Prima pagină » Actualitate » „Veniţi şi mă luaţi, că mă omoară”. O familie îndurerată acuză personalul medical: „A făcut stop cardio-respirator de frică. Nu pot să-mi mai găsesc liniştea”

„Veniţi şi mă luaţi, că mă omoară”. O familie îndurerată acuză personalul medical: „A făcut stop cardio-respirator de frică. Nu pot să-mi mai găsesc liniştea”

„Veniţi şi mă luaţi, că mă omoară”. O familie îndurerată acuză personalul medical: „A făcut stop cardio-respirator de frică. Nu pot să-mi mai găsesc liniştea”

Tot mai multe priviri sunt îndreptate asupra modului în care sunt trataţi pacienţii în spitalele din Vâlcea. Familiile îndurerate acuză personalul medico-sanitar de neglijență. Ba mai mult, soția unui fost polițist spune că nu a putut lua legătura cu acesta, fiindu-i restricționată comunicarea. Bărbatul femeii a decedat de frică.

Acuze grave la adresa atitudinii personalului medico-sanitar

Internat în data de 14 noiembrie în Secţia de Terapie Intensivă, iar în ziua următoare mutat la Boli Infecţioase, apoi a ajuns din nou la ATI, Nicolae Zăuleţ (58 de ani) a decedat în cele din urmă, fiind ignorat și umilit de personalul medical, potrivit spuselor soției sale.

Pe sistem nervos, a făcut diabet zaharat galopant

Anişoara Zăuleţ a declarat pentru postul local de televiziune Antena3Vâlcea că soțul ei, bolnav de Covid,  a făcut diabet pe sistem nervos, declanșat din cauza evenimentelor nefericite la care a fost martor în spital.

„L-au dus la Spitalul nr. 2 (parte a Spitalului Judeţean Vâlcea – n.r.) , l-au băgat într-un salon şi acolo l-au uitat. Am vorbit şi spunea că nu se duce nimeni la el. Că nu se poate descurcă nici să-şi pună o cană cu apă. Am sunat la cabinet, l-au dus înapoi la Spitalul nr. 1. L-au băgat pe oxigen, l-au pus pe tratament… Pe sistem nervos, a făcut diabet zaharat galopant. Avusese un accident vascular, dar nu reprezenta o problemă, pentru că era pe tratament, era liniştit. S-a agitat foarte mult, a intrat în panică de ceea ce a văzut acolo”, susţine soţia.

Femeia spune că a fost martora unui episod în care soțului ei nu i s-a permis să comunice cu ea, în urma unui atac de panică.

Veniţi şi mă luaţi, că ăştia mă omoară aici

„Când ne-a sunat de la spital, a strigat în gură mare: «Veniţi şi mă luaţi, că ăştia mă omoară aici»”. I s-a luat telefonul, iar personalul a refuzat să mai facă legătura între pacient şi familie: „Nu vreţi să ştiţi cum ne-au vorbit… o doamnă asistentă ne-a vorbit atât de urât,… nu ne lăsă să vorbim cu el la telefon. Nu ni-l dădeau, spuneau că nu poate vorbi. Măcar două cuvinţele, că să ştie că suntem alături de el şi nu e singur. Nu a fost ultimul om! Şi chiar dacă ar fi fost, şi tot trebuia tratat omeneşte”, consideră Anişoara Zăuleţ.

Ba mai mult, femeia spune că a existat o lipsa de comunicare și în privința stării de sănătate a acestuia, afirmând că nu era la curent că bărbatul a făcut pneumonie.

„Nu ştiu când a făcut pneumonie. Dumnealor (cadrele medico-sanitare – n.r.) sunt îmbrăcate în echipamente de protecţie, iar bolnavii dezbrăcăţi. Automat, cred că a răcit foarte mult acolo. Nu avea alte probleme. A fost tratat că un animal. A murit pur şi simplu de frică. De frică a făcut stop cardio-respirator. Nu mai suportă zgomotul şi cred că nici cum se purtau cu el”, mai spune femeia convinsă că soţul ei nu a murit din cauza COVID – 19.      De când s-a produs tragedia, drama familiei continuă: „Nu pot să-mi mai găsesc liniştea. Nu pot să mai dorm, dorm doar cu sedative, două – trei ore pe noapte. Şi-au bătut joc de noi, de noi că familie, ne-au lăsat nenorociţi”, a mai declarat Anişoara Zăuleţ.

Durerea familiei s-a amplificat odată cu regretele că nu l-a putut salva pe cel drag.

„Nu pot să-mi mai găsesc liniştea. Nu pot să mai dorm, dorm doar cu sedative, două – trei ore pe noapte. Şi-au bătut joc de noi, de noi că familie, ne-au lăsat nenorociţi”, a mai declarat Anişoara Zăuleţ.

Conducerea unităţii medicale a negat acuzăţiile făcute de familia pacientului. Medicii afirmă că au respectat procedurile şi că au făcut tot ceea ce este omeneşte posibil pentru a salva viaţa bolnavului, iar pneumonia severă a fost provocată, conform documentelor medicale, de infecţia severă cu coronavirus, nu de altceva.

Cadrele medicale spun că se simt neîndreptăţite de eticheta pusă de familiile pacienților, însă ei fac tot ce le stă în putință că să le salveze viețile.

Suntem eroi sau criminali? Noi, majoritatea tăcută, continuăm să ne facem datoria!”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
COLOSUL ÎN COLAPS! Economia s-a PRĂBUȘIT, iar acum pregătește cea mai mare restructurare din istorie
Digi24
El Nino este tot mai aproape. Ce a detectat NASA în Oceanul Pacific: „Va fi mai puternic decât credeam”
Cancan.ro
Ce au aflat procurorii despre Denise Rifai și Dan Bittman? Relațiile prezentatoarei de la Antena 1, devoalate
Prosport.ro
FOTO. Cea mai sexy fotbalistă din lume s-a logodit cu starul de la Insula Iubirii! Cum arată tânăra
Adevarul
Nici măcar un român printre noii ambasadori UE? Adevărul dur rostit de un expert în negocieri europene
Mediafax
ÎNTÂLNIRE SURPRIZĂ între Nicușor Dan și unul dintre cei mai mari contestatari ai lui Bolojan
Click
Andrei Duban, în lacrimi în podcastul lui Cătălin Oprișan. Ce l-a făcut să plângă: „Nu cred așa ceva! Dar nimeni nu știe asta. De unde Doamne iartă-mă…”
Digi24
Reacția Kremlinului după ce WSJ a scris că Rusia face presiuni asupra Belarusului pentru extinderea războiului din Ucraina
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather au modificat prognoza: Vor fi 42 de grade Celsius în București, pe această dată
Ce se întâmplă doctore
Magda Pălimariu, apariție de senzație în Grecia. Fotografiile în costum de baie i-au cucerit pe fani
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
Când va fi finalizat lotul 1 de pe Autostrada A0 Nord? Anunțul constructorului român
Descopera.ro
Linii vechi de 2.000 de ani, desenate în deșert. Cine le-a creat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – O să-i zic nevestei tale că te culci cu secretara!
Descopera.ro
După jumătate de secol, astronomii au descoperit ce ascunde gaura neagră din inima Căii Lactee