Prima pagină » Știri externe » Iranul ar putea expulza inspectorii AIEA de pe teritoriul său în cazul în care Statele Unite nu ridică sancțiunile

Iranul ar putea expulza inspectorii AIEA de pe teritoriul său în cazul în care Statele Unite nu ridică sancțiunile

Iranul ar putea expulza inspectorii AIEA de pe teritoriul său în cazul în care Statele Unite nu ridică sancțiunile
Sursa foto: Shutterstock

Iranul îi va expluza pe inspectorii Agenției Internaționale pentru Energie Atomică (AIEA) de pe teritoriul său în cazul în care Statele Unite nu vor ridica sancțiunile care vizează Teheranul.

Declarația a fost făcută de către un parlamentar iranian, care a adăugat că termenul-limită pentru ridicarea acestor sancțiuni este 21 februarie, dată decisă chiar de Parlamentul iranian, informează site-ul agenției de presă Reuters.

Parlamentul de la Teheran a adoptat, în luna noiembrie, un proiect de lege care obligă Guvernul să suspende inspecțiile desfășurate de specialiștii AIEA în ceea ce privește activitățile Iranului de îmbogățire a uraniului până la ridicarea sancțiunilor.

Legea a fost promulgată pe 2 decembrie, iar Guvernul de la Teheran a anunțat că va pune în aplicare de îndată noua legislație.

AIEA analizează activitățile iraniene de îmbogățire a uraniului

Misiunea AIEA se află în Iran pentru a investiga dacă Iranul a încălcat prevederile Acordului nuclear din 2015 în ceea ce privește producerea de uraniu îmbogățit.

„Potrivit legii, dacă americanii nu ridică sancțiunile din domeniul financiar, bancar și petrolier până pe 21 februarie, atunci în mod cert vom expulza inspectorii AIEA din țara noastră și vom renunța și la implementarea în mod voluntar a Protocolului Adițional”, a declarat parlamentarul Ahmad Amirabadi Farahani.

Protocolul Adițional este denumirea unuia dintre documentele care guvernează misiunea și activitățile Agenției Internaționale pentru Energie Atomică.

Declarațiile oficialului de la Teheran au fost preluate de mai multe instituții media iraniene.

Statele Unite au impus sancțiuni Iranului în 2018

Statele Unite au reimpus sancțiuni la adresa Iranului în 2018, după ce președintele Donald Trump a decis retragerea din Acordul nuclear semnat în 2015 între Iran și alte șase țări. De la semnarea Acordului și până în 2018, Iranul fusese de acord să renunțe la ambițiile sale în domeniul nuclear, în schimbul ridicării sancțiunilor internaționale.

Ca urmare a retragerii Statelor Unite din Acord, Teheranul a început să renunțe și el treptat la prevederile documentului.

Luni, autoritățile iraniene au anunțat că au reluat procesul de îmbogățire a uraniului la complexul nuclear de la Fordow, mișcare ce a provocat îngrijorare la nivel mondial și care, cel mai probabil, îi va îngreuna misiunea președintelui ales al Statelor Unite, Joe Biden, de a readuce Washingtonul la masa negocierilor cu Iranul.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
István Demeter despre demisie și controversa din UDMR: „Înregistrarea este în mare parte autentică, dar este modificată”
Digi24
Un bărbat a stabilit un nou record în sistemul de reciclare după ce a introdus 8.000 de sticle în opt ore
Cancan.ro
Nuțu Cămătaru a vorbit despre problemele lui Mario Iorgulescu și conflictul pe care l-a avut cu finul său: I-a dat un pumn și a...
Prosport.ro
FOTO. Imagini cu Jordan Chiles în costum de baie. Rivala Anei Bărbosu profită de timpul liber
Adevarul
România, „jucător” prima dată în istorie la Washington? Expert în diplomație: „Există costuri dacă vrem să ni se audă vocea”
Mediafax
Oana Gheorghiu acuză „fabrica de copy-paste” din companiile de stat: „Un singur plan copiat de patru ori”
Click
Au revenit cu tractorul pe ogor! Dan Negru conduce un „monstru agricol” de 40.000 de euro: „Dacă statul ar ține cu țăranii români…”
Digi24
Lukașenko se declară „îngrozit” de ideea ca Republica Moldova să se unească cu România. Ce l-a rugat pe omul lui Putin de la Chișinău
Cancan.ro
S-a aflat cauza morții Storianei, angajata salonului de înfrumusețare din Timișoara care a murit subit. Colegii săi sunt îndurerați
Ce se întâmplă doctore
Imagini explozive cu fosta iubită a lui Dorian Popa! Cum arată Babs la 42 de ani. Și-a făcut mai multe operații estetice
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cât costă parcarea în București, și cum faci să plătești MAI PUȚIN?
Descopera.ro
Ce țări sunt în Eurasia? Mulți oameni greșesc!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Bubulino, ce face ăsta sub pat ?!
Descopera.ro
Psihologii explică de ce oamenii simt nevoia să se filmeze și să-și facă poze în continuu