Prima pagină » Actualitate » Cele două aparate electrocasnice pe care trebuie să le scoți din priză, când pleci în concediu

Cele două aparate electrocasnice pe care trebuie să le scoți din priză, când pleci în concediu

Cele două aparate electrocasnice pe care trebuie să le scoți din priză, când pleci în concediu
Cele două aparate electrocasnice pe care trebuie să le scoți din priză, când pleci în concediu

Puțină lume conștientizează că aparatele electrocasnice consumă energie electrică dacă stau în priză, chiar dacă sunt ținute în modulul stand-by.

Din păcate, însă, unele electrocasnice consumă mai mult decât altele atunci când sunt lăsate în priză, ceea ce duce, evident, la o factură mai mare la electricitate, informează PlayTech.

Și, dat fiind că prețul energiei a crescut foarte mult în ultimele luni, iată câteva sfaturi prin care vă veți putea reduce costurile, cu un gest simplu.

Spre exemplu, puteți alege să scoateți din priză aparatele electrocasnice mici, cum ar fi aparatul de cafea, blenderul, robotul de bucătărie sau cuptorul cu microunde, mai ales când lipsiți o perioadă mai lungă de acasă.

Care este motivul pentru care aceste electrocasnice consumă energie și când nu sunt folosite?

Sigur, vă veți întreba care este motivul pentru care aceste aparate consumă curent deși nu sunt în uz, dar răspunsul este unul foarte simplu: majoritatea aparatelor electrocasnice moderne au indicatoare LED, care afișează ora sau alte informații, ceea ce înseamnă mai multă energie consumată decât aveți într-adevăr nevoie. Soluția? Scoaterea lor din priză, mai ales atunci când lipsiți mai mult de acasă.

Și încărcătoarele consumă curent când nu sunt conectate la dispozitivele pe care le încarcă, fie că vorbim de telefoane mobile sau laptopuri. Aceste cabluri cresc factura la electricitate dacă stau permanent în priză, chiar dacă ele nu încarcă nimic.

Sistemele de divertisment, fie că vorbim de televizoarele moderne, sistemul audio de la monitoare sau de la consolele de jocuri, toate acestea consumă curent.

Computerele sau laptopurile

Laptopurile sau calculatoarele personale ne pot induce în eroare, mai ales când își activează funcția de hibernare, adică își opresc monitoarele atunci când nu sunt folosite o perioadă.

Această funcție nu oprește cu totul alimentarea cu electricitate a acestor dispozitive, ci doar îl limitează.

Astfel, dacă ați terminat munca la calculator sau la laptop, cel mai indicat este să le scoateți din priză. În acest mod, puteți evita ca aceste dispozitive să se ardă în cazul unor probleme cu rețeaua de tensiune.

Ce nu trebuie scos neapărat din priză?

Ei bine, există și unele electrocasnice care nu trebuie neapărat scoase din priză, cum ar fi cele vechi, care, cel mai probabil, nu consumă electricitate atunci când sunt oprite.

Cea mai bună idee pentru a evita efortul de a scoate și băga de multe ori pe zi dispozitivele din priză este alegerea unui prelungitor electric cu întrerupător de energie. Astfel, veți putea opri alimentarea cu energie electrică a dispozitivelor printr-o simplă apăsare de buton.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cetatea Ada-Kaleh ar putea fi restaurată cu bani europeni