Prima pagină » Actualitate » Marian Mihoci, șeful Serviciului Omoruri din Poliția Capitalei, după tragedia de la Spitalul „Victor Babeș”: „Ne-am sesizat din oficiu, nu a existat un apel la 112. Am audiat până în prezent 15 persoane” | VIDEO

Marian Mihoci, șeful Serviciului Omoruri din Poliția Capitalei, după tragedia de la Spitalul „Victor Babeș”: „Ne-am sesizat din oficiu, nu a existat un apel la 112. Am audiat până în prezent 15 persoane” | VIDEO

Marian Mihoci, șeful Serviciului Omoruri din Poliția Capitalei, după tragedia de la Spitalul „Victor Babeș”: „Ne-am sesizat din oficiu, nu a existat un apel la 112. Am audiat până în prezent 15 persoane” | VIDEO

Comisarul-șef de Poliție Marian Mihoci, șeful Serviciului Omoruri din Poliția Capitalei, susține marți declarații de presă cu privire la tragedia de la Spitalul „Victor Babeș” din Capitală.

Declarațiile vin în contextul în care trei persoane au murit luni seara din cauza unei defecțiuni la unitatea mobilă ATI COVID de la acest spital.

Mihoci a declarat că 15 persoane au fost audiate în acest caz, fiind vorba despre personal medical și tehnic. Totodată, oficialul spune că se ia în calcul o eroare umană în acest caz.

Marian Mihoci: Nu a existat un apel la 112, ne-am sesizat din oficiu

Șeful Serviciului Omoruri a adăugat că Poliția s-a autosesizat în acest caz, neexistând un apel la 112 în acest sens.

Mihoci a mai anunțat că  fost efectuată necropsia în cazul celor trei persoane decedate, rezultatul fiind insuficiență respiratorie acută.

Poliția a prelevat probe de la fața locului și urmează refacerea filmului evenimentului.

Șeful Serviciului Omoruri a fost întrebat de jurnaliști la ce oră s-a autosesizat Poliția, în contextul în care ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, a declarat că el a sunat la Poliție.

„Ne-am sesizat din oficiu în jurul orei 19:30, nu a existat niciun apel la 112 care să sesizeze Serviciul Omoruri despre acest lucru”, a spus Mihoci.

Trei morți la Spitalul Victor Babeș din Capitală ca urmare a unei defecțiuni

Trei persoane au murit luni după ce alimentarea cu oxigen din TIR-ul ATI de la Spitalul Victor Babeș din București s-a oprit.

În unitatea mobilă de la Victor Babeș erau interați 8 pacienți. Cei cinci care au supraviețuit au fost transferați la alte spitale.

Sursele GÂNDUL menționează că cele trei victime erau în stare foarte gravă din cauza infectării cu COVID-19.

Potrivit acelorași surse, unii medici din spital spun că ventilatoarele ar fi fost montate greșit.

Departamentul pentru Situații de Urgență (DSU) a reacționat printr-o precizare de presă în urma decesului a trei pacienți internați în unitatea mobilă ATI de la Spitalul Victor Babeș din cauza unei defecțiuni la rețeaua de oxigen.

Potrivit DSU, personalul medical a anunțat de urgență echipa tehnică a spitalului că toate ventilatoarele din container au intrat în avarie din cauza presiunii prea mari.

DSU adaugă că reprezentantul companiei care distribuie ventilatoarele a sosit la fața locului, dar a refuzat să intre în TIR, cu toate că personalul medical i-a pus la dispoziție echipament de protecție.

Arafat: „Nu știu dacă s-a sunat la 112”

Raed Arafat, șeful DSU, a declarat, luni seară, în conferința de presă de la Palatul Victoria că nu știe dacă s-a apelat sau nu, numărul de urgență 112.

Nu știu dacă s-a sunat. Poate nu au sunat pentru că aveau echipa de pompieri acolo. Faptul că s-a sunat sau nu la 112 nu este un parametru. Pentru că dacă aveau stație de pompieri acolo este posibil să fi anunțat ei”, a spus șeful DSU, Raed Arafat, luni seară, la Palatul Victoria.

Totodată, Raed Arafat a mai precizat că a aflat de tragedia de la Spitalul „Victor Babeș” în jurul orei 17:00, dar nu l-a informat și pe Vlad Voiculescu. Arafat a mai spus că ministrul Sănătății este cel care l-a apelat pe el, după ora 18:00.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Șoc în lumea politică americană! ALIATUL lui Trump a murit „în urma unei boli scurte și subite”
Digi24
Brațul lung al lui Putin ajunge până în Țara Soarelui Răsare. Cum a devenit Japonia un cuib pentru spionii ruși care vânează tehnologie
Cancan.ro
Lavinia Pescobar a fost DATĂ AFARĂ din nou. A terminat-o cu taverna lui Pescobar. Cu ce se ocupă acum, după ce a rămas din nou fără job
Prosport.ro
Iubitul Simonei Halep a purtat un ceas care costă cât un apartament la oficializarea relației de la Wimbledon
Adevarul
Românii pun sub semnul întrebării fiecare cheltuială. Ce riscă economia dacă acest fenomen continuă
Mediafax
Trăiește la 40°C și spune ce NU trebuie să faci pe caniculă
Click
Porția de hamsii care a surprins o turistă în Eforie Nord. Ce a găsit în farfurie: „Se pare că asta-i mâncare de lux”
Digi24
Declarații controversate ale ambasadorului german la Chișinău. Hubert Knirsch e acuzat că neagă identitatea românească a Basarabiei
Cancan.ro
Alexandru Nițu a fost dat dispărut pe 28 iunie 2026. IREAL unde a fost găsit după două săptămâni
Ce se întâmplă doctore
Iulia Albu a apelat la operații estetice! E total schimbată acum: „Procedura a reprezentat primul pas, urmat de un protocol de recuperare, perfuzii și tratamente”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia DUSTER de Japonia, produsă în INDIA: Cu ce dotări vine Nissan Tekton?
Descopera.ro
Manualele de biologie s-au înșelat: Oamenii de știință au descoperit cum crește, de fapt, părul uman
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Am 71 de ani și sunt căsătorit cu o femeie de 30!
Descopera.ro
Germania finanțează achiziția a 50.000 de drone de atac pentru Ucraina