Prima pagină » Economic » Câte sute de miliarde de dolari au pierdut acționarii companiilor din cauza neplății dividendelor în trimestrul II al acestui an

Câte sute de miliarde de dolari au pierdut acționarii companiilor din cauza neplății dividendelor în trimestrul II al acestui an

Câte sute de miliarde de dolari au pierdut acționarii companiilor din cauza neplății dividendelor în trimestrul II al acestui an

Experții unei firme de gestionare a activelor au calculat că dividendele plătite de companiile din întreaga lume au scăzut cu 22% în al doilea trimestru al acestui an, acționarii pierzând nu mai puțin de 108,1 miliarde dolari.

Un declin mai accentuat a fost înregistrat la nivelul blocului comunitar european (UE27) și Marii Britanii, conform AFP, ca urmare a efectelor pandemiei de COVID-19 care a afectat puternic companiile, potrivit rezultatelor uni studiu realizat de firma de gestionare a activelor Janus Henderson Investors.

Statisticile companiei citate spun că dividendele totale plătite de companii în trimestrul al doilea au s-a situat la nivelul a 382,2 miliarde de dolari, acesta fiind cel mai slab trimestru aprilie-iunie după 2012.

Calculele specialiștilor spun că un sfert dintre companiile care erau aşteptate să plătească dividende în al doilea trimestru şi-au redus plăţile, iar o jumătate dintre companiile din acest grup pur şi simplu au anulat complet plata dividendelor.

Analiștii citați mărturisesc că acest an este pe cale să devină „cel mai prost an de după criza financiară mondială”. Ei vorbesc de o degringoladă care nu a mai fost întâlnită de la lansarea raportul din 2009, de altfel primul de acest gen al sursei amintite anterior.

Plata integrală a dividendelor a mai avut loc doar pe continentul nord american

Ca urmare a restricţiilor de călătorie şi a izolărilor care au afectat arii importante de pe mapamond în al doilea trimestru al anului, dividendele au scăzut în toate regiunile în această perioadă, cu excepţia Americii de Nord, iar aici factorul decisiv fiind rezistenţa companiilor canadiene.

Scăderea dividendelor a afectat cel mai mult Europa şi Marea Britanie, unde plăţile s-au redus cu 45% respectiv 54%. Pe de altă parte, companiile canadiene, elveţiene şi japoneze au redus cel mai puţin dividendele plătite.

Fără surpriză, sectoarele cele mai afectate de criză sunt şi cele care au tăiat cel mai mult dividendelor, în special cel al financiar şi cel al consumului ciclic. În sens invers, companiile din sănătate şi comunicaţii au reuşit să îşi menţină dividendele.

Pentru anul în curs, compania citată anterior se aşteaptă la o scădere de 17% până la 23% a dividendelor mondiale, care ar urma să reprezinte totuşi o sumă cuprinsă între 1.100 şi 1.180 de miliarde de dolari.

Începând din 2009, Janus Henderson Investors analizează dividendele plătite de 1.200 cele mai mari companii ale lumii după capitalizarea bursieră.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Imagini incredibile. O parapantă, lovită de un avion în timpul zborului
Digi24
Un mitropolit rus decorat de Putin a fost reținut în Cehia pentru că ar fi deținut droguri. Reacția înaltului prelat
Cancan.ro
Milionarul și-a snopit iubita din cauza unor prăjituri! IREAL cum și-a justificat gestul
Prosport.ro
FOTO. Campioana Valentina Cambei, apariție provocatoare cu tatuajele de pe abdomen şi de pe coapsă la vedere
Adevarul
Fabrica uitată de lângă „autostrada cu tuneluri”. Cum a ajuns în ruină uzina de oțet și solvenți de la Margina
Mediafax
Manifestul secret despre AI care zguduie lumea: Papa trage un semnal de alarmă
Click
O femeie care a dispărut în urmă cu 32 de ani, pe când era doar o adolescentă, a fost găsită vie
Digi24
Nicușor Dan se pregătește să desemneze premierul. Care ar fi numele cu cele mai mari șanse (surse)
Cancan.ro
Anghel Damian, mut de UIMIRE! A văzut testele de inteligență ale membrilor clanului Cămătaru: 'Genii'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Roberta Anastase la 50 de ani? Transformarea discretă a fostei Miss România 1994
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
VIDEO - Ce autonomie reală a obținut noul Skoda Kodiaq PHEV în România
Descopera.ro
Puțini oameni știu: Ce este o secundă bisectă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Bubulino, ce face ăsta sub pat ?!
Descopera.ro
Presiune pe Apple și Nvidia după anunțul Huawei! Ce pregătește compania chineză?