembrie. Trei zodii își schimbă destinul și dau lovitura pe plan profesional
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii: Dan Capatos, DAT AFARĂ de la Antenă, 'la pachet' cu Silviu Andrei!
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Legendele uitate care au modelat miturile arturiene: Iosif din Arimateea și primii Vânători ai Graalului