Prima pagină » Știri politice » VIDEO | Dacian Cioloş: Am încercat să discutăm cu președintele Iohannis, dar nu s-a putut

VIDEO | Dacian Cioloş: Am încercat să discutăm cu președintele Iohannis, dar nu s-a putut

Dacian Cioloș invită marți PNL, UDMR și minoritățile naționale la negocieri: „Cerem refacerea coaliției în formula ei inițială” / Co-președintele USR PLUS Dacian Cioloș / Sursa Foto: Mediafax Foto

Co-preşedintele USR PLUS, Dacian Cioloş, a afirmat că a încercat  de mai multe ori să ia legătura cu preşedintele Klaus Iohannis pentru a discuta despre criza politică privocată de premierul Florin Cîțu, odată cu revocarea ministrului Stelian Ion, însă acest lucru nu a fost posibil. Klaus Iohannis i-ar transmis că ar fi fost mai bine să îl contacteze înainte de a se fi declanşat criza din coaliţie.

„Am încercat să discutăm, dar nu s-a putut. I-am trimis un mesaj în care l-am rugat să ne întâlnim şi a spus că era bine să ne fi întâlnit înainte de a se declanşa criza. Eu ştiu că înainte, în ziua în care a apărut această situaţie, dimineaţa am convenit cu colegul Dan Barna să îl contacteze şi să încercăm să avem o discuţie cu preşedintele şi înţeleg că nu primise răspuns”, a declarat Dacian Cioloş, la Digi 24, vineri seara.
Cioloş a precizat că aşteaptă și o mediere din partea preşedintelui , însă deja a fost depusă moţiunea de cenzură împotriva Guvernului Cîţu, întrucât acesta nu mai prezintă încredere pentru USR PLUS. Acesta susține că formațiunea pe care o prezidează împreună cu Dan Barna dorește să continue la guvernare împreună cu PNL și UDMR, dar fară actualul premier.
„Evident că e binevenită în orice moment. Acum noi am depus moţiunea de cenzură. Noi am fi vrut să discutăm înainte de asta, să vedem formula în care putem merge înainte cu un alt premier pentru că, din păcate, Florin Cîţu nu mai prezintă încredere pentru noi. Noi am avut o discuţie cu Biroul Naţional al USR PLUS, astăzi am avut o întâlnire cu Comitetul politic şi decizia e una formală. Vrem să continuăm în această coaliţie, dar nu putem continua cu un premier care nu încearcă să ne adune la aceeaşi masă, ci îşi foloseşte prerogativele în mod discreţionar, ca să îşi impună proiecte care lui i se par importante în campania internă”, a susţinut Cioloş.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Câți dintre europeni recunosc că sunt stresați la locul de muncă?