Prima pagină » Știri externe » „Au vrut să-l ucidă, nu să-l sperie”. Noi detalii despre tentativa de otrăvire în cazul opozantului rus Aleksei Navalnîi

„Au vrut să-l ucidă, nu să-l sperie”. Noi detalii despre tentativa de otrăvire în cazul opozantului rus Aleksei Navalnîi

„Au vrut să-l ucidă, nu să-l sperie”. Noi detalii despre tentativa de otrăvire în cazul opozantului rus Aleksei Navalnîi

 Leonid Volkov, şeful de personal al opozantului rus Aleksei Navalnîi, mărturisește într-un interviu pentru CNN, că ani de zile a avut coşmaruri în care primea vestea că bunul său prieten și coleg a fost ucis.

„Am avut coşmaruri în care cineva mă trezeşte şi mă anunţă că Aleksei a fost ucis sau a păţit ceva cumplit”, a mărturisit Volkov într-un interviu pentru CNN. „S-au repetat de cel puţin zece ori”, a mai spus el.

Săptămâna trecută coșmarul lui Volkov a devenit realitate: dimineaţa devreme a primit vestea că Navalnîi şi-a pierdut cunoştinţa în timpul zborului de la Tomsk, Siberia, la Moscova şi se află în comă. Deşi a anticipat acest moment, a fost răvăşit.

„M-am speriat de moarte. Emoţional, a fost o lovitură copleşitoare. Mi-a luat câteva ore să-mi revin”, a spus el.

În calitate de şef de personal trebuia să se adune şi să acţioneze: Navalnîi trebuia să primească îngrijire medicală peste hotare. Volkov a organizat transferul la Berlin cu o ambulanţă a ONG-ului german Cinema for Peace – aceasta a fost însă nevoită să aştepte acordul medicilor siberieni care au insistat că starea opozantului rus nu permite transportul. Anturajul său spune însă că întârzierea a avut scopul de a face otrava nedetectabilă în corpul său.

Transportat în Berlin

Navalnîi a fost transportat în cele din urmă la Berlin unde doctorii n-au putut stabili decât că cel mai probabil a fost otrăvit cu o substanţă din grupul inhibitorilor de colinesterază. Însă faptul că nu a fost identificată substanţa specifică a fost exploatat de Rusia: purtătorul de cuvânt al Kremlinului a spus că nu există motive să fie deschisă o anchetă oficială.

Volkov a explicat că acest răspuns este cel puţin un indiciu care arată implicarea statului în tentativa de asasinat a prietenului său.

Bazându-mă pe informaţiile de care dispun în acest moment, sunt destul de convins că a fost ori statul, ori anumite structuri statale. Aşadar,momentan, nu dispunem de dovezi că Putin însuşi a dar ordinul. Ar putea fi nişte agenţii guvernamentale. Însă nivelul de organizare, dar şi otrăvurile folosite -care nu sunt de genul celor ce pot fi cumpărare de la o farmacie sau drogherie de la colţul străzii – spun altceva”, spune Volk

Rușii susțin contrariul: nu s-a găsit otravă în sângele lui Navalnîi!

Pe de altă parte, autoritățile ruse susțin că problemele de sănătate ale lui Navalnîi sunt cu totul altele. Ministerul Sănătății a anunțat că nu s-au găsit substanțe toxice în sângele disidentului, precum barbiturice, stricnină, otrăvuri sintetice sau oxibutirate. În schimb, au fost identificate urme de alcool și cofeină!

Purtătoarea de cuvânt a lui Aleksei Navalnîi, Kira Yarmysh, a descris refuzul inițial al medicilor de a permite transferul în străinătate al pacientului drept o tentativă de omor. Într-un comentariu pe Twitter, Kira Yarmysh a scris că autoritățile din Omsk au încercat să-l țină cât mai mult în spital pe Navalnîi „pentru ca otrava din corpul său să nu mai poată fi identificată”.

Cum își anihilează Kremlinul opoziția: Unii s-au îmbolnăvit subit, alții au fost otrăviți

Aleksei Navalnîi nu este singurul care pare că a fost luat de țintă de Kremlin.  Sergei Skripal, Vladimir Kara-Murza și Alexander LȘitvinenkp sunt doar câțiva despre care se crede că sunt victimele regimului din Rusia.

Citește mai multe DETALII aici.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarmă pentru tineri: conservantul alimentar care apare în tot mai multe cazuri fatale
Digi24
Unul din cei mai importanți bancheri din Rusia are vești proaste pentru Putin. „Vom ajunge la o criză socială”
Cancan.ro
Imaginile verii de la mare! A “pupat” gardul și a lustruit Audiul. De fapt, “distracția” a avut loc în parcarea de la LOFT
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Câți ani de necontributivitate sunt asimilați pentru pensionare
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Nicușor Dan, apariție surpriză la Făgăraș. Ținuta în care a fost surprins președintele
Digi24
Cine sunt cele trei personalități din lume care pot călători fără pașaport. Explicațiile din spatele acestor excepții
Cancan.ro
Alertă seismică în România! Un nou cutremur a fost înregistrat în Vrancea
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Motorina s-a ieftinit cu aproape 70 de bani. Ce prețuri afișează astăzi benzinăriile
Descopera.ro
Un meteorit marțian rar păstrează indicii nemaivăzute despre interiorul Planetei Roșii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Carol al II-lea și capcana germană. De ce apropierea de Hitler nu a putut salva România