Prima pagină » Știri » Un elicopter militar rusesc a fost doborât în zona de graniţă dintre Armenia şi Azerbaidjan

Un elicopter militar rusesc a fost doborât în zona de graniţă dintre Armenia şi Azerbaidjan

Radu Cristian
Un elicopter militar rusesc a fost doborât în zona de graniţă dintre Armenia şi Azerbaidjan
Un elicopter militar rusesc a fost doborât în zona de graniţă dintre Armenia şi Azerbaidjan / Sursă Foto: Pixabay, caracter ilustrativ

Un elicopter militar rus a fost doborât luni în Armenia la graniţa cu Azerbaidjanul, a afirmat Ministerul Apărării de la Moscova, scrie ziarul The Moscow Times. Doi membri ai echipajului au murit.

Update: Azerbaidjanul recunoaște că a doborât elicopterul și își cere scuze

Elicopterul ar fi fost lovit de un sistem de apărare antiaeriană

Elicopterul Mi-24 a fost lovit de un sistem de apărare antiaeriană portabil, aproape de graniţa cu Azerbaidjanul, în timp ce escorta un convoi militar rusesc la graniţa cu Azerbaidjan.

Doi membri ai echipajului au murit, iar o a treia persoană a fost rănită şi evacuată.

„Elicopterul rus Mi-24 a fost doborât în ​​spaţiul aerian de pe teritoriul Republicii Armenia în afara zonei de luptă”, a subliniat reprezentantul oficial al Ministerului Apărării, generalul-maior Igor Konashenkov.

Este în desfăşurare o investigaţie pentru a stabili naţionalitatea atacatorilor sau orice alte afiliaţii potenţiale.

Erevan este dispus să ofere Moscovei ajutor informaţional în timpul anchetei, a declarat purtătorul de cuvânt al ministerului armean al apărării.

Incidentul a avut loc pe fondul conflictului dintre Armenia şi Azerbaidjan în mult disputata regiune Nagorno-Karabakh, unde ostilităţile active au fost reluate pe 27 septembrie. Baku şi Erevan s-au acuzat reciproc că au bombardat zone rezidenţiale. Părţile au semnat acorduri de încetare a focului de trei ori, dar luptele continuă până în prezent.

Separatiștii armeni și forțele azere se luptă de la sfârșitul lui septembrie pentru controlul asupra Nagorno Karabah, regiune separatistă susținută de Armenia și aflată în afara controlului Azerbaidjanului din anii 1990.

Rusia, care are o alianță militară cu Armenia, întreține de asemenea relații bune și cu Azerbaidjanul.

Moscova a lăsat să se înțeleagă în trecut că va interveni în conflictul din Karabah dacă aceste iese din limitele regiunii.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bruxelles-ul are în sfârșit calendarul pentru aderarea Ucrainei și Moldovei la UE
Digi24
VIDEO NATO întărește „Poarta Focșani”. General al Alianței: „Suntem pregătiți oricând să luptăm. Chiar și în noaptea aceasta”
Cancan.ro
Nicoleta Luciu, în centrul dezvăluirilor făcute de Sile Cămătaru: ,,A fost doar o..''
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
Ce va alege UE între zâmbetul mieros al chinezilor și ostilitatea lui Trump. „Nu cred prea mult în acest scenariu”
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Ce nu se face de Rusalii. 7 superstiții și tradiții respectate de credincioși
Digi24
„Iată cum doborâți un F-18”: imagini din taberele milițiilor iraniene. Antrenamente cu rachete antiaeriene contra avioanelor de luptă
Cancan.ro
Predicție cutremurătoare pentru viitorul omenirii: Atac nuclear pe teritoriul SUA
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Diana Matei în costum de baie la 44 de ani. Artista a dezvăluit cum reușește să se mențină în formă: „Mi-e foame de când mă știu”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Exclusiv | Cele 400 de radare fixe vor fi puse în funcțiune abia în toamna anului viitor. CNAIR: „Acum se analizează ofertele”
Descopera.ro
De ce turcii fac cafea la nisip?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
Unde pleacă românii în 2026? Destinațiile exotice sunt în topul preferințelor!