Prima pagină » Știri » BAC 2020. Proba de Limbă maternă a examenului de Bacalaureat, programată joi. Sunt înscriși peste 300 de candidați

BAC 2020. Proba de Limbă maternă a examenului de Bacalaureat, programată joi. Sunt înscriși peste 300 de candidați

BAC 2020. Proba de Limbă maternă a examenului de Bacalaureat, programată joi. Sunt înscriși peste 300 de candidați

BAC 2020. Ultima probă scrisă a examenului de bacalaureat – sesinea de toamnă -, de Limba și literatura maternă, are loc joi. Sunt așteptați 317 candidați, respectiv 285 de candidați pentru Limba și literatura maghiară, 18 pentru Limba și literatura germană, respectiv 5 pentru Limba și literatură slovacă.

Echivalarea și recunoașterea competențelor lingvistice și digitale se vor derula în zilele de 28 și 31 august, respectiv 1 septembrie.

Afișarea primelor rezultate înregistrate la probele scrise va avea loc în data de 2 septembrie (până la ora 12:00) și va fi urmată de etapa depunerii contestațiilor, în aceeași zi, în intervalul orar 14:00 – 20:00.

Rezultatele finale, după soluționarea contestațiilor (3-4 septembrie), vor fi comunicate sâmbătă, 5 septembrie.

BAC 2020. Peste 5.000 de elevi înscrişi au lipsit la penultima probă

Peste 5.000 de elevi nu s-au prezentat la proba la alegere a profilului şi specializării din cadrul sesiunii de toamnă a examenului de bacalaureat. Dintre aceștia, doar patru erai în izolare și trei în spitale sau carantină.

Miercuri s-a desfăşurat proba la alegere a profilului şi specializării din cadrul examenului de bacalaureat, sesiunea de toamnă.

Dintre cei 25.245 elevi înscrişi pentru susţinerea probei scrise la una dintre cele 10 discipline s-au prezentat 19.823 de candidaţi.

5.386 de candidaţi au lipsit, dintre aceştia patru fiind în izolare şi trei spitalizaţi/în carantină.

Nici la proba de miercuri nu s-au înregistrat cazuri în care temperatura să depăşească 37.3 grade.

BAC 2020. Zeci de candidați, eliminați pentru fraudă sau tentativă de fraudă

Au fost eliminaţi pentru fraudă sau tentativă de fraudă 36 de candidaţi.

Subiectele şi baremele de corectare au fost publicate aici, la ora 15:00, de către Centrul Naţional de Politici şi Evaluare în Educaţie.

Ultima probă scrisă din această sesiune, de limba şi literatura maternă, va avea loc joi, 27 august. Sunt aşteptaţi 317 candidaţi înscrişi (285 de candidaţi pentru Limba şi literatura maghiară, 18 pentru Limba şi literatura germană, respectiv 5 pentru Limba şi literatură slovacă).

Echivalarea şi recunoaşterea competenţelor lingvistice şi digitale se vor derula în zilele de 28 şi 31 august, respectiv 1 septembrie.

Afişarea primelor rezultate înregistrate la probele scrise va avea loc în data de 2 septembrie (până la ora 12:00) şi va fi urmată de etapa depunerii contestaţiilor, în aceeaşi zi, în intervalul orar 14:00 – 20:00.

Rezultatele finale, după soluţionarea contestaţiilor (3-4 septembrie), vor fi comunicate sâmbătă, 5 septembrie.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Moș Nicolae se apropie: copiii își pregătesc ghetuțele. Tradițiile și obiceiurile dedicate Sfântului Nicolae
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
O ucraineancă dată dispărută a fost găsită în mansarda unui român. Ce au declarat cei doi poliției: „Ea a fost cea care a organizat totul”
Mediafax
Horoscop 6 decembrie 2025: Zodiile care pot face pași importanți în iubire, la muncă sau în decizii personale
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Dispariția sufrageriei. Cum trăiesc tinerii fără spații comune și ce pierd odată cu ele