Prima pagină » Actualitate » Grecia mobilizează medici privați pentru a sprijini sistemul public de sănătate în lupta împotriva COVID-19

Grecia mobilizează medici privați pentru a sprijini sistemul public de sănătate în lupta împotriva COVID-19

Grecia mobilizează medici privați pentru a sprijini sistemul public de sănătate în lupta împotriva COVID-19

Guvernul grec a anunțat luni mobilizarea medicilor privați pentru a sprijini sistemul public de sănătate în lupta împotriva COVID-19.

Grecia mobilizează medici privați pentru a sprijini sistemul public de sănătate în lupta împotriva COVID-19

„Luând în considerare condițiile de urgență și nevoia urgentă de tratament pentru concetățenii noștri, Ministerul Sănătății continuă cu cererea serviciilor patologilor, pneumologilor și medicilor generaliști din regiunea Attica”, a declarat ministrul Sănătății Vassilis Kikilias.

Potrivit Greekreporter, pasul a fost făcut deoarece numărul medicilor care au răspuns pozitiv la apelurile făcute în ultima vreme pentru a solicita serviciile lor a fost inadecvat, potrivit unui comunicat de presă trimis prin e-mail.

Aproximativ 60 de medici s-au prezentat în ultimele zile în loc de cei 206 necesari, au spus surse din minister. Mobilizarea va dura o lună, iar medicii vor fi plătiți pentru serviciile lor.

Grecia se confruntă cu un al treilea val de pandemie

În ciuda angajării a aproximativ 10.000 de medici, asistenți medicali și alt personal în spitalele publice în ultimul an, este încă nevoie de mai multe mâini de ajutor, deoarece Grecia se confruntă cu un al treilea val de pandemie, au spus ei, adăugând că nu mai există timp disponibil pentru discuții, întrucât țara asistă la un număr tot mai mare de noi infecții zilnice.

„În aceste momente dificile prin care trece țara noastră din cauza pandemiei, cu toții trebuie să ne facem datoria fără să ne gândim din nou și să ajutăm în orice mod putem face față crizei de sănătate”, a declarat Athanasios Exadaktylos, președintele Asociației Medicale Panhelenice, a subliniat într-o declarație de presă în urma anunțului guvernului.

Duminică, Grecia a înregistrat 1.514 noi infecții cu coronavirus și 41 de decese în ultimele 24 de ore. Un total de 674 de pacienți se aflau pe ventilatoare în spitale, un nivel nou.

Până în prezent, aproximativ 1,4 milioane de doze de vaccinuri au fost administrate în Grecia, aproximativ 460.000 de persoane primind ambele doze, conform celor mai recente date oficiale.

Ca parte a efortului de stopare a răspândirii virusului, Grecia se află într-un blocaj la nivel național de la 7 noiembrie 2020, care a fost ușurată și înăsprită în conformitate cu evoluția pandemiei.

Luni, siturile arheologice în aer liber, inclusiv dealul Acropolei din Atena, s-au redeschis pentru prima dată de la începutul blocării. Doar un grup restrâns de vizitatori au voie să intre, iar utilizarea măștilor de protecție este obligatorie.

În lupta împotriva COVID-19, contribuția medicilor și a asistentelor a fost recunoscută în mod covârșitor de societatea greacă.

Într-un sondaj de opinie recent realizat de firma de votare ALCO pentru canalul TV OPEN, 91% dintre respondenți au felicitat rolul profesioniștilor din domeniul medical din țară.

Între timp, aproximativ 67% dintre respondenți au spus că Grecia ar trebui să procedeze la acorduri bilaterale cu China și Rusia pentru a achiziționa mai multe vaccinuri. Enditem

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Pot influența formarea unui guvern.” Bolojan explică de ce neafiliații contează mai mult decât UDMR
Digi24
„De acum înainte, Moscova nu mai doarme niciodată”. Cum a reușit Ucraina să încline balanța în favoarea sa în războiul dronelor
Cancan.ro
Lora, amenințată cu MOARTEA! A cerut protecția Poliției
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
Eşec pentru Kremlin la Beijing: Putin a plecat fără acordul vital pentru gazele rusești și a anulat conferința de presă
Mediafax
Oficial! Wiz Khalifa, dat în urmărire generală de Poliția Română
Click
A renunțat la munca de birou și și-a construit o căsuță din panouri de paie: „Rămâneam fără bani și eram nevoit să mă împrumut”
Digi24
Reacția lui Traian Băsescu la criza politică: „Niște amatori de proastă calitate”. Ce crede despre alegerea unui premier tehnocrat
Cancan.ro
Cine era Amalia, doctorița moartă pe DN52. Femeia ar fi fost lovită cu mașina intenționat
Ce se întâmplă doctore
Cât câștigă Andra pentru un concert. Suma uriașă pe care o încasează artista. Măruță a dezvăluit TOT
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Droguri ascunse în bidoane de ulei și vândute la un service auto din Iași. „Vulcanizarea” costa între 500 și 1.000 de lei
Descopera.ro
O coliziune de proporții a lovit Calea Lactee!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
Tot mai multe femei refuză presiunea de a se „transforma” înainte de nuntă