Prima pagină » Economic » Producția agricolă a României s-a diminuat cu 15% în 2020. Au fost scăderi la cereale, dar creșteri la cartofi și fructe. Situația crescătorilor de animale

Producția agricolă a României s-a diminuat cu 15% în 2020. Au fost scăderi la cereale, dar creșteri la cartofi și fructe. Situația crescătorilor de animale

Producția agricolă a României s-a diminuat cu 15% în 2020. Au fost scăderi la cereale, dar creșteri la cartofi și fructe. Situația crescătorilor de animale
Valoarea producției de cereale a scăzut cu 7,6% în 2020, față de 2019 / Sursa foto: Stutterstock - caracter ilustrativ

Cerealele sunt segmentul care a înregistrat cele mai mari scăderi ale valorii producției agricole în anul 2020, an dificil pentru cultivatori din punctul de vedere al condițiilor meteorologice. În prețuri curente, aceasta înseamnă o producție cu 8,5 de miliarde de lei mai mică decât cea din anul predecent.

Datele semindefinitive anunțate luni de Institutul Național de Statistică îndică o scădere cu 15,4% a valorii producției agricole în 2020, în raport cu anul precedent. Defalcat, producția vegetală a scăzut cu 21,5%, iar producția animală și serviciile agricole au scăzut cu câte 1,2%

Astfel, valoarea per ansambu a producției agricole a ajuns la finalul anului trecut la 81,4 miliarde de lei în prețuri curente, de la aproape 90 miliarde în anul precedent (89,98).

Din total, 52,8 miliarde de lei au fost producția agricolă, 26,7 miliarde de lei, cea animală, iar serviciile agricole au însemnat 1,8 miliarde de lei în prețuri curente.

Datele semidefinitive din anul precedent arătau tot scăderi, dar procentul era unitar atunci. În anul 2019, valoarea producţiei ramurii agricole scăzuse cu 3,8% comparativ cu anul precedent, respectiv cu 5,6% la producţia vegetală, 0,7% – producţia animală, în timp ce ce serviciile agricole crescuseră cu 29,8% față de anul anterior.

Legumele, inclusiv pepenii, cele mai mari creșteri

Potrivit INS, an anul 2020, structura valorii producției ramurii agricole a prezentat modificări semnificative în comparație cu anul precedent. Astfel, ponderea producției vegetale a fost de 64,9% cu 5,1% în scădere față de anul anterior, producția animală de 32,9% cu 4,9% în creștere față de anul anterior, iar serviciile agricole au avut o pondere de 2,2%.

În contextul provocărilor climatice, cerealele au fost grupa cu cea mai mare scădere a valorii producției vegetale în anul 2020.

Adrian Oros, ministrul Agriculturii, estima recent o producție de grâu de peste nouă milioane de tone în acest an, adică cu peste trei milioane de tone mai mult, comparativ cu  recolta de anul trecut, afectată de secetă.

Per ansamblu, față de anul precedent au fost:

– creșteri ale ponderilor valorii producției au fost înregistrate la: legume, inclusiv pepeni (+4,2%), fructe și struguri (+3,6%), plante de nutreț (+1,2%) și la cartofi (+1,0%);

-scăderi ale ponderilor valorii producției au fost înregistrate la: cereale (-7,6%), alte grupe de produse (- 1,6%) și plante uleioase (-0,8%).

Mai multe oi, dar mai puțini porci

În ceea ce privește producția animală în anul 2020, diferențele au fost destul de mici comparativ cu anul precent, respectiv:

-creșteri ale ponderilor valorii producției au fost înregistrate la: ovine și caprine (+0,7%), produse obținute din prelucrarea laptelui în ferma zootehnică (+0,6%), bovine (+0,4%) și alte grupe de produse (+0.2%);

-scăderi ale ponderilor valorii producției au fost înregistrate la: păsări (-1,4%) și porcine (-0,5%)

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
România este în prima linie de apărare a graniței Uniunii Europene, spune ministrul Radu Miruță
Digi24
Mesaje de „La mulți ani” pentru Sfânta Maria 2026: Urări pe care să le trimiți sărbătoriților pe 15 august
Cancan.ro
Soțul Annei a ieșit la lumină! A ținut pasul cu pretențiile Julietei de pe Transfăgărășan până i-a ieșit fum din portofel
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Cum au reușit 24 de iepuri să cucerească un întreg continent și să provoace dezastre. „Invazia începută în 1859 continuă și astăzi”
Mediafax
Pagube uriașe după un cutremur puternic în Granada, resimțit în mai multe regiuni din Spania
Click
Destinul trist al Andei Călugăreanu: respinsă de 9 ori la Teatru și părăsită de soț pentru o altă artistă. 34 de ani de la moartea ei
Digi24
Cum a pregătit Rusia „trupe de șoc” care să creeze haos în Rep. Moldova: Un plan pus la cale din „Silicon Valley”-ul Kremlinului
Cancan.ro
Aceste pensii cresc cu 210 lei, de la 1 ianuarie 2027. Care sunt pensionarii din România care se vor bucura de această majorare
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Exclusiv | Cum arată noile camere de rovinietă inteligente, montate de CNAIR. Calculează câți KM a parcurs o mașină
Descopera.ro
Legumele din întreaga lume dispar. Iată cum ne afectează, fără să știm, alimentația
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Tușul din tatuaje nu este atât de sigur pe cât se credea, descoperă o analiză îngrijorătoare