Prima pagină » Coronavirus » Ministrul Educației: „După prima săptămână, situația din școli nu este îngrijorătoare”

Ministrul Educației: „După prima săptămână, situația din școli nu este îngrijorătoare”

Ministrul Educației: „După prima săptămână, situația din școli nu este îngrijorătoare”
Ministrul Educației: „După prima săptămână, situația din școli nu este îngrijorătoare” / Sursă Foto: Mediafax

După încheierea primei săptămâni de cursuri în școli, situația nu este îngrijorătoare, cu o rată de infectare de 1 la 10.000, a declarat ministrul Educației Sorin Cîmpeanu, la Antena 3.

Riscul este gestionabil

Sorin Cîmpeanu afirmă că experţii în epidemiologie au considerat că riscul este gestionabil, dar că riscul nu poate fi eliminat complet. Cei 290 de elevi care au fost testați pozitiv în această săptămână s-au infectat anterior începerii școlii, iar prezența fizicî în școli își va face simțite efectele de săptămâna viitoare.

Ministrul s-a declarat convins că nu se va ajunge la situația închiderii școlilor, dar, în eventualitatea în care situația o va cere, nu va ezita să o facă.

Acesta a mai adăugat că săptămâna viitoare va discuta cu autoritățile sanitare despre purtarea măștii la orele de sport.

După prima săptămâna de cursuri, au fost depistați pozitiv 290 de elevi și 259 de cadre didactice, iar cursurile din 203 clase au fost suspendate.

Sorin Cîmpeanu: „În valoare absolută, bugetul Educației este cel mai mare din ultimii 30 de ani”

„Bugetul Educației este, în valoare absolută, cel mai mare din ultimii 30 de ani, dar ca procent din PIB este ceva mai mic decât cel de anul trecut”, a afirmat, duminică, ministrul Educației Sorin Cîmpeanu, la Antena 3.

Potrivit ministrului, bugetul ministerului este mai mare cu 242 de milioane de lei decât execuția de anul trecut.

În proiectul de buget ministerul are o alocare de 31,1 miliarde lei, cu 2,8% mai mult decît execuția din 2020.

Acesta a mai spus că în buget nu se mai regăsesc cheltuieli de 1 miliard de lei, printre care voucherele de vacanță, fondul de rezervă sau anumite diferențe salariale.

Sorin Cîmpeanu a vorbit și despre lipsa din sistemul de educație a capacității administrative de rezolvare a unor probleme, oferind exemplul școlilor cu toalete în curte. Anul trecut din alocarea bugetară de 32 de milioane de lei s-au cheltuit 18,8 milioane de lei, a sspus Cîmpeanu. „Nu știu, este greu pentru un profesor din mediul rural”, a spus ministrul.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce companii de stat au oferit prime de sărbători în 2025 și cât de mari au fost acestea. Care sunt campionii generozității
Digi24
Casetă metalică cu documente, descoperită sub talpa Cavalerului de pe acoperişul Castelului Corvinilor. Ce ascundea aceasta
Cancan.ro
CAUZA morții lui Ion Drăgan. Cine l-a găsit fără suflare în noaptea de Crăciun, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
Rusia amenință România și o acuză că împinge lumea spre un nou război mondial. „Indivizi cu conexiuni în KGB și GRU au acționat aici”
Mediafax
Visul unei femei, distrus de judecători: Nu poate avea copilul soțului decedat
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Rusia ar putea amplasa noi rachete hipersonice la o fostă bază aeriană din Belarus: „Extinde raza de acțiune în Europa”
Cancan.ro
ULTIMUL mesaj al lui Ion Drăgan. Ce a postat artistul, cu câteva ore înainte să moară
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Astronomul care a rescris istoria Universului. A vrut să se facă iniţial preot. Mai târziu, mama sa a avut de suferit din cauza Bisericii