Prima pagină » Știri externe » Austria nu vrea să primească refugiaţi afgani. Cancelarul Sebastian Kurz: ”Nu se va întâmpla”

Austria nu vrea să primească refugiaţi afgani. Cancelarul Sebastian Kurz: ”Nu se va întâmpla”

Austria nu vrea să primească refugiaţi afgani. Cancelarul Sebastian Kurz: ”Nu se va întâmpla”

Cancelarul austriac Sebastian Kurza a declarat că nu vrea să primească mai mulţi refugiaţi afgani, în contxtul intrarii ţării sub stăpânirea talibanilor, relatează presa străină, potrivit Agerpres.

„Nu sunt de părere că ar trebui să primim mai mulţi oameni în Austria, ci dimpotrivă”, a spus Kurz în interviu.

Având aproximativ 40.000 de refugiaţi afgani primiţi, Austria găzduieşte a doua cea mai mare comunitate de afgani din UE raportat la populaţia sa.

Kurz a anunțat că nu permite primirea unor noi afgani: „Nu se va întâmpla un astfel de lucru în timpul mandatului meu”, a dat asigurări Kurz.

El a vorbit şi despre ”integrarea în mod special dificilă” a acestui grup de populaţie. ”Să primim oameni care nu pot fi integraţi reprezintă o problemă uriaşă pentru noi ca ţară”, a spus Kurz.

Cancelarul austriac este de acord cu faptul că talibanii sunt cruzi şi că în Afganistan condiţiile de trai sunt foarte grele. Şeful guvernului de la Viena a pledat ca comunitatea internaţională să facă tot posibilul pentru a ameliora situaţia în ţara lovită de criză.

Cu toate astea, acesta a mai precizat că multe lucruri nu depind de Austria. ”Nu totul este în puterea noastră”, a spus el.

De asemenea, Sebastian Kurz a repetat propunerea ca persoanele din Afganistan să primească ajutor de la ţări precum Turkmenistanul şi Uzbekistanul, iar UE ar trebui să susţină ţările de sprijin din regiune în această privinţă.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Nostradamus cel viu” face o profeție înfiorătoare pentru următoarele luni ale lui 2026
Digi24
Avertisment de la Guvern: România riscă penalizări de 15 miliarde de euro
Cancan.ro
BREAKING | Plutonierul major în rezervă Rădoiu Ovidiu-Nicolae a murit la doar 37 de ani
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Bolizi de sute de mii de euro folosiți de fiul procurorului Gigi Valentin Ștefan, anchetat într-un dosar de trafic de influență
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Rețeta grecească de gogoși care a cucerit internetul. Cum faci acest desert pufos și delicios în doar 20 de minute
Digi24
„Iranul ne ține arma la tâmplă”, avertizează un fost șef al CIA. Ce spune Leon Panetta despre opțiunile lui Trump de a încheia războiul
Cancan.ro
Andreea Sasu a fost dusă din nou de urgență la spital. Philipp Plein, mesaj sfâșietor
Ce se întâmplă doctore
Focar de norovirus pe o navă de croazieră din Caraibe: peste 100 de persoane infectate. Cum diferă de Covid-19 și Hantavirus
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Noul model Dacia Striker, surprins în trafic pe autostrada din Argeș. Imagini exclusive cu noul crossover
Descopera.ro
Ce s-ar întâmpla dacă rotația Pământului s-ar schimba?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
Pierderea biodiversității amenință direct sănătatea oamenilor, arată un nou studiu: dispariția polenizatorilor afectează alimentația și veniturile