Prima pagină » Știri politice » Florin Cîțu atrage atenția: „Jumătate din localitățile din România au venituri mai mici decât costurile cu salariile”

Florin Cîțu atrage atenția: „Jumătate din localitățile din România au venituri mai mici decât costurile cu salariile”

Florin Cîțu atrage atenția: „Jumătate din localitățile din România au venituri mai mici decât costurile cu salariile”
Florin Cîțu atrage atenția: „Jumătate din localitățile din România au venituri mai mici decât costurile cu salariile”

Premierul Florin Cîțu a declarat luni că este necesară o reformă în ceea ce privește cheltuielile la nivelul unităților administrativ teritoriale.

Potrivit acestuia, în jumătate dintre UAT-uri, veniturile proprii sau chiar veniturile totale sunt mai mici decât costurile cu salariile și spune că acest model nu este sustenabil.

Declarația premierului a fost făcută în debutul Adunării Generale a Asociației Municipiilor din România (AMR).

„Astăzi, în România, sunt jumătate dintre unităţile administrativ-teritoriale unde veniturile proprii sau chiar veniturile totale sunt mai mici decât costurile cu salariile, de exemplu. Acesta nu este un model sustenabil şi trebuie să vedem cum găsim o soluţie aici. În acelaşi timp, rata de colectare, în foarte multe din UAT-uri, nu este unde ar trebui să fie şi aici putem să discutăm de ce unele dintre UAT-uri preferă să nu fie în ghişeul.ro sau alte sisteme care ar ajuta la colectare. (…) Am două lucruri pe care vreau să le discutăm – pentru că le-am discutat şi înainte. E vorba de o reformă a cheltuielilor – să ne uităm puţin la cheltuieli – şi bineînţeles la gradul de colectare”, a declarat Florin Cîțu.

Florin Cîțu: Trebuie să găsim o soluție privind alocarea fondurilor alocate prin PNRR

Mai mult, premierul a spus că și-ar dori ca în cadrul Adunării Generale a AMR să fie discutată și modalitatea prin care vor fi alocate fondurile din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) destinate administrațiilor locale.

„Ştiţi că există un fond de dezvoltare în PNRR care are resurse pentru toate UAT-urile din România. Şi aici trebuie să discutăm puţin criteriile. Nu ştiu dacă avem o soluţie. O soluţie vom găsi împreună, dar este clar că sunt 2,1 miliarde de euro care vor veni pe proiecte către dumneavoastră, dar trebuie împreună să găsim modul de a aloca aceste resurse, cum o facem: competitiv, în funcţie de numărul de locuitori, fiecare să primească aceeaşi sumă… Dar aş vrea să avem şi această dezbatere şi apoi să găsim o soluţie”, a mai spus Cîțu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alexei Navalnîi a fost otrăvit. Acuzații grave aduse Rusiei de cinci state europene
Digi24
Militarii NATO, învinși de ucraineni. Un exercițiu a arătat cum o echipă mică de operatori de drone a câștigat în fața aliaților
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție rară în costum de baie
Adevarul
Fostă patinatoare, jefuită și ucisă brutal. A fost împușcată în propria mașină, la doar 28 de ani
Mediafax
Stubb: Imperialismul și expansiunea sunt înscrise în ADN-ul lui Putin și al Rusiei
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
România, printre ultimele locuri din lume la adopția de mașini electrice
Descopera.ro
Balcanii și Marile Puteri. Ce se întâmpla aici în anii 1912–1913
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Care sunt cele mai sănătoase nuci și cum ne ajută sănătatea?