Prima pagină » Actualitate » Primarul Parisului, Anne Hidalgo, intră în cursa prezidențială din Franța

Primarul Parisului, Anne Hidalgo, intră în cursa prezidențială din Franța

Primarul Parisului, Anne Hidalgo, intră în cursa prezidențială din Franța

Primarul socialist din Paris, Anne Hidalgo, a declarat că va candida pentru șansa de a fi prima femeie președinte al Franței la alegerile prezidențiale din 2022. Liderul de extremă dreapta Marine Le Pen și-a lansat, de asemenea, campania duminică în sudul orașului Frejus, cu angajamentul de a apăra „libertatea” franceză.

„Cunoscând vremurile dificile pe care le traversăm și din dorința de a oferi speranță vieții noastre din viitor, am decis să candidez la președinția franceză”, a spus Hidalgo, în timp ce își anunța candidatura în orașul Rouen din nord-vestul Franței, potrivit Deutsche Welle.

Hidalgo nu este singura femeie care vizează Palatul Elysee – liderul de extremă dreapta Marine Le Pen și politicianul de centru-dreapta, Valerie Pecresse, și-au aruncat deasemenea mănușile în ringul electoral.

Anne Hidalgo, care a dublat benzile de biciclete și a redus viteza în capitala franceză poluată, l-a acuzat pe Emmanuel Macron că a împărțit națiunea.

Actualul primar al Parisului era o necunoscută în 2014, când i-a succedat fostului său mentor și șef, Bertrand Delanoe, în funcția de primar al Parisului. Acesta, în vârstă de 62 de ani, a fost demis de critici drept „apparatchik” (un adept orb devotat al unui partid).

În timpul petrecut în funcție, Hidalgo și-a câștigat reputația acționând împotriva schimbărilor climatice, introducând limite de viteză de 30 de kilometri pe oră (19 mile pe oră) în oraș. O altă realizare cheie a fost dublarea rețelei de piste de biciclete din Paris din 2015.

De asemenea, a gestionat o serie de crize în capitala Franței, de la un șir de atacuri teroriste la revolta „vestelor galbene” din 2018 și 2019 și incendiul care aproape a distrus catedrala Notre Dame.

Dar, în ciuda câștigării unui nou mandat anul trecut, ea a fost, uneori, criticată cu privire la rata criminalității și problema gunoiului în cel mai vizitat oraș din lume.

Locuitorii au folosit hashtagul #saccageparis (Trashed Paris) pentru a posta fotografii cu gunoaie îngrămădite pe străzi, bănci publice dărăpănate și scutere aruncate.

Anunțându-și candidatura duminică, Hidalgo l-a acuzat pe președintele Macron că a divizat societatea și a spus că un principiu director al potențialului său mandat la Palatul Elysee ar fi respectarea planetei și demnitatea umană.

Ea a susținut, de asemenea, perspectiva creșterilor salariale pentru lucrătorii din sectorul public.

Șansele ei de a deveni prima femeie președinte sunt văzute ca fiind slabe.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Prima reacție a lui Bolojan după decizia CCR privind pensiile speciale: vom face demersurile pentru recuperarea banilor
Digi24
Moscova cere direct anularea deciziei NATO de la summitul din București. Ce înseamnă acest lucru
Cancan.ro
Cât va ține valul de ninsori și ger, de fapt. Cod roșu în Capitală și zăpadă de 50 de cm
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Confesiunile războinicului care conduce un grup de români în prima linie în Ucraina. „Lasă sechele, nu voi mai fi niciodată un civil normal”
Mediafax
Președintele Curții Supreme de Justiție anunță pentru Mediafax că sesizează instituțiile europene competente, după decizia CCR
Click
Singurele zodii cu noroc dublu în Noul An Chinezesc. Bani, iubire și oportunități neașteptate le bat la ușă. E anul ce le va aduce împliniri și câștiguri spectaculoase
Digi24
Operațiunea „Conserva”. Cum a mascat propaganda Kremlinului dispariția lui Putin
Cancan.ro
Cel mai cunoscut primar din România și-a terorizat fosta soție: 'A oferit 50.000 de euro ca să-mi facă felul'
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Mircea Radu, fostul prezentator de la „Din dragoste”? E complet transformat la 56 de ani
Ciao.ro
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
Promotor.ro
2026: Cine trebuie să curețe locurile de parcare? Ce spune legea și cine riscă amendă
Descopera.ro
Descoperire ȘOC într-o peșteră din România
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA merge la psiholog: – Săptămâna viitoare vom lucra cu inconștientul
Descopera.ro
Pământul este pe cale să devină de nelocuit, avertizează oamenii de știință