Prima pagină » Actualitate » Un studiu realizat de cercetătorii din Belgrad arată că primul deces legat de coronavirus din Europa a avut loc în Serbia, nu în Franța

Un studiu realizat de cercetătorii din Belgrad arată că primul deces legat de coronavirus din Europa a avut loc în Serbia, nu în Franța

Un studiu realizat de cercetătorii din Belgrad arată că primul deces legat de coronavirus din Europa a avut loc în Serbia, nu în Franța

Agenția de știri Reuters a declarat marți că primul deces legat de coronavirus din Europa a avut loc în Serbia, nu în Franța, după cum s-a raportat anterior.

COVID-19 a provocat moartea unui bărbat în Serbia în februarie anul trecut, cu 10 zile înainte ca Franța să raporteze prima deces din cauza bolii în Europa, a constatat un studiu realizat de cercetători din Belgrad.

Un muncitor în construcții, în vârstă de 56 de ani, din Belgrad, care nu călătorise în străinătate, a fost internat la 5 februarie 2020 la spital, suferind de febră, tuse și dificultăți de respirație. A murit în câteva ore și o autopsie a arătat că pneumonia este cauza.

Un studiu realizat de cercetătorii din Belgrad arată că primul deces legat de coronavirus din Europa a avut loc în Serbia

„COVID-19 a cauzat moartea unui bărbat în Serbia în februarie anul trecut, cu 10 zile înainte ca Franța să raporteze primul deces în Europa, a descoperit un studiu realizat de cercetători din Belgrad”, a spus acesta și a adăugat că un -un vechi lucrător din construcții din Belgrad, care nu călătorise în străinătate, a fost internat la 5 februarie 2020 la spital, suferind de febră, tuse și dificultăți de respirație. A murit în câteva ore și o autopsie a arătat că pneumonia este cauza.

Primul caz Covid-19 a fost înregistrat la 6 martie 2020 în Serbia

Luni mai târziu, însă, oamenii de știință de la Institutul de Medicină Legală din Facultatea de Medicină din Belgrad au găsit dovezi că bărbatul a murit din cauza COVID-19, a adăugat acesta. Reuters l-a citat pe patologul criminalist Milenko Bogdanovic care a spus că un studiu realizat de 12 experți, publicat de revista Frontiers in Medicine săptămâna trecută, a sugerat că COVID-19 era prezent în Europa cu mult înainte de a se fi descoperit.

Studiul a spus că COVID-19 a fost probabil cauza mult raportată pneumonie de origine necunoscută în ianuarie și februarie 2020.

Bogdanovic a spus că cercetătorii au prelevat o probă înghețată din fluidul vitros al omului sârb, care umple spațiul din globul ocular pentru a demonstra prezența virusului. „Aceasta este, deocamdată, prima moarte post-mortem coroborată de COVID-19 în Europa”, a spus Bogdanovic.

Primul caz oficial al Serbiei a fost înregistrat la 6 martie 2020, a spus Reuters. Virusul a ucis până acum 4.351 de persoane din țară, cu o populație de aproximativ 7 milioane de locuitori.

Peste 111 milioane de cazuri de COVID-19 au fost raportate la nivel global și peste 2.500.000 de persoane au murit, potrivit unui bilanț al Reuters. S-au raportat infecții în peste 210 țări și teritorii de când au fost identificate primele cazuri în China în decembrie 2019.

Citește și

Mediafax
Germania se pregătește de un conflict între NATO și Rusia. Forțele armate planifică modul în care vor trata până la 1.000 de soldați răniți pe zi
Digi24
Angelina Jolie, replică dură despre ceea ce se întâmplă în acest moment în SUA
Cancan.ro
Oare s-a uitat în oglindă când a plecat de acasă? Cum a apărut Smiley în biserică, la nunta unui prieten
Prosport.ro
FOTO. Aryna Sabalenka, imagini indecente cu sora ei!
Adevarul
Sute de mii de români, în pericol să fie dați afară din Regatul Unit. Farage amenință că le ridică statutul obținut în urma Brexit: „Să aplice pentru vize”
Mediafax
Ajutoarele de energie pot fi folosite de mâine pentru plata facturilor de către aproximativ jumătate din beneficiarii verificați. Câți români au mers la poștă pentru depunerea cererii
Click
Irina Fodor reacționează după ce Calina și Catinca au criticat echipa de producție de la „Asia Express”: „A fost șocant, nu ne așteptam!”
Wowbiz
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Antena 3
O prezentatoare TV a murit după ce s-a prăbușit cu avionul în timpul primei ei lecții de zbor
Digi24
Ce s-a întâmplat cu un copil de 11 ani care a vrut să-și facă toate temele de vacanță într-o singură zi
Cancan.ro
Geanina Tinca, o româncă de 26 de ani, a dispărut la Napoli. Unde a fost văzută ultima dată
Ce se întâmplă doctore
Îl mai recunoști? Astăzi este unul dintre cei mai apreciați cântăreți din din țara noastră! Nu o să ghiciți cine este
observatornews.ro
Specia care s-a înmulţit rapid în Marea Neagră. Considerată delicatesă în SUA, se vinde cu 100 de dolari
StirileKanalD
Viteza i-a curmat viața. Un tânăr de 29 de ani a murit la volanul mașinii, după un accident teribil, în Tecuci
KanalD
Gestul sfâșietor al iubitei adolescentului care a murit după ce a căzut de pe trotinetă! Incredibil ce a putut face fata, în memoria lui
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Experiența unui proprietar de Dacia Bigster Hybrid pe un drum de 2.000 km până în Grecia și înapoi
Descopera.ro
De ce unele WC-uri au 2 butoane de tras apa?
Capital.ro
Mașinile vechi au primit interzis începând cu 1 octombrie 2025. Unde s-a decis deja asta
Evz.ro
Candela de piatră care luminează Bucureștiul de trei secole. A supraviețuit cutremurelor și dictaturii
A1
Monica și Ramona Gabor, revedere emoționantă în Dubai. Cum arată fosta soție a lui Irinel Columbeanu
Stirile Kanal D
Iulia a murit la 20 de ani, după câteva zile de la decesul surorii sale, proaspăt măritată. Un accident teribil le-a adus sfârșitul
Kfetele
Gabriela Cristea a ajuns cu fiica ei la spital, chiar din timpul petrecerii de aniversare a celei mici. A lăsat invitații și a plecat de urgență. “Recuperarea este de lungă durată.”
RadioImpuls
Ce s-a întâmplat cu bărbatul care a căzut dintr-un balon cu aer cald? Tragedia a paralizat întreaga zonă, iar DUREREA celor care l-au privit neputincioși va rămâne pentru totdeauna: "Suntem profund întristați"
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă pune un detectiv pe urmele Bubulinei: - A plecat cu șeful ei!
Descopera.ro
Moscova neagă că ar fi încălcat spațiul aerian al Estoniei