Prima pagină » Actualitate » PMP cere Guvernului să construiască un terminal de gaz natural lichefiat la Marea Neagră

PMP cere Guvernului să construiască un terminal de gaz natural lichefiat la Marea Neagră

PMP cere Guvernului să construiască un terminal de gaz natural lichefiat la Marea Neagră

Partidul Mişcarea Populară cere Guvernului să aloce bani pentru construcția de urgență a unui terminal pentru gaz natural lichefiat (LNG) la Constanţa, după ce premierul a anunțat că România va achiziționa LNG din SUA.

Potrivit PMP, alternativa de a primi acelaşi gaz preluat din Grecia, care să vină prin Bulgaria, va avea costuri finale mult mai mari.

”Un astfel de terminal multifuncţional poate fi extrem de avantajos şi în momentul în care va fi modificată legea offshore şi vom reuşi să exploatăm hidrocarburile din Platforma Continentală a Mării Negre”, spune președintele PMP, Eugen Tomac.

Aproape toate ţările europene cu ieşire la mare s-au pregătit deja pentru o astfel de eventualitate. Germania, dependentă 66% de gazul rusesc, a anunţat săptămâna trecută, prin cancelarul Olaf Scholz, construirea cât mai rapidă a două terminale noi. Guvernul de la Berlin a alocat deja 1,7 miliarde de euro pentru rezervarea unor cantităţi importante de LNG în perioada imediat următoare.

În prezent sunt 37 de terminale LNG în Europa, dintre care 26 se află în ţări membre UE. România, Bulgaria şi ţările baltice au ieşire la mare, dar nu au astfel de terminale.

Conducerea PMP susține că Guvernul ar trebui să le transmită americanilor că România vrea să construiască un terminal LNG la Constanţa şi să importe direct gazul, nu prin intermediari din Grecia şi Bulgaria.

Turcia nu autorizează transportul cargourilor cu LNG prin strâmtorile Bosfor și Dardanele. PMP susține că Guvernul ar trebui să îi reamintească preşedintelui Recep Tayyip Erdogan că, în anul 2011, a fost semnat un Parteneriat Strategic între România şi Turcia şi ”ar fi normal ca Guvernul de la Ankara să permită tranzitarea cargourilor cu LNG prin acete strâmtori.

În opina PMP, Executivul gândeşte problema independenţei energetice faţă de Federaţia Rusă doar din perspectiva aprovizionării pentru iarnă, nu şi din perspectiva costurilor.

”Şi aşa industria românească puternic consumatoare de energie (în special cea petrochimică) este pusă pe butuci de preţurile din iarna 2021 – 2022. Dacă România va ajunge să cumpere LNG la preţuri ridicate din cauza costului de transport prin conductele din Grecia şi Bulgaria, atunci multe ramuri industriale nu vor mai face faţă şi vor falimenta”, spune Eugen Tomac.

România va putea folosi gaz lichefiat american din acest an

Premierul Nicolae Ciucă spune că România nu este în pericol să rămână fără gaz, din cauza războiului dintre Rusia și Ucraina.

El precizează că războiul din Ucraina va avea consecințe economice și asupra României, însă dă asigurări ferme că nu există riscul de a rămâne fără gaz.

Mai mult, din această vară sau cel târziu la finalul anului, va fi dat în funcțiune interconectorul de gaze dintre Grecia și Bulgaria, iar România va putea beneficia de gaz lichefiat.

De asemenea, în maximum două luni, Parlamentul va adopta legea offshore, ceea ce va deschide calea pentru exploatarea gazelor din Marea Neagră.

„Nu pot să spun că nu ne va durea, nu pot să spun că nu vor fi efecte, în schimb nu vă pot spune care vor fi efectele concrete acum”, a spus premierul Nicolae Ciucă, întrebat la Digi 24 despre urmările războiului și ale sancțiunilor impuse Rusiei asupra economiei României.


Citește și:

Cum a pierdut România războiul dintre ruși și americani

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
The Guardian a dat „nota 4” filmului lui Cristian Mungiu
Digi24
Prima reacție a NATO după ce un avion F-16 românesc a doborât o dronă în spaţiul aerian al Estoniei
Cancan.ro
MOTIVUL pentru care Amiana Păștină, femeia acuzată că și-a ucis mama, și-a pus capăt zilelor în arest. Prin ce chin trecea
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
Accident cumplit în Chitila: o basculantă a trecut pe roșu și a izbit violent un Logan. Șoferul mașinii, în stare critică la spital
Mediafax
PSD: „Prim-ministrul demis Ilie Bolojan să răspundă pentru traficul de influență exercitat la vârful Guvernului”
Click
Daniel Pavel, primele declarații după ce și-a înmormântat tatăl chiar în ziua finalei „Desafio: Aventura”: „Nu știi niciodată când cel de Sus taie firul!”
Digi24
Xi Jinping i-a spus lui Donald Trump că Vladimir Putin ar putea „regreta” invazia în Ucraina. Ce a spus liderul SUA despre CPI
Cancan.ro
Ce pedeapsă a primit Emil Gânj, după ce și-a ucis fosta iubită. Magistrații, decizie de ULTIMĂ ORĂ!
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Marie Jeanne Ion, la 20 de ani de la răpirea din Irak! Cum arată azi jurnalista
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Pare incredibil, dar e adevărat: Un Opel Astra a fost înregistrat de radar cu 696 km/h! Șoferul, amendat cu 6.600 de euro
Descopera.ro
Ce pățești dacă mănânci un singur ou pe zi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
De ce vor locuitorii unui oraș din sudul Rusiei să învețe chineza?