Prima pagină » Actualitate » Ministerul de Interne cere daune de la polițiștii torționari ai Secției 16. Sunt acuzați că au stricat imaginea instituției

Ministerul de Interne cere daune de la polițiștii torționari ai Secției 16. Sunt acuzați că au stricat imaginea instituției

Ministerul de Interne cere daune de la polițiștii torționari ai Secției 16. Sunt acuzați că au stricat imaginea instituției

Ministerul Afacerilor Interne (MAI) s-a constituit parte civilă în procesul în care mai mulți polițiști ai Secției 16 sunt judecați după ce ar fi răpit de pe stradă și torturat doi bărbați. Reprezentanții MAI consideră că, prin faptele pe care le-ar fi comis, polițiștii respectivi ar fi afectat imaginea instituției.

Poliția Capitalei a fost zguduită de un scandal uriaș după ce, la începutul lunii martie, nouă polițiști ai Secției 16 au fost acuzați de participare la două cazuri de tortură, după ce victimele fuseseră, inițial, răpite de pe stradă.

Din cei nouă, opt au fost reținuți în prima fază a cercetărilor, însă, până la urmă, numai trei au fost arestați preventiv, între care și Viorel Șeicaru, unul dintre liderii Sindicatului Național al  Agenților de Poliție (SNAP).

Aceștia au fost acuzați că, în septembrie anul trecut, au legitimat victimele, pe motiv că nu purtau măști sanitare, după care le-au luat cu mașina de poliție și le-au dus în zone izolate. Aici, ar fi fost bătuți cu cruzime, iar în cazul unuia dintre aceștia, polițiștii agresori chiar ar fi urinat pe el.

Șefii MAI cer daune de 45.000 de lei

Între timp, ambele victime au decedat, însă nu s-a putut face o legătură între decesul acestora și tratamentul violent la care au fost supuși în toamna anului trecut.

Polițiștii  Viorel Constantin Șeicaru, Viorel Răzvan Lupu, Dorin Nine, Mihai Patrik Alexandru Radu, Elisabeta Stancu, Alexandra Turcu, Irina Gogoașe, Răzvan Ștefan Piticu și Cătălin Bogdan Nicu au fost trimiși în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul București.

Capetele de acuzare au fost lipsire de libertate în mod ilegal, tortură, instigare la lipsire de libertate, purtare abuzivă, complicitate la tortură, fals intelectual și favorizare a făptuitorului.

În acest context, MAI s-a constituit parte civilă după ce juriștii ministerului au ajuns la concluzia că „În mod evident, urmare a acțiunilor sau inacțiunilor inculpaților, reputația Ministerului Afacerilor Interne, ca persoană juridică, a avut de suferit”.

Ca probe, reprezentanții MAI au depus la dosar extrase din emisiuni de televiziune și o parte dintre articolele care au apărut în presa centrală.

„În concluzie, față de aspectele de fapt și de drept învederate solicităm obligarea inculpaților, în solidar, la plata, către Ministerul Afacerilor Interne, a sumei de 45.000 de lei reprezentând prejudiciu nepatrimonial, contând în daune morale”, au transmis juriștii MAI instanței care judecă dosarul.

î

Citește și

Mediafax
Atenție! Se va emite curând Ro-Alert. Raed Arafat anunță că va fi emis Ro-Alert în zonele vizate de codul roșu de ploi
Digi24
ANM a actualizat prognoza: cod roșu de ploi puternice în București și în cinci județe. Cum va fi vremea în restul țării HARTĂ
Cancan.ro
Surpriză! Câte clase și ce studii are Anda Adam, de fapt. De ce era poreclită 'Andone' actuala concurentă Asia Express 2025
Prosport.ro
O medaliată olimpică a încins internetul! Ce fotografii a putut să posteze
Adevarul
De la bișniță la business. Șocul comerțului liber după ’90: „Românii nu înțelegeau libertatea prețurilor”
Mediafax
OFICIAL Școlile din București și Ilfov vor fi închise miercuri, din cauza vremii
Click
Alimentul care nu trebuie să lipsească din farfuriile românilor. Dr. Virgiliu Stroescu îl recomandă în fiecare zi: „Ne curăță și ne vindecă tot organismul”
Wowbiz
S-A AFLAT! Substanța care ar fi ucis-o, de fapt, pe Andreea Cuciuc! Mama fetei aruncă BOMBA, la un an după tragedie
Antena 3
Secretul teribil pe care l-a ascuns o regină a frumuseții, care i-a distrus viitorul și a trimis-o în final în arest
Digi24
Avertisment fără precedent: Rusia și China „discută” atacarea NATO, transmite un comisar european. Când ar putea începe războiul
Cancan.ro
COD ROȘU | 26 de ore de urgie atmosferică în România! Care sunt orașele afectate, potrivit meteorologilor ANM
Ce se întâmplă doctore
Imagini spectaculoase cu Ioana, soția lui Gabi Tamaș! Cum s-a fotografiat bruneta: a încins atmosfera
observatornews.ro
Școlile și grădinițele din Capitală şi alte 5 judeţe închise din cauza Codului Roșu. Cursurile se fac online
StirileKanalD
„Un gest criminal!” Mama Andreei Cuciuc face acuzații grave. E convinsă că moartea fetei nu a fost întâmplătoare: „O clipă de neatenție și viața ei s-a sfârșit”
KanalD
RO-Alert în București! Avertismentul primit de cetățeni despre vremea extremă: „Luați măsuri de adăpostire!”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
A venit să o înmatriculeze și i-a uimit pe toți de la RAR! – GALERIE FOTO
Descopera.ro
Universul rămâne FĂRĂ forță? Ce se întâmplă cu spațiul cosmic
Capital.ro
Adevărul despre Călin Georgescu. Legătura cu Ion Iliescu: Cultura lor politică e cea a securiștilor național-comuniști
Evz.ro
O fabrică legendară din România, ridicată acum 156 de ani, devine un oraș în miniatură
A1
Oficial: școlile se închid în București. Care sunt județele unde se mai închid școli, grădinițe și creșe
Stirile Kanal D
Ce să faci dacă ai imunitatea scăzută și te îmbolnăvești des, mai ales în sezonul rece! Foarte important!
Kfetele
Substanța care ar fi ucis-o, de fapt, pe Andreea Cuciuc! Mama fetei aruncă bomba, la aproape un an de la moartea ei
RadioImpuls
Cauza morții lui Felix Baumgartner a fost stabilită! Ce s-a întâmplat, de fapt, cu iubitul Mihaelei Rădulescu în urmă cu trei luni?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă și amanta, în pat, pregătiți să treacă la treaba: – Iubito, sunt cuprins de remușcări!
Descopera.ro
O misiune din anii ’70 a rezolvat un mister al planetei Venus