Prima pagină » Actualitate » Un bărbat din Baia Mare susține că a fost bătut de polițiști, chiar în fața fiului de 6 ani, pentru că petrecea cu muzica prea tare: „Ne rugam de ei să nu îl mai lovească. Copilul lui plânge non stop”

Un bărbat din Baia Mare susține că a fost bătut de polițiști, chiar în fața fiului de 6 ani, pentru că petrecea cu muzica prea tare: „Ne rugam de ei să nu îl mai lovească. Copilul lui plânge non stop”

Un bărbat din Baia Mare susține că a fost bătut de polițiști, chiar în fața fiului de 6 ani, pentru că petrecea cu muzica prea tare: „Ne rugam de ei să nu îl mai lovească. Copilul lui plânge non stop”

Un bărbat de 32 de ani aduce acuzații oamenilor legii și spune că l-au umplut de sânge în fața copilului de 6 ani, doar pentru că ar fi dat muzica prea tare, luat la secție, apoi dus la spital pentru un control psihiatric.

Totul s-ar fi petrecut de ziua de naștere a bărbatului când echipaje de poliție ar fi intrat peste acesta pentru că asculta muzică la un nivel foarte ridicat în miez de noapte, la puțîn timp după ora 24.00, chiar în fața fiului victimei de doar șase ani,

Martorii îi acuză pe oamenii legii că l-ar fi bătut crunt, apoi l-au încătușat și l-au luat la secție.

”Noi petreceam și au venit polițiștii. L-au bătut crunt cu toate că ne rugam de ei să nu îl mai lovească. L-au dus la poliție. De acolo am înțeles că a fost chemată de două ori pentru a-l duce la spital. A treia oară când a venit ambulanța l-am auzit strigând să nu îl lăsăm că iar îl vor bate la subsolul clădirii în care este poliția. Nu știam că atunci îl vor duce la secția de Psihiatrie Adulți a Spitalului din Sighetu Marmației. E desfigurat. Am înțeles că polițiștii l-au acuzat de ultraj. Că s-ar fi opus când au vrut să îl ducă prima dată la poliție. Nu e adevărat. El nu s-a opus și nu a ripostat. Avem o gramadă de martori. Ei spun asta doar că să scape și să nu răspundă pentru ce au făcut. Noi nu suntem o familie violentă. Vecinii nu erau deranjați că noi petreceam de ziua surorii mele. Nu este om bolnav. Nu a avut în viața lui de-a face cu poliția. Nu a avut nici măcar o amendă. Copilul lui este traumatizat de cum l-au încătușat și lovit polițiștii. Plânge non stop și întreabă de tatal său” a declarat unul dintre petrecăreți, scrie vasiledale.ro.

De cealaltă parte, polițiștii spun că incidentul a fost cu totul altul, căci chiar bărbatul i-ar fi agresat pe ei.

Conform datelor din comunicatul emis de IPJ Maramureș, polițiștii nu ar fi acționat agresiv, ci că petrecărețul a fost violent. În consecință, oamenii legii l-au încătușat.

Mai mult decât atât, acum bărbatul de 32 de ani este cercetat pentru infracțiunea de ultraj.

”Azi-noapte, la ora 01.30, polițiștii din Baia Mare au fost sesizați de către dispecerul din cadrul Poliției Locale Baia Mare despre faptul că pe strada Păltinișului se tulbură ordinea și liniștea publică prin muzică dată la o intensitate mare. La fața locului a fost identificat un bărbat, care se afla în stare vădită de ebrietate și a refuzat să se legitimeze sau să coopereze cu polițiștii de la fața locului. Polițiștii au procedat la imobilizarea și încătușarea bărbatului, care s-a manifestat agresiv, împotrivindu-se și lovind cu piciorul pe unul dintre polițiști, moment în care persoana încătușată s-a dezechilibrat și a căzut. Bărbatul a continuat cu comportamentul agresiv pe parcursul intervenției, amenințând polițiștii. Condus la sediul Poliției Municipiului Baia Mare, polițiștii au identificat persoana în cauză ca fiind un bărbat de 32 de ani din Baia Mare. Acesta a fost transportat de un echipaj medical la spital în vederea acordării de îngrijiri medicale. Se continuă cercetările sub aspectul comiterii infracțiunii de ultraj”, se arată în comunicatul emis de IPJ Maramureș.

Bărbatul a fost dus de la sediul poliției de două ori la UPU a Spitalului Baia Mare pentru a primi îngrijiri medicale.

Spre dimineață, polițiștii au dispus transportarea și internarea acestuia la secția Psihiatrie a Spitalului Municipal Sighetu Marmației pentru efectuarea unei expertize psihiatrice de specialitate.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Tudorel Andrei, președintele INS, despre marile provocări ale societății actuale, cum se calculează PIB-ul și inflația. „De multe ori nu vedem, dar România a crescut enorm”
Digi24
O țară din Europa se pregăteşte să includă utilizarea banilor cash în Constituţie
Cancan.ro
BREAKING | Un concurent de la Survivor 2026 riscă ani grei de închisoare. Pentru ce este anchetat
Prosport.ro
FOTO. Renegatul lui Gigi Becali și-a părăsit soția și s-a cuplat cu ispita de la Insula Iubirii
Adevarul
Proiectul Artichoke: cum voia CIA să controleze comportamentul uman
Mediafax
Ilie Bolojan se întâlnește joi, la Bruxelles, cu Ursula von der Leyen. Agenda discuțiilor
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Stephen Hawking, în dosarele Epstein. Fotografie cu fizicianul zâmbind pe un șezlong, alături de două femei în bikini
Cancan.ro
Doliu în justiția din România! A murit Ion Diaconescu
Ce se întâmplă doctore
Alimentele ieftine cu care Nicoleta Luciu a slăbit 35 de kg, în mai puțin de două luni. Sunt accesibile tuturor
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Numar record de amenzi, în San Francisco, după ce Poliția a montat radare fixe: Peste 90.000 de abateri, în doar 5 luni
Descopera.ro
Medicul gladiatorilor! Cine era omul care-i trata pe războinicii Romei?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Iubito, ce aș putea face să mă ierți că te-am înșelat?
Descopera.ro
O nouă tehnică de terapie neinvazivă poate trata depresia într-un timp record