Prima pagină » Știri externe » Belarus răspunde la sancțiuni interzicând produsele alimentare occidentale

Belarus răspunde la sancțiuni interzicând produsele alimentare occidentale

Belarus răspunde la sancțiuni interzicând produsele alimentare occidentale

Belarus a anunțat marți că va interzice importurile de alimente din mai multe țări occidentale la 1 ianuarie, ca represalii pentru noile sancțiuni împotriva Minsk-ului acuzat că a organizat o criză a migrației la granițele Uniunii Europene.

Potrivit unui decret al guvernului belarus, o serie de produse alimentare, inclusiv fructe, legume, carne și produse lactate din UE, Canada, SUA, Marea Britanie și alte țări europene vor fi acum interzise de la import.

„Au fost luate măsuri de răspuns ținând cont de încercările permanente ale Occidentului de a exercita colectiv presiuni ilegale cu sancțiuni împotriva țării noastre”, a spus guvernul într-un comunicat citat de AFP.

Embargoul va începe la 1 ianuarie și va fi în vigoare timp de șase luni, a spus el.

Potrivit Minsk, Belarus, o țară agricolă, a importat de peste 530 de milioane de dolari din aceste produse în primele zece luni ale anului 2021.

Unele bunuri, precum alimentele pentru copii, nu vor fi afectate, a spus guvernul, pentru a nu prejudicia „interesele” belarușilor.

„Importatorii, producătorii și distribuitorii se vor strădui să înlocuiască produsele care nu sunt fabricate în Belarus cu mărfuri din țări prietene”, au continuat autoritățile.

De la represiunea împotriva unei mișcări de protest din 2020 împotriva președintelui belarus Alexander Lukașenko, Occidentul a pedepsit Minsk-ul prin impunerea de sancțiuni grele împotriva companiilor și oficialilor regimului.

Săptămâna trecută, Washington, Canada și UE au extins și mai mult aceste sancțiuni pentru a protesta împotriva recentei crize a migrației de la granițele dintre Belarus și UE.

Minsk este acuzat că a încurajat mii de migranți din Orientul Mijlociu să intre ilegal în UE, în special prin Polonia, pentru a o destabiliza.

Alexandru Lukașenko neagă ferm și a primit sprijinul Moscovei, principalul său aliat.

Din 2014, Rusia însăși a încetat să mai importe produse alimentare occidentale în semn de protest față de sancțiunile occidentale după anexarea peninsulei Crimeea.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Digi24
Directoare din PMB: „Și eu m-am dat jos ori cu bâta, ori cu pistolul, la șoferul de taxi”
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii: Dan Capatos, DAT AFARĂ de la Antenă, 'la pachet' cu Silviu Andrei!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Două scenarii în care rușii ajung la Gurile Dunării. General de top: „E NATO pregătită pentru o asemenea ipostază?”
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Locul în care trăiești influențează ce greutate ai, arată un nou studiu