Prima pagină » Actualitate » Primarul unei comune oferă 150 de lei pentru fiecare fotografie sau video care îi imortalizează pe cei care aruncă gunoaie pe domeniul public

Primarul unei comune oferă 150 de lei pentru fiecare fotografie sau video care îi imortalizează pe cei care aruncă gunoaie pe domeniul public

Primarul unei comune oferă 150 de lei pentru fiecare fotografie sau video care îi imortalizează pe cei care aruncă gunoaie pe domeniul public
Sursă FOTO: Facebook - caracter ilustrativ

Primăria Soveja, o comună din județul Vrancea, oferă 150 de lei pentru fiecare fotografie sau filmare care surprinde oameni în timp ce aruncă deșeuri pe domeniul public.

Inițiativa vine în contextul în care autorităţile locale sunt nemulţumite de faptul că au investit într-un sistem de colectare a deşeurilor, dar unii localnici aruncă gunoiul pe domeniul public.

Premiul de 150 de lei este oferit localnicilor care informează autoritățile locale despre acțiunile realizate de „cei care aruncă în continuare gunoaie pe albiile râurilor, în poieni sau în spatele grădinilor”

Astfel, începând din 20 mai primăria „oferă un premiu” de 150 de lei pentru fiecare video sau fotografie din care să reiasă imaginea clară a oamenilor sau numărul de înmatriculare al mașinilor care aruncă deșeurile pe spațiile publice. În acest sens, este indicată și adresa de e-mail a primăriei.

Pe pagina de Facebook a primăriei din Soveja se anunță oferirea unui premiu în valoare de 150 de lei, pentru persoanele care descoperă oamenii ce aruncă gunoiul pe stradă.

„Acțiunile de igienizare, ajutorul dat, dar și apelurile la curățenie nu au fost luate în serios de toți locuitorii. Astfel că măsuri mai puțin ortodoxe se impun pentru aducerea la același numitor a celor care aruncă în continuare gunoaie pe albiile râurilor, în poieni sau în spatele grădinilor. Începând de astăzi, 20 mai, Primăria oferă un premiu de 150 de lei pentru fiecare video sau fotografie din care să reiasă imaginea clară sau numărul de înmatriculare al oamenilor sau mașinilor care aruncă deșeurile pe spațiile publice”, au anunțat reprezentanții Primăriei Soveja.

Fotografiile sau filmările pot fi trimise la adresa de email a Primăriei, anunță autoritățile locale. Ulterior, cei fotografiați pot fi sancționați.

 Aruncarea deșeurilor pe spațiile publice se sancționează cu amendă de la 3000 lei la 6000 lei

Potrivit legii „constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 3000 lei la 6000 lei, pentru persoane fizice, și de la 25.000 lei la 50.000 lei, pentru persoanele juridice” aruncatul gunoaielor în spațiile publice.

Citește și: Premieră în România. Oraşul care introduce plata cu deşeuri pentru transportul public

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Șoc în lumea politică americană! ALIATUL lui Trump a murit „în urma unei boli scurte și subite”
Digi24
Tensiuni maxime. Americanii au lovit 140 de ținte din Iran. Teheranul atacă Bahrainul, Iordania, Qatarul, Omanul și Kuweitul
Cancan.ro
Alexandru Nițu a fost dat dispărut pe 28 iunie 2026. IREAL unde a fost găsit după două săptămâni
Prosport.ro
Imagini hot! „Prea frumoasă ca să fie adevărată!”. Faimoasa Paige Spiranac a negat vehement că a folosit AI
Adevarul
Cine sondează opinia publică și cum pot influența sondajele politica din România
Mediafax
Aici trăiesc BOGAȚII! Care este orașul spaniol care a întrecut Londra și Paris pe piața imobiliară de lux
Click
Se mărește familia lui Carmen de la Sălciua. A anunțat venirea pe lume a unui copil: „Sunt fericită cu tot sufletul”
Digi24
Un oraș european sufocat de turiști interzice accesul cu mașina în centrul vechi pe timpul verii. Ce amenzi riscă șoferii
Cancan.ro
Simona Halep și Dorin Mateiu și-au oficializat relația la Wimbledon. După escapada din Mykonos, a venit și confirmarea!
Ce se întâmplă doctore
Iulia Albu a apelat la operații estetice! E total schimbată acum: „Procedura a reprezentat primul pas, urmat de un protocol de recuperare, perfuzii și tratamente”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia DUSTER de Japonia, produsă în INDIA: Cu ce dotări vine Nissan Tekton?
Descopera.ro
Nu timpul petrecut în jocuri video îi afectează pe tineri! Ce au descoperit acum oamenii de știință?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Am 71 de ani și sunt căsătorit cu o femeie de 30!
Descopera.ro
Ce ar putea dezvălui lacrimile despre creierul tău?