Prima pagină » Știri » Conf. Dr. Mihai Craiu, sfaturi de aur în plină pandemie. Cum se pot proteja elevii și profesorii în școli de coronavirus. “În primul rând trebuie să…”

Conf. Dr. Mihai Craiu, sfaturi de aur în plină pandemie. Cum se pot proteja elevii și profesorii în școli de coronavirus. “În primul rând trebuie să…”

Conf. Dr. Mihai Craiu, sfaturi de aur în plină pandemie. Cum se pot proteja elevii și profesorii în școli de coronavirus. “În primul rând trebuie să...”

Conf. Dr. Mihai Craiu, medic primar pediatru la Institutul Naţional pentru Sănătatea Mamei şi a Copilului “Alessandrescu-Rusescu” din Bucureşti, a enumerat câteva sfaturi pentru elevi și profesori în așa fel încât să nu se infecteze cu coronavirus cât timp se află la cursuri.

Cunoscutul medic a anunțat că un copil poate purta, fără probleme, masca de protecție timp de o oră, dar apoi este indicat să iasă la aer liber, preț de câteva minute, bineînțeles cu respectarea normelor de distanțare socială impuse de autorități.

Conf. Dr. Mihai Craiu a oferit ca exemplu țările scandinave, unde elevii ies, periodic, în curtea școlii pentru a lua aer. În continuare, medicul a enumerat câteva măsuri care trebuie respectate în așa fel încât copiii, dar și profesorii, să fie protejați de coronavirus.

În primul rând, copiii cu simptome de infectare de coronavirus nu trebuie să vină sub nicio formă la școală. Elevii și profesorii trebuie să poarte mască, trebuie să evite să își atingă zona ochilor și să păstreze distanța. La fel de importantă este aerisirea claselor, pentru a împiedica acumularea de aerosoli cu încărcătură virală. Dar în România ne trage curentul, mă tem că o să stăm cu geamurile închise. De asemenea, la noi, copiii ar putea să iasă două minute la fereastră, fără mască”, a explicat medicul pediatru, potrivit republica.ro.

Școli și licee afectate de coronavirus

În ultimele ore, au apărut mai multe cazuri de coronavirus în unitățile de învățământ din România. Spre exemplu, o școală din județul Galați a fost închisă după ce femeia de serviciu a fost depistată pozitiv, motiv pentru care elevii vor învăța, temporar, online. Cazuri de COVID-19 au existat și la trei licee din orașele Galați și Târgu Bujor, motiv pentru care, pentru o perioadă de două săptămâni, colegii celor infectați vor studia online.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nicușor Dan, despre delegația României la Washington: „Prezența noastră clarifică relația bilaterală după dubiile din 2024”
Digi24
Soldații SUA sunt copleșiți de atât de multe date de pe câmpul de luptă, încât e nevoie de inteligența artificială pentru sortare
Cancan.ro
E oficial! Cătălin Măruță a dat LOVITURA. A semnat noul contract, după ce a fost dat afară de Pro TV
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Confesiunile războinicului care conduce un grup de români în prima linie în Ucraina. „Lasă sechele, nu voi mai fi niciodată un civil normal”
Mediafax
„Care activitate? Că aia de judecată, sigur nu”. Șefa Inspecției Judiciare răspunde după ce mai mulți magistrați s-au plâns că nu mai au acces la alte dosare decât cele în care lucrează. Cum au, de fapt, acces procurorii la dosare
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Un aliat al lui Putin amenință puterile europene cu represalii dacă vor confisca nave din „flota fantomă” a Rusiei
Cancan.ro
Tovarășul lui Alex Bodi l-a înfruntat pe 'Măcelarul lui Bebino'. Avem imaginile întâlnirii de gradul 0
Ce se întâmplă doctore
Cum arată și ce face astăzi Ana Paula Arósio? Actrița din „Terra Nostra” e total schimbată. Nimeni nu o mai recunoaște
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Controalele cu radarul pistol scot la iveală mai mult decât depășirea vitezei legale. Ce au găsit polițiștii în trafic
Descopera.ro
Descoperire ȘOC într-o peșteră din România
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
VIDEO: Un robot umanoid prezentat în China a executat un dans tradițional cu sabie