Prima pagină » Sport » Cristiano Ronaldo riscă să fie amendat în Italia, pentru că a încălcat restricțiile anti-Covid. Ce a făcut celebrul fotbalist portughez

Cristiano Ronaldo riscă să fie amendat în Italia, pentru că a încălcat restricțiile anti-Covid. Ce a făcut celebrul fotbalist portughez

Cristiano Ronaldo riscă să fie amendat în Italia, pentru că a încălcat restricțiile anti-Covid. Ce a făcut celebrul fotbalist portughez

Fotbalistul portughez Cristiano Ronaldo, care evoluează la clubul Juventus Torino, este anchetat de Poliţia italiană pentru o posibilă încălcare a restricțiilor anti-Covid din această țară, potrivit Agerpres.

Concret, după ce a aflat că nu a fost inclus în lotul pentru meciul de miercuri cu SPAL Ferrara din Cupa Italiei, a decis să meargă la Courmayeur, în regiunea Valle d’Aosta, ca să fie alături de prietena sa, Georgina Rodriguez, care-şi sărbătorea ziua de naştere.

Potrivit regulilor sanitare în vigoare în Italia, atacantul nu avea dreptul să meargă în Valle d’Aosta, o regiune aflată în „zonă portocalie” la fel ca Piemontul.

Cetăţenii care se află în Italia nu pot părăsi o „zonă portocalie”, în perioada pandemiei de Covid-19. Există câteva excepţii la această regulă, cum ar fi călătoriile la o doua locuinţă personală sau din motive de serviciu.

Potrivit cotidianului La Stampa, Ronaldo şi Georgina Rodriguez au petrecut noaptea într-un hotel care, oficial, este închis. Sosit incognito, CR7 a fost trădat de publicarea pe reţelele de socializare a unui video cu prietena sa, un video şters repede, dar care a intrat în atenţia autorităţilor, scrie sursa citată.

Cotidianul La Repubblica notează că acum Poliţia se ocupă de acest caz, iar Ronaldo şi prietena sa ar putea fi amendaţi.

Ronaldo nu se află la prima abatere

Ronaldo a mai făcut obiectul unei polemici în luna octombrie, când a plecat în Portugalia, deşi Juventus era în izolare după descoperirea a două cazuri pozitive.

Ronaldo a fost apoi el însuşi testat pozitiv cu noul coronavirus şi s-a întors în Italia pentru a petrece câteva săptămâni în izolare la domiciliu.

Din cauza infecţiei cu coronavirus, Ronaldo a ratat un meci al naţionalei Portugaliei, cu Suedia, şi patru partide ale lui Juventus, printre care şi cele cu Dinamo Kiev (echipa antrenată de Mircea Lucescu) şi FC Barcelona din Liga Campionilor.

În acea perioadă, fotbalistul a stârnit o polemică în Italia, după ce a scris pe Instagram că testele PCR pentru depistarea coronavirusului „sunt de rahat”, înainte de a şterge postarea.

Acum, echipa sa de club, cu tânărul fundaş român Radu Drăguşin titular, a învins-o cu 4-0 pe SPAL Ferrara şi s-a calificat în semifinalele Cupei Italiei.

Cristiano Ronaldo, cel mai prolific marcator din istoria fotbalului! Câte goluri a înscris starul lui Juventus Torino

Cristiano Ronaldo a devenit cel mai prolific marcator din istoria fotbalului! Recent, portughezul a marcat un gol în victoria lui Juventus, 2-0 cu Napoli, pe Stadio „Reggio Emilia”, în Supercupa Italiei, și a ajuns la 760 de reușite în întreaga carieră.

Cristiano Ronaldo l-a depășit, astfel, pe cehul Josef Bican, autorul a 759 de goluri, conform unor statistici existente.

FIFA nu are o evidență oficială a golgheterilor

Totuși, titlul de cel mai bun marcator din istoria fotbalului este unul destul de contestat, mai ales că Federaţia Internaţională de Fotbal (FIFA) nu ţine o evidenţă oficială în această privinţă.

Totuși, o serie de publicaţii sportive au relatat că portughezul Cristiano Ronaldo l-a depăşit pe Josef Bican în fruntea acestei ierarhii.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
ANUNȚUL momentului! Ce a decis Marine Le Pen în privința candidaturii sale la președinția Franței
Digi24
FOTO Atac major în Marea Azov: opt petroliere lovite într-o singură noapte. Cui aparțineau
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
Imagini provocatoare: Loredana a făcut show la Monaco! Prietena Simonei Halep s-a distrat de minune
Adevarul
Cine este cel mai detestat bărbat? Melodia virală care a dat naștere unui fenomen: „Alex Stamate e tipul care m-a rănit!”
Mediafax
Estimările NATO: Cât va aloca România pentru apărare în 2026? Care sunt țările fruntașe
Click
Cuvintele lui Filip au făcut-o să plângă pe Cristina Șișcanu. Ce s-a petrecut în familia lor: „Au apărut niște probleme”
Digi24
„Lăsați-o în pace pe «regina» Meloni”. Replica neașteptată primită de Donald Trump la summitul NATO
Cancan.ro
Furtuni puternice lovesc România. 37 de județe sunt vizate de avertizarea ANM
Ce se întâmplă doctore
Maria Dragomiroiu, spectaculoasă în costum de baie la 70 de ani. Imaginile din vacanța petrecută în SUA
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Am văzut noua Dacia Striker 2026. Noul crossover sub 25.000 de euro care provoacă Skoda Octavia Combi și Volkswagen Golf Variant
Descopera.ro
Ce fructe să NU pui niciodată în smoothie?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-a „pocnit” soția cu un pui congelat
Descopera.ro
Cele cinci țări europene care vor avea economii mai puternice în următorii ani