Prima pagină » Actualitate » Țara europeană în care șomerii nevaccinați riscă să își piardă indemnizația

Țara europeană în care șomerii nevaccinați riscă să își piardă indemnizația

Țara europeană în care șomerii nevaccinați riscă să își piardă indemnizația

Posibila introducere a vaccinării obligatorii anti-COVID în Germania ar putea duce la situații complicate pe piața muncii. Astfel, persoanele nevaccinate și-ar putea pierde dreptul la indemnizația de șomaj, iar angajatorilor li s-ar permite să respingă solicitanții dacă nu sunt vaccinați.

„Numai atunci când există o obligație generală de vaccinare, iar încălcările au și consecințe legale, angajatorii pot respinge un solicitant pentru că nu a fost vaccinat sau recuperat”, a declarat șeful Biroului Federal al Muncii, Detlef Scheele, pentru Funke Medien Gruppe, scrie euractiv.com.

Dacă Germania ar introduce vaccinările obligatorii, Oficiul Federal al Muncii ar „examina, de asemenea, dacă lipsa vaccinării duce la o perioadă de blocare” a prestațiilor de șomaj.

În prezent, Germania dezbate introducerea vaccinării obligatorii. Miercuri, Bundestagul a dezbătut pentru prima dată cerința de vaccinare împotriva COVID-19, iar un vot pe subiectul controversat este planificat în luna martie.

De altfel, social-democrații militează pentru introducerea vaccinărilor obligatorii. Ministrul german al Sănătății, Karl Lauterbach, spune că aceasta este singura modalitate de a pune capăt pandemiei.

„Trebuie să acționăm acum”, a subliniat el, în timpul dezbaterii parlamentare.

Guvernul evaluează, de asemenea, efectele potențiale ale vaccinărilor obligatorii pe piața muncii.

Scopul este ca „vaccinarea obligatorie să fie eficientă, iar companiile să își poată continua activitatea fără nicio pierdere de personal”, a declarat purtătorul de cuvânt al SPD pentru sănătate, Heike Baehrens, pentru Stuttgarter Nachrichten.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce se întâmplă la Serviciul Român de Informații? Dan: Orice derapaj al Serviciului îmi revine mie
Digi24
Un virus gripal nou se răspândește rapid în România: În prima săptămână din decembrie au fost înregistrate peste 3.000 de îmbolnăviri
Cancan.ro
Vila Rodicăi Stănoiu de la malul mării a fost VANDALIZATĂ! Misterul moștenirii fostei ministrese se adâncește!
Prosport.ro
Mesajul transmis de Sorana Cîrstea după ce a mers cu fiul lui Ion Țiriac în cea mai scumpă stațiune din Elveția
Adevarul
Controverse grave în cazul alertei cu bombă la trenul București–Kiev: R. Moldova susține că incidentul a avut loc azi, CFR Călători neagă
Mediafax
Ce taxe vor plăti bucureștenii din 2026? Proiect PMB: impozite pe locuințe, mașini și terenuri
Click
Povestea fabuloasă a fabricii de pantofi construită de un om care abia știa să scrie. Le-a încălțat pe Sophia Loren și Elena Ceaușescu, iar mai târziu pe vedetele autohtone
Digi24
Reacție furioasă a Kremlinului, după ce șeful NATO a îndemnat la pregătiri pentru un război cu Rusia: „E iresponsabil”
Cancan.ro
9 zile consecutive de ninsoare în România, potrivit meteorologilor Accuweather. Care sunt orașele vizate
Ce se întâmplă doctore
Dieta MINUNE cu care Monica Anghel a reușit să slăbească 40 de kilograme: „Asta poți mânca oricând, fără probleme”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacia C-Neo, testată în Alpi. Noul model a fost surprins în probe pe drumuri montane
Descopera.ro
O planetă ciudată i-a lăsat fără cuvinte pe astronomi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă o vede pe maică-sa dezbrăcată în fața oglinzii spunând: – Vreau un bărbat!
Descopera.ro
De ce mahmureala este mai greu de suportat odată cu vârsta?