Prima pagină » Actualitate » Klaus Iohannis merge joi la Versailles. Agresiunea Rusiei împotriva Ucrainei, principala temă pe agenda liderilor europeni

Klaus Iohannis merge joi la Versailles. Agresiunea Rusiei împotriva Ucrainei, principala temă pe agenda liderilor europeni

Madalina Prundea
Klaus Iohannis merge joi la Versailles. Agresiunea Rusiei împotriva Ucrainei, principala temă pe agenda liderilor europeni
Sursa: Administrația Prezidențială

Klaus Iohannis participă, joi după-amiază, alături de șefii de stat și de guvern din UE, la o reuniune informală a Consiliului European, la Versailles, în Franța, a anunțat Administrația Prezidențială. Întrunirea liderilor UE a fost organizată la invitația președintelui acestui for, Charles Michel, pentru a discuta despre agresiunea militară a Rusiei împotriva Ucrainei și despre consecințele acesteia, precum și despre modalități de consolidare a suveranității europene, de reducere a dependențelor și de elaborare a unui nou model de creștere și de investiții, conform informării oficiale.

Președintele român alături de ceilalți lideri UE condamnă invadarea militară a Ucrainei de către Rusia, care încalcă grav dreptul internațional și subminează securitatea europeană, felicitând în același timp poporul ucrainean pentru curajul de care dă dovadă în apărarea propriei țări, conform documentului de informare al Consiliului European.

Astfel, se arată în document, ca răspuns la agresiunea Rusiei, UE a demonstrat unitate și forță și a oferit Ucrainei sprijin umanitar, politic, financiar și material coordonat. În cadrul reuniunii informale, liderii UE vor discuta despre cele mai recente evoluții ale conflictului și despre consecințele acestuia.

„Rusia a readus războiul în Europa. Această agresiune militară neprovocată și nejustificată împotriva Ucrainei încalcă grav dreptul internațional și subminează securitatea europeană. Rusia provoacă nespus de multă suferință populației ucrainene. Felicităm poporul ucrainean pentru curajul de care dă dovadă în apărarea propriei țări. Alături de Ucraina, ne plasăm cu fermitate de partea libertății și democrației. Ucraina face parte din familia noastră europeană”, a transmis președintele Consiliului European, Charles Michel, în scrisoare de invitație adresată membrilor înaintea reuniunii lor informale din 10 și 11 martie.

Potrivit documentului citat, în cadrul reuniunii informale, liderii UE sunt invitați să se concentreze asupra a trei aspecte specifice, și anume:

  • întărirea capabilităților de apărare;
  • reducerea dependenței energetice, în special de gazul, petrolul și cărbunele din Rusia
  • construirea unei baze economice mai solide.

Consiliul informează că liderii UE vor discuta despre modalități de consolidare a suveranității europene, de reducere a dependențelor și de elaborare a unui nou model de creștere și de investiții.

Vicepreședintele SUA ajunge vineri în România

Agenda oficială a președintelui român include partipare doar în prima zi a reuniunii, joi, de la ora 18:00, ora României.

Șeful statului are în programul de vineri primirea la Palatul Cotroceni și consultări politice cu Vicepreședintele Statelor Unite ale Americii, Kamala Harris.

Potrivit Adminstrației Prezidențiale, „întrevederea Președintelui României cu Vicepreședintele Statelor Unite ale Americii se înscrie în cadrul eforturilor aliate și transatlantice de coordonare strânsă în vederea gestionării situației de securitate, în special la Marea Neagră, cu impact asupra securității euroatlantice, și vine în continuarea consultărilor la cel mai înalt nivel între liderii aliați (din 11, 18 și 28 februarie), la care a participat Președintele României și care au avut loc la inițiativa Președintelui Statelor Unite, Joseph R. Biden”.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
De ce s-a deplasat șeful CIA la Moscova. Explicațiile Kremlinului
Cancan.ro
Cazimir Ionescu, primele declarații după moartea fiicei sale: ,,Am crezut că îi va face bine să meargă acolo”
Prosport.ro
Bianca Drăguşanu, apariție spectaculoasă în costum de baie! Fosta iubită a lui Adrian Cristea a atras privirile tuturor pe Insula Milionarilor
Adevarul
Toamna se numără șantierele în București. Marile lucrări care vor afecta traficul înainte de începerea școlii
Mediafax
Schimbări radicale în farmacii. Cseke Attila: Nu vreau să aflăm după ce un medicament a dispărut de pe piață că există o problemă
Click
Start la „Litoralul pentru toți” 2026! Cu cât ieftinește Mihai Trăistariu cazarea: „Au dormit și câte 9 persoane într-o garsonieră”
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
Fiica fostului senator Cazimir Ionescu a fost găsită moartă într-o locuință din Argeș. Avea doar 22 de ani
Ce se întâmplă doctore
Kim Cattrall, în costum de baie la 70 de ani: cum se menține în formă actrița din „Sex and the City”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Indicatorul rutier pe care mulți șoferi îl interpretează greșit. Semnificația se schimbă în funcție de țară
Descopera.ro
Cine a supraviețuit erupției Vezuviului? Urmele lăsate de oamenii care...
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce caută lenjeria ta la vecinii noștri?
Descopera.ro
Elon Musk a primit una dintre cele mai înalte distincții de stat ale Ucrainei