Prima pagină » Știri » Sorin Cîmpeanu, despre dăruirea de mărțișoare în școli: „Am îndemnat la maximă prudență și la respectarea tuturor regulilor”

Sorin Cîmpeanu, despre dăruirea de mărțișoare în școli: „Am îndemnat la maximă prudență și la respectarea tuturor regulilor”

Sorin Cîmpeanu, despre dăruirea de mărțișoare în școli: „Am îndemnat la maximă prudență și la respectarea tuturor regulilor”

Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a susținut că de 1 Martie, sărbătoare când se oferă mărțișoare și flori, oamenii trebuie să fie în continuare prudenți și să respecte regulile de protecție sanitară și să nu aibă interacțiuni care să faciliteze transmiterea virusului.

Sorin Cîmpeanu a subliniat într-o intervenție la Digi24, în cursul serii de duminică, 28 februarie, că este nevoie de prudență maximă în această perioadă.

„Am îndemnat la maximă prudenţă şi respectarea tuturor regulilor în aşa fel încât acest moment special, a oferi o floare sau a oferi un mărţişor, să nu se transforme într-o interacţiune care să faciliteze transmiterea virusului”, a declarat Sorin Cîmpeanu.

Sorin Cîmpeanu: „Ministerul Educaţiei nu susţine niciun fel de exagerare”

De asemenea, ministrul Educației a făcut câteva precizări și despre recomandarea făcută de ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, referitoare la purtarea mănușilor de protecție în momentul dăruirii unui mărțișor. Ministrul Sănătății a răspuns la întrebarea dacă elevii pot duce mărțișoare și flori profesorilor, de 1 martie, cu un citat din Biblie – „toate îmi sunt permise, nu toate îmi sunt de folos”.

„Despre purtarea mănuşilor în timp ce oferi mărţişorul, nu am nicio competenţă să mă pronunţ pentru că excede competenţelor Ministerului Educaţiei, sigur sunt de natură epidemiologică aceste solicitări, nu am auzit să fie fundamentate, dar dacă cineva le poate fundamenta, aşteptăm cu interes. Nu am auzit, nu am fost informaţi, nu am transmis în sistem o astfel de recomandare cu titlu de obligaţie sau nu”, a explicat ministrul Educaţiei.

Totodată, acesta a punctat faptul că ministerul pe care îl conduce nu susține „niciun fel de „exagerare”, făcnd referire la interzicerea dăruirii de mărțișoare și flori.

„Nu cred că există vreo autoritate în statul român care să îşi dorească sau care să reuşească să interzică acest lucru. Este o exagerare, iar Ministerul Educaţiei nu susţine niciun fel de exagerare”, a subliniat Sorin Cîmpeanu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ciucu: Președintele ne-a întrebat ce părere avem de un tehnocrat. I-am spus că proastă
Digi24
Ce înseamnă „Bangaranga”: piesa Darei a câștigat concursul Eurovision 2026, o premieră pentru Bulgaria
Cancan.ro
Detaliul care răstoarnă ANCHETA în cazul lui Cristian Staicu, medicul anestezist găsit mort în apartamentul său
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Calvarul ucrainenilor care țin piept rușilor în „zona morții” din tranșee subterane. „Frontul s-ar prăbuși fără noi”
Mediafax
Aceasta e fișa de vot! Cum au notat membrii juriului din Moldova prestația Alexandrei Căpitănescu
Click
Reacția lui Octavian Ursulescu, după ce Ucraina și Moldova ne-au dat 3 puncte la Eurovision 2026: „E trist și dureros, ne sunt datoare rău!”
Digi24
Ce va face PNL dacă Nicușor Dan propune un premier tehnocrat. Emil Boc: „Lucrurile sunt foarte clare”
Cancan.ro
Gestul NEAȘTEPTAT făcut de tatăl lui Rareș Cojoc, după ce a aflat că fiul său divorțează de Andreea Popescu. Abia acum s-a aflat!
Ce se întâmplă doctore
Imagine virală cu o legendă a muzicii românești. O recunoști pe fetița din fotografie?
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Trebuie să faci ITP la motocultor dacă circuli cu el pe drumurile publice?
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
Bancuri cu şoferi: – Ți-am zis că nu e ok cu BMW-ul pe linia de tramvai...
Descopera.ro
Pentru prima dată în 15 ani, Germania are mai mult de 3 milioane de șomeri