Prima pagină » Actualitate » VIDEO | Sorin Cîmpeanu: 1 copil din 3 nu mai vrea să susțină examentul de bacalaureat / Doar 66% dintre elevii de clasele a XII-a şi a XIII-a s-au înscris pentru a susţine examenul de bacalaureat, mai puţîn decât în alţi ani

VIDEO | Sorin Cîmpeanu: 1 copil din 3 nu mai vrea să susțină examentul de bacalaureat / Doar 66% dintre elevii de clasele a XII-a şi a XIII-a s-au înscris pentru a susţine examenul de bacalaureat, mai puţîn decât în alţi ani

Ministrul Educației Sorin Cîmpeanu,” / Sursă FOTO: Shutterstock

Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, a afirmat, vineri seară, la Digi 24, că problemele generate de pandemie s-au suprapus peste cele deja existente din întăţământul românesc şi au amplificat discrepanţa dintre rural şi urban. Totodată ministrul a discutat și situația dezastruasă care a dus la abandonul școlar general și de cazurile de bullying care au luat amploare în ultima vreme în țara noastră.

”Amplificarea acestor diferenţe a generat, pe de o parte, renunţarea la şcoală. Vedem, din păcate, şi în numărul celor înscrişi pentru examenul de bacalaureat, care sunt doar 114.000 din promoţia curentă, formată din 173.000 de elevi de clasa a XII-a şi a XIII-a. 66% înscrişi la examenul de bacalaureat  din promoţia curentă – 152.000 clasa a XII-a şi 21.000 elevi de clasa a XIII-a. Este un procent mai mic decât în anii anterior, procentul celor înscrişi la Bacalaureat, asta generaza îngrijorări cu privire la abandonul școlar.”, a afirmat Sorin Cîmpeanu.

cauza a abandonului școlar ar fi și bullyingul care a luat amploare în Româniaîn ultma vreme, în spațiul public au apărut mai multe cazuri în care anumiți elevi și eleve au fost bătuți sau umiliți de către alți elevi și chiar anumite cazuri situația a degenerat ajungându-se chiar și la suicid.

Din păcate vedem numai în această săptămâna numeroase cazuri de bullying.(…) este tot o pierdere a consecințelor care au fost înregistrate nu numai în plan educațional dar și în planul tulburărilor sociale, comportamentale și sociale”, declara ministrul la Digi24.

Minisitrul afirmă  „nici măcar nu sunt implementate grupurie de acțiune anti-bullying așa cu prevede legea în  de anult trecut”, dar ministrul oferă asigurări  începând cu următorul an școlar 2021-2022 în fiecare școală vor există grupuri de acțiune anti-bullying pentru  acest fenomen  fie stopat.

Va pot garanta  la începutul anului școlar 2021-2022 în fiecare școală va există un grup de acțiune anti-bullying. Legea spune  acest grup este format din directorul unității de învățământ, consilierul școlar, 3 cadre didactice formate în problematica violenței, 2 reprezentanți ai elevilor, un reprezentant al părinților și un reprezentant al autorităților locale. Aceste grupuri vor fi constituite în fiecare școală la începutul anului școlar. „Va garantez”, a declarat Ministrul Cîmpeanu vineri seara pentru Digi24.

Recomandarea video

Mediafax
Sesizare: Miros de gaze într-o școală din Capitală unde sunt amenajate secții de votare
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Prahova: În unele localități apa nu a ajuns încă. În altele au fost înregistrate avarii
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cel mai mare sit de urme de dinozauri din lume a stabilit mai multe recorduri