Prima pagină » Știri » Declarații de ultimă oră. Raed Arafat: ”Sărbătorile religioase se fac doar cu participările celor domiciliați în localitatea respectivă”. În ce condiții vor fi carantinate localitățile?

Declarații de ultimă oră. Raed Arafat: ”Sărbătorile religioase se fac doar cu participările celor domiciliați în localitatea respectivă”. În ce condiții vor fi carantinate localitățile?

Declarații de ultimă oră. Raed Arafat: ”Sărbătorile religioase se fac doar cu participările celor domiciliați în localitatea respectivă”. În ce condiții vor fi carantinate localitățile?

Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă (DSU), dr. Raed Arafat, a făcut în urmă cu câteva minute declarații privind deciziile adoptate de către CNSU. DSP Bucureşti a recomandat câteva măsuri care au fost adoptate în cele din urmă. Raed Arafat a declarat că fost luată decizia permiterii sărbătorilor religioase, însă numai cu participanți din localitatea respectivă. În ceea ce privește carantinarea localităților, măsură va fi decisă când pragul de 3 cazuri/1.000 de locuitori va fi trecut

Raed Arafat: ”Sărbătorile religioase se fac doar cu participările celor domiciliați în localitatea respectivă”

Principalele declarații făcute de Raed Arafat:

”În urma votului CNSU, au fost stabilite următoarele aspecte care au fost solicitate:

Toate comitetele județene urmează să se întrunească pentru a lua toate măsurile prevăzute în Hotărârile de Guvern sau în CNSU în contextul unei incidente de 1.5 cazuri la 1.000 de locuitori în ultimele 14 zile sau dacă sunt considerente care trebuie să fie analizate.

Măsurile care vor fi analizate analizate în mod deosebit:

  • purtarea măștii în spațiile închise, dar și în cele deschise în mod deosebit, în cele publice, unde există aglomerație și e nevoie de portul măștii
  • carantinarea localităților care depășesc 3 cazuri/1.000 locuitori, luând în considerare dacă este o răspândire comunitară
  • interzicerea evenimentelor, precum nunți și botezuri în zonele în care  incidența cazurilor este  mai mare decât 1.5/1.000 locuitori în ultimele 14 zile
  • închiderea sau sistarea activității restaurantelor în interior în zonele care depășesc incidența de 1.5/ 1.000 locuitori. Acestea au fost decizii care au fost luate de Comitetul Național și prin Hotărârile de Guvern și solicităm tuturor Comitetelor județene și Comitetului municipiului București să implementeze aceste masuri unde regula o impune

Este în analiză posibilitatea suspendării activității agenților care nu respectă reglementările, cel puțin 30 zile de la momentul constatării abaterii.

în zonele în care avem incidența 1.5/1.000 locuitori, toți agenții economici și toate instituțiile publice și private să ia în considerare munca la domiciliu și decalarea programului. Trebuie să devină o obligație pentru instituțiile din zonele cu o incidența mai mare de 1.000 de locuitori.

Pelerinajul Sfintei Parascheva, doar cu persoane care au domiciliul sau reședința în localitate

  • Participarea la sărbătorilor religioase va fi permise numai persoanelor care au domiciliul sau reședința în localitatea unde se desfășoară activitatea, fără participarea pelerinilor din alte localități. Este extrem de necesar. Riscul major nu este doar participare, ci și pe durata transportului sau înapoi acasă (…) Sper că populația ne înțelege. Sărbătorile se fac doar cu participările celor domiciliați în localitatea respectivă. Controalele vor fi intensificate și a regulilor. Ne așteptăm la colaborarea dumneavoastră! (…)
  • S-a mai luat încă o decizie. Persoanele alese la scrutinul electoral că primari, președinți  de CJ și a membrilor locali și județene să poată depună jurământul prevăzut în O.G. a Guvernului nr. 57 din 3 iulie 2019 privind Codul Administrativ, fără prezența fizică, atunci când se află în carantină, cu respectarile legii. (…)

Presiunea pe sistemul sanitar este foarte mare care a adus ieri  94 transferuri de pacienți către sudul țării. Arată că sistemul începe să aibă  un impact serios, iar măsurile luate sunt extrem de importante”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ilie Bolojan explică tăierile din administrație și relansarea economică. Modul în care va arăta administrația publică
Digi24
O femeie din SUA a fost dată dispărută în urmă cu 24 de ani. Acum a fost găsită, dar nu vrea să ia legătura cu familia
Cancan.ro
Soția lui Florin Prunea rupe tăcerea despre căsnicia de 38 de ani: 'De la acea femeie a plecat totul'
Prosport.ro
FOTO. Renegatul lui Gigi Becali și-a părăsit soția și s-a cuplat cu ispita de la Insula Iubirii
Adevarul
Cum este afectată România de retragerea rușilor din Marea Neagră. Lukoil a anunțat că iese din proiectul Trident
Mediafax
Șoferii care nu plătesc amenzile rămân fără permis. Cum se face calculul
Click
Cum se gătesc oladiile, preferatele Annei Lesko. Preparatul este de origine rusească și te va face să te lingi pe degete
Digi24
„Nu trage, fac orice!” Mărturii din armata lui Putin: soldați ruși executați, torturați sau trimiși fără arme pe front
Cancan.ro
Tatăl lui Mario Berinde a primit o nouă LOVITURĂ, după ce și-a pierdut fiul. Magistrații au luat decizia! 😲
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Corina Dănilă în tinerețe? Imagini rare cu fosta actriță din telenovele
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
BREAKING | Adio, tancuri T-80? Rusia nu mai are astfel de vehicule de trimis în Ucraina
Descopera.ro
Cât cântărește cel mai mare fluture din lume?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Pe plajă: – Băi Costele, ce bine arată nevastă-ta, are o siluetă de invidiat!
Descopera.ro
Ce s-ar putea ascunde sub vulcanii de pe Marte?